Gündem

Ukrayna’nın ilk cumhurbaşkanı Kravçuk: Rusya savaşa hazırlanıyor

Kravçuk, Rusya Federasyonu'nun Ukrayna sınırındaki birliklerinin savaşa hazırladığını söyledi.

Ukrayna, Rusya AGİT Üçlü Temas Grubunun, Ukrayna Heyeti Başkanı ülkenin ilk cumhurbaşkanı Leonid Kravçuk, sorunları yalnızca askeri yollarla çözebilen “Rusya felsefesi” hakkında basına konuştu.

Rusya’nın ateşkesi ihlal etmesi ve Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in sözcüsü Dmitriy Peskov’un yaptığı açıklamaları yorumlayan deneyimli siyasetçi Kravçuk’a göre, “Ruslar sürekli olarak bir tür savaşa hazırlanıyor.”

Kravçuk, “Rusya’nın bütün tarihini ele alırsak son 150 yıldır sürekli savaşıyorlar. Asıl mesele bu. Ruslar için sorunları çözmenin başka bir yolu yok veya sorunları çözmenin başka bir yolunu görmüyorlar, sadece askeri yol. Rus tutumuna göre; uluslararası hukukun normları da onlar için bağlayıcı değil. Bu, Rusya’nın felsefesi ve pozisyonudur. Bu nedenle, Rusya’nın bugün ya da yarın ya da sonraki gün savaşa hazırlanıp hazırlanmadıklarından bahsetmek yersiz, sürekli ve her zaman savaşa hazırlar. Başka bir şey de, böyle bir senaryoya bizim de hazır olmamız ve en kötüsünün olmaması için her şeyi yapmamız gerektiğidir” diye konuştu.

Ukrayna’nın ilk Cumhurbaşkanı Kravçuk, Yeltsin ve Klinton ile birlikte

Kravçuk, Peskov’un açıklamaları içinse özetle; “Sayın Peskov’un açıklamasını okudum, ‘Ukrayna bir çatışmayı kışkırtabilir, bu Donbas’taki soruna askeri çözüm sağlayabilir ‘ dedi. Yani Peskov’a göre Ukrayna çatışma potansiyelini sağlıyor. Rusya bizim toprağımızda, askerleri, silahları, zırhlı kuvvetleri konuşlandırıyor, Ukrayna sınırına asker yığıyor ve onların bakış açısından ‘Ukrayna kışkırtabilir’. Ve müzakere süreçlerine gitmeyi reddediyorlar. Ancak bu, bizim vazgeçeceğimiz anlamına gelmez” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Pazartesi günü Ukrayna Parlamentosunda konuşan Ukrayna Genelkurmay Başkanı Kıdemli General Ruslan Homçak, farklı bölgelerden Rus birliklerinin “Ukrayna devlet sınırı yakınlarında kademeli olarak asker arttırdığı” tatbikat bahanesiyle savaşa hazırlığı yaparak Ukrayna sınırlarına doğru yaklaştıklarını söyledi.

Ayrıca Genelkurmay Başkanı Homçak, Moskova’yı Kıyiv’e karşı “saldırgan bir siyaset” izlemekle suçladı.

Muhabir: Yunus Erdoğdu

TELEGRAM KULLANIYORSANIZ HABERLERDEN CANLI YAYINLARDAN ANINDA HABERDAR OLMAK İSTİYORSANIZ EN HIZLI YOL: TEK TIKLA KANALIMIZA ABONE OLABİLİRSİNİZ…


Her gün Ukrayna ve dünya gündemine dair haber ve analizler ücretsiz olarak cep telefonunuza gelsin ister misiniz?

Siz de ‘Zamanım yok, hazır önüme gelsin’ diyenlerdenseniz, günün öne çıkan gelişmeleri ve gündeme dair analizlerini WhatsApp uygulaması aracılığıyla telefonunuza toplu halde gönderiyoruz. Bunun için yapmanız gereken çok basit iki işlem var.

WhatsApp Bültene nasıl üye olabilirsiniz?

  1. Numaramızı hiç kaydetmeden buraya tıklayıp direk “bülten” yazabilirsiniz.

2. UkraynaHaber.com’a ait +380636656525 numarasını telefon rehberinize kaydedin.

Mobil cihazınızdan WhatsApp uygulamasını açın ve bu numaraya “Bülten” yazarak bir mesaj atın.

Hepsi bu kadar…

Telefon numaranız kesinlikle başka kişilerle paylaşılmayacaktır ve sadece WhatsApp bülteni için kullanılacaktır.

Bülten üyeliğinizi nasıl sonlandırabilirsiniz?

WhatsApp’ınıza mesaj gelen numaramıza sadece “İPTAL” yazılı bir mesaj atarak üyeliğinizi istediğiniz zaman sonlandırabilirsiniz.

Gelen bültenimizi telefonunuzdaki diğer numaralara göndererek haber ve analizleri YouTube.com/UkraynaHaber‘teki videoların daha çok kişiye ulaşmasına katkıda bulunabilirsiniz.


YouTube KANALIMIZA ABONE OLMAYI UNUTMAYIN!

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu