Yunus Erdoğdu

Bölücü Zaharçenko’nun “ölümü” arkasında kim var?

Umarım, bölücülük düşünenlere bir ders niteliğinde olur bu ölüm, bu yola hiç tevessül etmezler.

Ukrayna’nın doğusunda sözde Donetsk Halk Cumhuriyeti (DHC)’nin ayrılıkçı lideri Aleksandr Zaharçenko “Separ” adlı kafede meydana gelen patlamada öldü. Peki bu saldırının arkasında kim ya da kimler var?

Aslında bu tür faili meçhul saldırılarda “fail”, hadisenin kime yaradıysa odur. Hadisenin sonucundan kim menfaat sağlarsa fail o çıkar.

Peki, bölücü Zaharçenko’nun faili kim?

Çeşitli varyasyonlar sayabiliriz:

İlk ihtimal, Ukrayna istihbarat teşkilatı SBU’nun “gizli” bir operasyonu olabilir. Zaharçenko, Ukrayna için zaten en hedefteki düşman. Rusya’da bu nedenle olsa gerek Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, daha araştırma bile yapılmadan, “Ukrayna yaptı” dedi. Araştırmaya gerek duymuyorlar çünkü planlayıcıların istediği de operasyona SBU yaptı süsü vermek. SBU’dan faillere ilişkin yapılan açıklamaya göre hadisenin arkasında özetle, “Lazım olmayan bir insanı ortadan kaldırmak isteyen Rusya yani Rus istihbaratı var.”

İkinci ihtimal, Ukrayna ordusunun askeri istihbarat birimleri yapmış olabilir.

Üçüncü ihtimal, Ukraynalı ordusundaki aşırı milliyetçi gurupların münferit bir girişimi olabilir.

Dördüncü ihtimal, NATO ülkelerinden birisinin işi olabilir. Akla gelen ABD istihbaratı CIA’nın bir operasyonu olma ihtimali.

Beşinci ihtimal, bu tür operasyonlarda kimse Rus istihbaratının eline su dökemez.

Altıncı ihtimal, sözde DHC cumhuriyeti içerisinde makam için bir çekişme ve iç hesaplaşma da olabilir.

Yedinci ihtimal ise Zaharçenko, ölmedi yaşıyor belki yüzüne bir estetik değiştirme operasyonu yapılacak herhangi bir yerde hayatına devam edecek bu da bir alternatif.

Kader işte Rusya‘nın gazına gelip Ukrayna‘yı parçalamaya çalışan sözde DHC‘nin ayrılıkçı lideri Zaharçenko “Separ” (Rusça’da “Separ” diye bir kelime yok. Separator-ayırıcı kelimesinin kökünden esinlenip uyduruk bir kelime “ayrılık” manasını çağrıştırıyor.)  kafe önündeki patlamada öldürüldü.

Yani, dünyada kimsenin tanımadığı DHC’nin, tanımayan lideri Zaharçenko, için manidar bir yer seçilmiş.

Bu tip bölücülerin hikayesinde şaşırtıcı bir şey olmaz genelde. Su testisi su yolunda kırılır. Asıl bu şekilde bitmezse garip olurdu.

Ancak bu maceraperest Zaharçenko’nun sebep olduğu çatışmalarda Birleşmiş Milletler (BM) rakamlarına göre, 10 binden fazla kişi hayatını kaybetti, yaklaşık 25 bin kişi ise yaralandı ve milyonlarca kişi evinden yurdundan oldu.

Piyon Zaharçenko, en gelişmiş sanayi bölgesine ağır bir darbe vurdu.

Ukrayna, toplumunda telafisi mümkün olmayan bir yara açtı.

İki kardeş Ukrayna ve Rus halkı arasına akıttığı kan ile nifak soktu.

Zaharçenko’nun, ölümü inşaallah daha tehlikeli olayların tetiklemez.

Ukrayna, yeniden bir bütün olur.

Akan kan durur.

Umarım, bölücülük düşünenlere bir ders niteliğinde olur bu ölüm, bu yola hiç tevessül etmezler.

Yunus Erdoğdu – [email protected]

Twitter: @erdogduy

Facebook: facebook.com/erdogduy

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

10 Yorum

 1. Sekizinci ihtimal eskiden kalan ticari hesaplaşma olabilir. 2014 öncesi kendisi ticaret ile uğraşıyordu. Zayıf da olsa böyle bir ihtimal var.

 2. Yazınızı okudum. Yazıda Zaharçenko’ya şahsi bir kininiz olduğu kanaati uyandı bende. Niçin bu kadar keskin ifadeler kullandınız?

  1. Yanlış anlaşılmış… Ben, Zaharçenko’yu tanımıyorum. Kimsenin şahsıyla alıp-veremediğim de yok. Burada benim tepkim bölücüğedir. Ülkesini bölen separtistleredir. Ya değilse, itikadım gereği, eğer gerçekten öldüyse ettiğini buldu zaten. Yazıyı dikkatlice okuduğunuzda bölülüğe karşı olduğum anlaşılır. Sonuçta binlerce kişinin ölümüne sebep olan zalim birisini savuncak da değilim… Siz de savunmayın bölücüleri…

   1. Ukrayna da uzun suredir yasadiginizi soyluyorsunuz ama galiba Ukrayna halkini hic tanimamissiniz. Bolucu kelimesi sizin haddinize bile fazla olmus. Bolgede yasayan kisiler icin Zaharcenko bir kahramandir. Orada bir etnik topluluk var ve sizin yasadiginizi kiev halkindan farkli insanlar. Sizi anliyorum Turkiye ye teslim edilmemek icin ukrayna ya yagcilik yapiyorsunuz belkide kendi acinizdan haklisiniz ama tehlikeli sulara girmeyin derim. Saygilarimla

    1. Ülkesini bölen herkes bölücüdür… Asıl tehlikeye giren ülkesini bölenlerdir ve sonunu gördünüz… Kimseye yağcılık yapma ihtiyacım yok. Siz, “tehlikeli sularda yüzüyorsunuz” derken bu kişilerin katiller olduklarını doğruluyorsunuz aslında… Siz de kabul ediyorsunuz korkulacak eli kanlı katiller onlar olduğunu… 23 yıldır kesintisiz buralardayım bir defa bile Rusya’ya gitmedim. Moskof hayranı olsaydık meraktan da olsa giderdik değil mi? Mantık hatanız var, size göre, “ben Türkiye’ye iade edilmekten korkuyorum” ama “eli kanlı teröristlerin, beni öldürmesinden korkmuyorum”…

   2. Zaharçenko’nun bölücü olduğu konusunda hemfikiriz. Ama ifadeleriniz çok keskin olmuş. Yabancı bir gazeteci olarak biraz daha diplomatik ve edebi dil kullansaydınız iyi olurdu.

 3. Moskova hayrani cumleniz bile nasil bir psikoloji icinde oldugunuzu gosteriyor. Boyle cesaret dolu cumleler sadece yagcilik belirtileridir. Nerenin kimin ulkesi olduguna siz mi karar vereceksiniz? Her ulus kendi kaderini kendi belirler. Bu sozum Donbas icin gecerlidir. Uluslar hak edildigi gibi yonetlilir. Buda ukrayna icindir. Saygilarimla

  1. Buradan hareketle terör örgütü PKK’nın lideri APO’ya da kahraman der misiniz?

 4. Sayin M. Y. YILMAZ. Ben Zaharcenko yu savunmuyorumki sadece bu kadar kolay bolucu yaftasi koymak bir gazeteciye yakismaz. Ben karadenizliyim Apo hakkindaki dusuncelerim burda bile yayinlanamaz. Konu Zaharcenko degil Konu gazeteci olmak ile ilgili. Yillarca Feto golgesinde yasayip sonra baska dallara tutunmaya calismak galiba Konu. Saygilarimla

  1. Karadenizli olmak ne ayrıcalık katıyor ki beliriyorsunuz ? bölgesel ve etnik milliyetçilik yapıyorsunuz şuan enteresan 🙂 Karadenizliyim demekle kendi bölücü tarafınızı ortaya koyuyorsunuz

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu