Dünya

Beyaz Saray: Biden, Rusya’nın devam eden saldırganlığı karşısında, Ukrayna’nın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne verdiği sarsılmaz desteği yeniden teyit etti.

Biden ile Zelenskıy telefonda görüştü.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, ABD Başkanı Joe Biden’in Cuma akşamı Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile yaptığı telefon görüşmesinde, Rusya’nın devam eden saldırganlığı karşısında ABD’nin Ukrayna’nın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne sarsılmaz desteğini yinelediği bildirildi.

Beyaz Saray’ın web sitesinden yapılan açıklamad; “Başkan Joseph R. Biden, bugün Ukrayna Devlet Başkanı Volodımır Zelenskıy ile görüştü. Başkan Biden, Rusya’nın Donbas ve Kırım’da devam eden saldırganlığı karşısında ABD’nin Ukrayna’nın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne sarsılmaz desteğini teyit etti. Başkan Zelenskıy’nin yolsuzlukla mücadele ve Ukrayna halkına adalet, güvenlik ve refah sağlayan ortak demokratik değerlere dayalı bir reform gündemini uygulama planını desteklemek için yönetimin stratejik ortaklığımızı yeniden canlandırma taahhüdünü vurguladı. Liderler, bu reformların Ukrayna’nın Avrupa-Atlantik emellerinin merkezinde olduğu konusunda anlaştı. Ayrıca, COVID-19 salgınını kontrol altına almak ve bölgede demokrasiyi güçlendirmek için yakın ABD-Ukrayna işbirliğinin önemini ele aldı.” denildi.

Görüşmede Biden’in Zelensky ile yaptığı telefon görüşmesinde, Ukrayna’nın yolsuzlukla mücadele ve reformların uygulanması başlığı dikkat çekti.

ZELENSKIY’DEN DEMOKRASİ TAAHHÜDÜ

ZelenskIy’nin yolsuzlukla mücadele ve Ukrayna halkına adalet, güvenlik ve refah getiren ortak demokratik değerlere dayalı bir reform gündemini uygulama planını desteklemek için ABD yönetimi ile stratejik ortaklığın yeniden canlandırması hususunda taahhüt verdi.

26 Mart’ta Şumı köyü yakınlarındaki, Rus işgal güçlerinin bombardımanı sonucu Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin dört askeri hayatını kaybetmiş ve iki asker de yaralanmıştı.

Üçlü Temas Grubu Ukrayna heyeti başkanı ülkenin ilk Cumhurbaşkanı Leonid Kravçuk 31 Mart’ta toplantısında, Rusya Federasyonu temsilcilerinin 1 Nisan’dan itibaren kapsamlı bir ateşkes sağlamasını önerdi, ancak Rus heyeti teklifi desteklemedi.

Rusya, Ukrayna sınırına ve Kırım’a asker ve zırhlı araç yığmaya devam ediyor.

Muhabir: Yunus Erdoğdu

Her gün Ukrayna ve dünya gündemine dair haber ve analizler ücretsiz olarak cep telefonunuza gelsin ister misiniz?

Siz de ‘Zamanım yok, hazır önüme gelsin’ diyenlerdenseniz, günün öne çıkan gelişmeleri ve gündeme dair analizlerini WhatsApp uygulaması aracılığıyla telefonunuza toplu halde gönderiyoruz. Bunun için yapmanız gereken çok basit iki işlem var.

WhatsApp Bültene nasıl üye olabilirsiniz?

  1. Numaramızı hiç kaydetmeden buraya tıklayıp direk “bülten” yazabilirsiniz.

2. UkraynaHaber.com’a ait +380636656525 numarasını telefon rehberinize kaydedin.

Mobil cihazınızdan WhatsApp uygulamasını açın ve bu numaraya “Bülten” yazarak bir mesaj atın.

Hepsi bu kadar…

Telefon numaranız kesinlikle başka kişilerle paylaşılmayacaktır ve sadece WhatsApp bülteni için kullanılacaktır.

Bülten üyeliğinizi nasıl sonlandırabilirsiniz?

WhatsApp’ınıza mesaj gelen numaramıza sadece “İPTAL” yazılı bir mesaj atarak üyeliğinizi istediğiniz zaman sonlandırabilirsiniz.

Gelen bültenimizi telefonunuzdaki diğer numaralara göndererek haber ve analizleri YouTube.com/UkraynaHaber‘teki videoların daha çok kişiye ulaşmasına katkıda bulunabilirsiniz.


YouTube KANALIMIZA ABONE OLMAYI UNUTMAYIN!


TELEGRAM KULLANIYORSANIZ HABERLERDEN CANLI YAYINLARDAN ANINDA HABERDAR OLMAK İSTİYORSANIZ TEK TIKLA KANALIMIZA ABONE OLABİLİRSİNİZ…


Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu