ŞirketTeknolojiTürkiyeYunus Erdoğdu

Yaani güvenilir mi? Yani bilgileriniz direk Türk istihbaratın elinde!

Bu yazıyı okumadan Yaani uygulamasını indirmeyin!

Turkcell, Rus ortağı Yandex ile birlikte sözde “yerli” arama motoru Yaani tanıttı.

Sözde “yerli” Rus arama motoru Yandex tabanlı Yaani hakkındaki bilmeniz gerekenler…

Kota aldatmacası ile kişisel bilgileriniz toplayacaklar. En mahrem bilgilerinize kadar bütün bilgileriniz Yaani serverlerinde depolanacak! Konum bazlı arama yaptığı için neredesiniz neye ihtiyacınız var teknik takipteyseniz sizden önce bu bilgi istihbaratın eline geçecek. Siz, eczaneye doğru giderken birileri de sizle o eczaneye doğru geliyor olabilecek…

İzlediğin filimden, merak ettiğin her şeye tuttuğun takımdan, baktığın her şeyden, sanal zeka ile seni; annenden, babandan, hatta sevgilinden bile yakın tanıyacak yaani!

Sosyal medya hesapların, okuduğun haberler gibi opsiyonlarla şimdilerde yürütülen ByLock saçmalığı gibi yarın mahkemeye olmadık yerden belge ve bilgi gelecek. Böyle bir delili Türk istihbaratının uluslararası bilinirliği olan arama motorlarından alması mümkün değil.

Ayrıca Turkcell kullanıcıları hat alırken Türkiye Cumhuriyeti kimlik bilgilerini verdikleri için Yaani uygulaması ile arama yaparken kimin ne istediğini en ince detayına kadar kaydedecek. Banka bilgilerin dahil…

Dimyata pirince giderken, “Yaani internet kotasından kar edeyim” derken, bütün bilgi kotanı Yaani’ye kendi elinle vereceksin eldeki bulgurdan da olacaksın.

Yaani arama motoru ne kadar güvenli?
İlerleyen dönemlerde yerli telefonlarda, Yaani uygulaması kurulu olarak gelecek. Bu durumda ilk işiniz bu Rus veri tabanını kullanan uygulamayı kaldırmak olmalı neticede, “Ayıdan post, Rusya’dan dost olmaz.” derler. Bugün Rusya Rejimi iyi ilişkiler kuran AKP iktidarı gidip, yerine batı ile iyi ilişkiler kuran bir iktidar geldiğinde satın aldığın donunun rengine kadar Rus istihbaratı biliyor olacak buna göre davran.

Yaani kullanan kullanıcılar, önemli buldukları her şeye tek bir yerden erişim sağlayabilecekleri kişiselleştirilmiş bir internet deneyimine de sahip oluyor. Bu “kişiselleştirilmiş deneyim” denediğinizde bütün mahreminiz cihazına bıraktığı böceklerle tek elde toplanmış olacak.

Yaani ile istediğiniz bilgiyi arayabilir, güncel haberleri okuyabilir, anında bulunduğunuz lokasyondaki hava durumunu öğrenebilir, size yakın restoranlar arayabilir, en yakın sinemada oynayan filmleri ve seansları öğrenebilir, aradığınız müziği Fizy ile dinleyebilir, favori sitelerinizi kaydedip arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz ama bütün bunların direk takip edildiğini ve çıkarları için paylaşacaklarını da bilin!

Yaani’de internette bilgisayarınızın IP adresini gizlemek için VPN (Özel Sanal Ağ) ile gezinseniz bile, hangi sayfaları gezdiğinizi görebiliyorlar. Bu uygulama istihbarat web’deki kullanıcı alışkanlıklarımızı görmesini sağlayacak.

Örneğin VPN kullandığınızda IP adresiniz Hollanda’da gözükse dahi, “Bu saatte internete girip Yaani’da o kelimeyi arayan ve o sayfayı ziyaret eden kişi Turkcell abonesi Ahmet” olduğunu bilecek ve sizi direk yoldan takip edebilecek. Bunun için internete giriş çıkış saatleriniz ile alışkanlıklarınızı analiz eden yazılımlar kullanılıyorlar. Tabii bu bilgileri almak için de çerezlerden yararlanıyorlar. Web’de gezdiğiniz tüm sayfalarda çerez bulunuyor.

Yaani gibi arama motorları hangi sitelere girdiğinizi her an takip ediyor yaani.

Nazar boncuğuna aldanırsan, nazar değer sonra demedi deme!

Yunus Erdoğdu – Kiev

 

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Yaaa zaten google, yandex, bing,vb. kullanırken bunların hiç birini kaydetmiyor sanki. Görende yaani uygulaması dışında hiç bir uygulama gezinti bilgilerini toplamıyor. Google, yandex, bing, vb. arama yaptığında sana özel içerikler getiriyor onları nasıl yaptığını zannediyorsunuz. Konuşmak için konuşmayın lütfen. 😀

    1. birisinde direk mit’e veriyorsun diğerlerinde ise gevura… bence mit daha sakıncalı çünkü Türkler bilmesin… ne rüya gördüğümüz ne aradığımı elin gevruru ne yapsın benim türkçe işlerimi takip edecek elemanı bile yok onları ilgi alanalrı güvenlk mitin işi direk fişleme aleyhinde kullanır mahkemede google işi olmaz öyle şeylerle… neyse baboş uzun mesele yaanide aramaya devam et…

  2. Nasıl sitelere giriyorsunuz neden korkuyorsunuz anlamıyorum..

    Hadi Yanii Türk Devletine çalışyor anladık da sen kime çalışıyorsun anlamadım ?

    1. TeliaSonera: Türkiye’de Turkcell Mobil GSM operatörünün (Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş’nin) Yaani’nin büyük hissesini elinde bulunduran küresel bazdaki GSM şirketi. Yürü git dangalak kendini Türk devletinde yaşıyor sanıyorsun böyle halayla davulla zurnayla kekliyorlar hha sen de Etnik Olrak Gürcü veya Ermeni olduğu halde “Türk oralrak ne mutlu” ise başka devam yaaani…

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu