Gündem

Ukrayna’da zorunlu askerlik için 14 bin 246 kişi acil olarak kışlalara çağrıldı

Ukrayna, ülkenin doğusunda Rusya yanlısı ayrılıkçılarla gerilimin arttığı bir dönemde askerlik yeniden zorunlu hale getirdi.

Ukrayna’da 1 Nisan Perşembe günü zorunlu askerlik dönemi yeniden başladı.

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’nden yapılan açıklamada, “Bu yılın Nisan ayından Haziran ayına kadar 14 bin 246 kişinin acil olarak zorunlu askerlik hizmetinin yapması için çağrılacak. Alınacak askerlerden; 6 bin 500’ü silahlı kuvvetlerde, 600’ü Devlet Özel Ulaşım Servisinde, Ulusal Muhafız Birliğinde 4 bin 646 kişi ve 2 bin 500’ü Devlet Sınır Muhafaza Teşkilatında hizmet edecek” denildi.

Ukrayna Cumhurbaşkanı kararnamesine göre zorunlu askerlik çağrısı 1 Nisan’da başladı.

Ukrayna Silahlı Kuvvetlerindeki bazı birliklerdeki asker sayısı arttırılacak.

Ayrıca, silahaltına alınacak erlerin COVID-19’a aşılamasında öncelikli olmayacağı ancak 14 günlük karantina odalarında tutulduktan sonra birliklerine gidecekleri bildirildi. Askerliği devam etmeleri halinde ileri ki dönemde Covid-19 aşısı da olacakları belirtildi.

Bildirildiği üzere, 24 Şubat’ta Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, 2021’de zorunlu askerlik hizmetinin zamanlamasına ilişkin bir kararname imzalamıştı. Kararnameye göre Nisan – Haziran ve Ekim – Aralık 2021 döneminde silahaltına alınacak askerler Rusya’nın işgali altındaki Donbas’ta görev yapmayacak.

Muhabir: Yunus Erdoğdu – Kıyiv

Her gün Ukrayna ve dünya gündemine dair haber ve analizler ücretsiz olarak cep telefonunuza gelsin ister misiniz?

Siz de ‘Zamanım yok, hazır önüme gelsin’ diyenlerdenseniz, günün öne çıkan gelişmeleri ve gündeme dair analizlerini WhatsApp uygulaması aracılığıyla telefonunuza toplu halde gönderiyoruz. Bunun için yapmanız gereken çok basit iki işlem var.

WhatsApp Bültene nasıl üye olabilirsiniz?

  1. Numaramızı hiç kaydetmeden buraya tıklayıp direk “bülten” yazabilirsiniz.

2. UkraynaHaber.com’a ait +380636656525 numarasını telefon rehberinize kaydedin.

Mobil cihazınızdan WhatsApp uygulamasını açın ve bu numaraya “Bülten” yazarak bir mesaj atın.

Hepsi bu kadar…

Telefon numaranız kesinlikle başka kişilerle paylaşılmayacaktır ve sadece WhatsApp bülteni için kullanılacaktır.

Bülten üyeliğinizi nasıl sonlandırabilirsiniz?

WhatsApp’ınıza mesaj gelen numaramıza sadece “İPTAL” yazılı bir mesaj atarak üyeliğinizi istediğiniz zaman sonlandırabilirsiniz.

Gelen bültenimizi telefonunuzdaki diğer numaralara göndererek haber ve analizleri YouTube.com/UkraynaHaber‘teki videoların daha çok kişiye ulaşmasına katkıda bulunabilirsiniz.


YouTube KANALIMIZA ABONE OLMAYI UNUTMAYIN


TELEGRAM KULLANIYORSANIZ HABERLERDEN CANLI YAYINLARDAN ANINDAN HABERDAR OLMAK İSTİYORSANIZ TEK TIKLA KANALIMIZA ABONE OLABİLİRSİNİZ…


Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu