DünyaHaberler

[VİDEO] Türkçe olimpiyatlarında 160 ülkenin şarkı birincisi Bosna oldu

Romanya’nın başkenti Bükreş’te düzenlenen Türkçe Olimpiyatları Şarkı Yarışması’nda Bosna-Hersek’ten Melika Moranjkic birinci oldu. Baştan sona coşku dolu geçen programda, dostluk ve kardeşlik atmosferi rekabet duygusuna üstün geldi. Halil Sezai’nin “İsyan” şarkısı ile birinci olan Melika’yı Azerbaycan ve Fransalı  öğrenciler ikinci sırada takip etti. Üçüncülük ödülü ise üç farklı kıtadan 3 farklı ülkeye, Kazakistan, Arnavutluk ve Tunus’a gitti.

14. Türkçe Olimpiyatları’nın iki sahne programı Romanya’nın başkenti Bükreş’te gerçekleştirildi. Ard arda iki günde düzenlenen “Dünyanın Sesleri” ve “Şarkının Yıldızları” yarışmaları, rekabet havasından ziyade dünya çocuklarının kaynaştığı bir şölene dönüştü. Yarışmayı izleyen Romen, Türk ve yabancı konuklar ‘barış dolu gelecek’ yönündeki umutlarını dile getirdi.

160 ülkeden ve 2 bin 500 öğrenci arasından sıyrılarak finale gelen öğrenciler bu yıl 14. kez düzenlenen Türkçe Olimpiyatları’nda yarıştı. Bu akşamki programda şarkı kategorisinde 13 farklı ülkeden finalistler, Türkçe söyledikleri şarkılarla konukları coşturdu, jürinin büyük beğenisini topladı. Uluslararası jüri, finalistlerin arasından dünyanın en güzel sesini seçmekte zorlandı.

Öğrencilerin etkileyici sahne performansları,  daha önce Türkçe olimpiyatlarında yarışan öğrencilerden Moldovalı Stefan Roscovan ve sunumlarıyla birleşince salonda coşku zirve yaptı. Romanya’nın en büyük gösteri salonunu dolduran Romen, Türk ve yabancı konuklardan oluşan 4 bin kişilik topluluk, şarkılara alkışlarla tempo tuttu. Sırbistan, Güney Afrika ve Kazakistanlı öğrencilerin halk oyunları kusursuz bir gösteriye dönüştü. Romanyalı minik öğrencilerin oynadığı yerel halk oyunları ise göz kamaştırdı.

Birbirinden güzel parçaları değerlendirmek, uluslararası jüriye düştü. Dünyaca ünlü Romen panflüt virtüözü Gheorghe Zamfir’in yanı sıra Almanya’dan Japonya’ya, Rusya’dan Romanya’ya müzik ve gösteri dünyasından 10 isim, Bosna-Hersek’ten Melika Moranjkic’in seslendirdiği İsyan adlı parçayı birinci seçti. İkincilik ödüllerini Azerbaycan’dan  Orta Anadolu potporisi söyleyen Cihangir Aliyev ve Aşkla Aynı Değil şarkısını seslendiren Fransız Romina Boana aldı. Üçüncülük ise 3 farklı kıtada sahiplerini buldu. Kazakistan’dan Hüsran şarkısı ile Venera Sagi, Arnavutluk’tan Gönül şarkısı ile İndrid Havalja ve Tunustan  Gülüm ile Sarra Douik üçüncülüğü paylaştı.

“Gibi Gibi” yine sahnedeydi!

Bükreş’teki iki günlük şölen havası bu akşam yapılan Şarkının Yıldızları finalinde devam etti. Söylenen şarkılar Türkçe olunca, salondaki Türk konukların coşkusu katlandı. Duygulu şarkılarda hüzün, hareketli şarkılarda tempo öne çıktı. Ukraynalı Nina Sevdam Ağlıyor şarkısıyla, Paraguaylı Giuseppe, Endamın Yeter parçasıyla müzik ustalarını aratmadı. Azerbaycanlı Cihangir ise Orta Anadolu bölgesinden söylediği potporiyle salondaki coşkuyu zirveye çıkardı. Kusursuz oynanan halk oyunları gösterileri ise yarışmacı öğrencilere nefes aldırdı; ancak konukların nefesini kesti. Barış Manço’nun “Gibi Gibi” şarkısına uyarlanan anlamlı gösteri ise bir kez daha izleyicileri coşturdu.

Japon jüri üyesi Türkçe konuştu, salon yıkıldı

Her iki yarışmada dereceye girenleri seçmek, alanlarında isim yapmış farklı ülkelerden gelen jüri üyelerine düştü. Gheorghe Zamfir gibi dünyaca ünlü panflüt virtüözünün yanı sıra, Eurovision yarışmalarında Romanya adına ekrana çıkan Liana Stanciu jüri üyeleri arasında yer aldı. Japonya’dan gelen Asami Sasaki ise, Türkçe yaptığı konuşmayla dikkatleri üzerine çekti. Japon sanatçının ‘Merhaba Romanya’ diye söze başlaması üzerine salonda alkış koptu. Japon müzisyenin ‘Çok güzel olimpiyat. Çok güzel halk. Öğrenciler geleceğin güneşidir’ sözleri uzun süre alkışlandı. Almanya’dam Klaus Cutik, Sri Lanka’dan Nemantha Heshan, Rusya’dan Evgeniy Kungurov, Kazakistan’dan Alkuat Kazakbayev ve Kırgıziztan’dan Ruskeldi Osmonkulov ayrı ayrı öğrencileri kutladı. Romanyalı jüri Liana Stanciu, bütün yarışmacıları konuklara alkışlattı.

Önceki gün Bükreş’te düzenlenen Türkçe Olimpiyatları Ses Yarışması da aynı şekilde bütün dünyayı bir araya getiren bir şölen havasında geçmişti. Uluslararası seçkin davetlilerin izlediği, ABD’nin de yeni bir takdirname gönderdiği yarışmanın birincisi Rusya’dan Maria Parotikova olmuştu. UNESCO’nun gönderdiği özel mektupta da Fethullah Gülen Hocaefendi’ye takdir ve teşekkür sunulmuştu.

| UKRAYNA HABER

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu