Haberler

Ukrayna’da kaçak Türk işçisi çalıştıran şirkete ceza geldi

Ukrayna’ya bağlı Kırım yarımadasındaki Sivastopol şehrinde yerli bir inşaat şirketi kaçak Türk işçi çalıştırdığı için ceza aldı.

Sivastopol Vergi İdaresi ve Ukrayna Savcılığı, 16 katlı bir apartman inşa eden yerel bir şirketin 10 Türk vatandaşını kaçak çalıştırdığını tespit etti.

Sivastopol Vergi İdaresi’nden yapılan açıklamada; “2010 yılında turist vizesi ile Ukrayna’ya gelen 10 Türk vatandaşının çalışma izni olmadan yerli bir inşaat şirketinde çalıştırıldığı belirledik. Sözleşmesiz ve resmiyete dökülmeyen çalışma koşullarında çalıştırılan Türk işçilere aylıkları zarflarla ve döviz olarak elden veriliyordu” denildi. Sivastopol Vergi İdaresi, Türk işçilerin yerli çalışanlarla ile hep bir arada sağlıksız ve elverişiz koşullarda kaldığını belirtti.

Kaçak Türk işçi çalıştıran yerli işverenler ise kendilerini; “Dünya çapında nam salan Türk inşaat işçileri olmadan çok katlı bir bina yapmak zor” şeklinde savundu.

Öte yandan vergi idaresi Ukraynalı çalışanlara saatine 2 dolar ödendiğini bildirirken yabancı işçilere ödenen ücret hakkında bilgi vermedi.

Açılan soruşturma sonucunda Türk işçilerin yurtdışı edilmesi bekleniyor.

Yunus Erdoğdu – Kiev – Cihan

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrol et

Close
Close