Haberler

Sandıkla beraber “BİZ DE” seçmenin ayağına gittik [FOTO GALERİ]

Ukrayna’da bu hafta sonu yapılan belediye seçimlerinde sandıklar, seçmenlerin oyunu kullanmaları için ayaklarına götürüldü. Ukrayna’daki bu uygulanandan faydalanan, engelli, yaşlı ve hastalardan oluşan 1 milyonun üzerinde seçmen oyunu evinde kullandı.

Oy verme işlemlerinin başlaması ile birlikte seyyar seçim görevlileri, ellerine taşınabilir sandıklarını alarak daha önceden oyunu evinde kullanmak istediğini belirten seçmenlerin evlerinin yolunu tuttu. Sandık görevlileri ellerindeki “evinde oy kullanacak olan seçmen listesi” ile ev ev dolaşarak, ihtiyar, engelli ve hasta vatandaşların kapısını çaldı. Seçmenlerden kimisi bahçesinde otururken kimisi ise yatağı başında oyunu kullandı.

Engelli olduğu için sandık başına gitmeyen ve oyunu evinde kullanan, Ulyana Savenok; “Önümüze bütün adayların ismi geldi. Biz de gönlümüzdeki olacak aday için oyumuzu kullandık. Bu seçim ülkemize, huzur, afiyet, sağlık ve refah getirsin” dedi.

Cihan Haber Ajansı’na( Cihan) konuşan engelli ve yaşlı seçmenler, devletin seçimlerde evlerine kadar gelip vatandaşlık görevlerine ifa etmelerine yardımcı olduğunu belirterek, bundan duydukları memnuniyeti dile getirdi.

Bu arada ülkedeki muhalefet partileri, ‘evde oy kullanma’ uygulamasına karşı çıkarak yaşlıları ve engellilerin kullanılarak seçime şaibe karıştırıldığını iddia etti. .

Başkent Kiev ve Ternopil haricinde Ukrayna genelinde 31 Ekim Pazar günü gerçekleşen yerel seçimlerde sandık başına giden Ukraynalılar kendilerini yönetecek olan belediye başkanları, il meclis üyeleri ve muhtarlarını seçmek için oy kullandı.

Yunus Erdoğdu Kiev Cihan

 

 

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu