Dünya

Merkel’den, Putin’e: Ukrayna sınırındaki askerlerini çek!

Kremlin'den yapılan resmi açıklamada Angela Merkel'in sözlerine yer verilmedi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, telefonda görüştüğü Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’den Ukrayna’nın doğusundaki bölgede Rusya’nın son dönemde arttırdığı askeri varlığını azaltmasını istedi.

Alman hükümetinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Merkel görüşmede, cezaevinde bulunan ve sağlığının giderek kötüleştiği haberleri gelen Rus muhalif lider Aleksey Navalnıy’nin durumunu da gündeme getirdi.

Açıklamada, “Görüşme, diğer bazı konuların yanında, Doğu Ukrayna çevresindeki Rus askeri varlığının güçlendirilmesi hakkındaydı. Başbakan, gerilimi dindirmek için, yapılan bu askeri yığınağın gevşetilmesini talep etti” ifadesi kullanıldı.

Kremlin’den yapılan açıklamadaysa, Putin’in de Merkel’le telefon görüşmesi sırasında, Kıyiv’i doğu Ukrayna’da kışkırtıcı tavırlar sergilemekle suçladığı ve bunun bölgedeki durumu alevlendirdiğini söylediği belirtildi.

Açıklamaya göre, görüşmede iki taraf da doğu Ukrayna’daki duruma ilişkin kaygılarını dile getirdi.

Görüşmede Libya ve Suriye konularının da gündeme geldiği bilgisi verildi.

Kremlin yetkilisinden sert uyarı: “Ukrayna için sonun başlangıcı olabilir”

Bu arada Rus haber ajansı TASS’ın bildirdiğine göre, Kremlin’den üst düzey bir yetkili, Rusya’nın belirli koşullar altında doğu Ukrayna’daki vatandaşlarını korumak zorunda kalabileceğini ve büyük bir askeri ihtilafın patlak vermesinin Ukrayna’nın bir ülke olarak sonunun başlangıcını oluşturabileceğini söyledi.

Batılı ülkeler, Ukrayna’nın, doğu sınırında Rus güçlerinin varlığını arttırdığını bildirmesinden sonra itidal çağrısında bulunuyor. Ukrayna’nın doğusundaki Donbas bölgesinde hükümet güçleriyle ayrılıkçılar arasındaki temas noktasında şiddet olayları arttı.

TASS’ın haberine göre, Rusya devlet başkanlığı ofisinin üst düzey yetkililerinden Dmitry Kozak, “Askeri operasyonun başlatılmasının, Ukrayna için sonunun başlangıcı anlamına geleceği değerlendirmesine katılıyorum” dedi.

Kozak’a, Rusya’nın doğu Ukrayna’daki vatandaşlarını koruyup korumayacağı soruldu.

Soruyu yanıtlarken, Srebrenitza katliamına atıfta bulunan Kozak, “Bu, yangının boyutuna bağlı. Devlet başkanımızın dediği gibi eğer bir Srebrenitza olursa o zaman vatandaşlarımızı savunmak için müdahale etmek zorunda kalabiliriz” diye konuştu.

Ukrayna’da neler oluyor?

30 Mart’ta Ukrayna Genelkurmay Başkanı Ruslan Homçak, Rusya’nın Ukrayna sınırı boyunca ve geçici olarak işgal edilen topraklarda 28 tabur taktik grubunu yoğunlaştırdığını ve tatbikatlara hazırlık kisvesi altında, Ukrayna’nın askeri güvenliğine tehdit oluşturduğunu açıkladı.

Bunun üzerine Pentagon, Rus birliklerinin Ukrayna sınırındaki hareketinden haberdar olduklarını, ABD’nin bu konuyu NATO müttefikleri ile görüştüğünü söyledi.

1 Nisan’da Kremlin, Rus askeri kuvvetlerinin Ukrayna sınırları yakınında toplanmasını değerlendirdi ve kendi topraklarında askerlerini istediği gibi konuşlandırdığını bunun kimseyi rahatsız etmemesi gerektiğini söyledi.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Rusya Federasyonu’nun sınıra asker yığarak Ukrayna’ya baskı yapmaya çalıştığını açıkladı. Aynı zamanda, Ukrayna’nın her türlü provokasyona hazır olmakla birlikte müzakerelerle Donbas’ta daha etkili bir ateşkes sağlanmasını istedi.

Ukrayna Askeri İstihbarat Teşkilatı ise, Rusya, birliklerinin Ukrayna topraklarının derinliklerine taşımaya çalışabileceğini ve aynı zamanda Ukrayna’yı askeri bir müdahaleye hazırlandığını tespit ettiklerini belirtti.

Amerikan tarafının girişimiyle ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin ile Ukrayna Savunma Bakanı Andriy Taran arasında bir telefon görüşmesi gerçekleştirildi. Austin, Rusya Federasyonu’nun doğu Ukrayna’daki son saldırgan ve kışkırtıcı eylemlerini kınadı ve Rusya’nın Donbas ve Kırım’da devam eden saldırganlığı karşısında Ukrayna’yı desteklemeye hazır olduğuna dair güvence verdi.

ABD Savunma Bakanı, Rusya’nın saldırganlığının artması durumunda ABD’nin Ukrayna’yı yalnız bırakmayacağını ve Rusya Federasyonu’nun Ukrayna’ya yönelik saldırgan emellerini uygulanmasına izin vermeyeceğini vurguladı.

Buna karşılık Kremlin ise, Amerikan birliklerinin Ukrayna topraklarında konuşlandırılması durumunda “ek önlemler” alacağını beyan etti.

1 Nisan’da, Ukrayna’da zorunlu askerlik dönemi yeniden başladı. Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’nden yapılan açıklamada, “Bu yılın Nisan ayından Haziran ayına kadar 14 bin 246 kişinin acil olarak zorunlu askerlik hizmetinin yapması için çağrılacak. Alınacak askerlerden; 6 bin 500’ü silahlı kuvvetlerde, 600’ü Devlet Özel Ulaşım Servisinde, Ulusal Muhafız Birliğinde 4 bin 646 kişi ve 2 bin 500’ü Devlet Sınır Muhafaza Teşkilatında hizmet edecek” denildi.

1 Nisan’da, Ukrayna, Rusya AGİT Üçlü Temas Grubunun, Ukrayna Heyeti Başkanı ülkenin ilk cumhurbaşkanı Leonid Kravçuk, sorunları yalnızca askeri yollarla çözebilen “Rusya felsefesi” hakkında basına konuştu. Rusya’nın ateşkesi ihlal etmesi ve Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in sözcüsü Dmitriy Peskov’un yaptığı açıklamaları yorumlayan deneyimli siyasetçi Kravçuk, “Ruslar sürekli olarak bir tür savaşa hazırlanıyor.” dedi.

2 Nisan’da, ABD Başkanı Joe Biden ile Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy’i arayarak doğrudan bir telefon görüşmesi yaptı. Seçimlerden bu yana ilk kez arayan Biden, bizzat Zelenskıy’e Ukrayna’nın Rusya’nın saldırganlığıyla yalnız kalmayacağına dair güvence verdi.

2 Nisan’da, Ukrayna Müşterek Kuvvetler harekât karargâhından yapılan açıklamada; sabah saat 7.00 itibariyle ülkenin doğusunda ayrılıkçıların kontrolündeki Donbas’ta açılan ateş sonrasında iki Ukraynalı askerin yaralandığı bildirildi.

2 Nisan’da, Rusya işgal ettiği Kırım’da Kırım Tatarlarını zorla askere almaya başladı.

2 Nisan’da, İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab, Ukrayna’ya karşı herhangi bir büyük çaplı askeri tırmanış gerçekleştirme girişiminin Rusya için “ağır sonuçları” olacağını söyledi. Ukrayna Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba ile İngiliz mevkidaşı arasındaki bir telefon görüşmesi yapıldığı bildirildi.

6 Nisan’da, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, telefonda Ukrayna’nın doğusunda Donbas’ta tırmanan güvenlik durumunun görüştü. Görüşmede Ukrayna’nın NATO’ya Üyelik Eylem Planı’nı almasının, Donbas’taki savaşı sona erdirmek için Rusya’ya hakiki bir işaret olacağı kaydedildi.

Zelenskıy, bugün cephe hattına giderek askere moral verdi.

Ukrayna ile Rusya krizi gölgesinde, Zelenskıy cumartesi günü Ankara’ya gidecek.

UkraynaHaber.com

Her gün Ukrayna ve dünya gündemine dair haber ve analizler ücretsiz olarak cep telefonunuza gelsin ister misiniz?

Siz de ‘Zamanım yok, hazır önüme gelsin’ diyenlerdenseniz, günün öne çıkan gelişmeleri ve gündeme dair analizlerini WhatsApp uygulaması aracılığıyla telefonunuza toplu halde gönderiyoruz. Bunun için yapmanız gereken çok basit iki işlem var.

WhatsApp Bültene nasıl üye olabilirsiniz?

  1. Numaramızı hiç kaydetmeden buraya tıklayıp direk “bülten” yazabilirsiniz.

2. UkraynaHaber.com’a ait +380636656525 numarasını telefon rehberinize kaydedin.

Mobil cihazınızdan WhatsApp uygulamasını açın ve bu numaraya “Bülten” yazarak bir mesaj atın.

Hepsi bu kadar…

Telefon numaranız kesinlikle başka kişilerle paylaşılmayacaktır ve sadece WhatsApp bülteni için kullanılacaktır.

Bülten üyeliğinizi nasıl sonlandırabilirsiniz?

WhatsApp’ınıza mesaj gelen numaramıza sadece “İPTAL” yazılı bir mesaj atarak üyeliğinizi istediğiniz zaman sonlandırabilirsiniz.

Gelen bültenimizi telefonunuzdaki diğer numaralara göndererek haber ve analizleri YouTube.com/UkraynaHaber‘teki videoların daha çok kişiye ulaşmasına katkıda bulunabilirsiniz.


YouTube KANALIMIZA ABONE OLMAYI UNUTMAYIN!


TELEGRAM KULLANIYORSANIZ HABERLERDEN CANLI YAYINLARDAN ANINDA HABERDAR OLMAK İSTİYORSANIZ TEK TIKLA KANALIMIZA ABONE OLABİLİRSİNİZ…


Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu