Haberler

Türkiye’de seçim tarihi: 12 Haziran 2011

Başbakan Erdoğan, partisinin dünkü Meclis grup toplantısında konuştu. Taksim’deki saldırıya değinirken, teröre gerekli tepkiyi göstermeyen ülkelere, “Akan kan üzerinize bulaşır.” tepkisini gösterdi.
Önümüzdeki genel seçimlerin tarihi belli oldu. En son 22 Temmuz 2007’de yapılan ve seçimlerin dört yıla inmesiyle birlikte temmuzun üçüncü haftasında yapılması beklenen seçim tarihiyle ilgili iktidar partisi tavrını netleştirdi.

AK Parti Merkez Yürütme Kurulu’nun (MYK) önceki akşamki toplantısında seçimlerin 12 Haziran’da yapılması yönünde eğilim çıktı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da TOBB’un ikiz kulelerindeki programından sonra gazetecilerin sorularını cevaplandırırken, seçimleri 12 Haziran’da yapma kararı aldıklarını açıkladı.

Başbakan Erdoğan, partisinin TBMM grup toplantısında gündemi değerlendirdi. Taksim’deki terörist saldırıyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Erdoğan, saldırının hedefini şöyle açıkladı: “Bu saldırılar özellikle demokratikleşme sürecine sekte vurmayı, siyaseti ve demokrasiyi zaafa düşürmeyi hedeflemektedir. Terörist saldırılarla güven ve istikrarı bozacaklarını, Türkiye’nin gidişatına yön vereceklerini sananlar her zaman hayal kırıklığı yaşamaya mahkumdurlar.”

Başbakan Erdoğan, konuşmasında, CHP Genel Merkezi’nde açılan ve önceki gün Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun talimatıyla kaldırılan ‘AKP Eziyetleri’ başlıklı hakaret sergisine de değindi. Erdoğan, şu tepkiyi gösterdi: “Türkiye Cumhuriyeti’nin Başbakanı’na, hükümetine en çirkin, seviyesiz şekilde dil uzatmak hiç kimsenin haddine değildir, hakkı da değildir. Güya partisinin gençlik teşkilatının hazırlamış olduğu serginin açılışını yapıyor, ziyaret ediyor (Kılıçdaroğlu). Bu sergi adı altında son derece seviyesiz, son derece basit bir üslupla hükümete hakaret edenler, bu ülkedeki liderlere veya saygın insanlara hakaret edenler bize değil, kendilerine zarar verirler. Ondan sonra da 3-4 gün geçince kapatma kararı alıyorsun. Kendi yaptıklarından utanıp sergiyi kaldırdıklarını açıklıyorlar. Atı alan Üsküdar’ı geçti. Neye yarar.”

Erdoğan, Çankaya Köşkü’ndeki resepsiyona katılmayanları bir kez daha eleştirirken, “Ne zaman ki AK Parti ile Cumhuriyet cumhurla buluştu, o zaman bu beyefendiler o resepsiyonları boykot etmeye başladılar.” değerlendirmesini yaptı. CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun aynı gece Bağdat Caddesi’ndeki yürüyüşe katıldığını hatırlatarak, “Keşke onlar da bizim yüzde 42’yi anlamak için gösterdiğimiz çabanın onda birini yüzde 58’i anlamak için gösterse.” göndermesinde bulundu.

Basın Konseyi, Ekşi’yi tard etsin

Üslup bozukluğu sadece liderde değil. Bazı takipçilerinin de ağızlarını bozduklarını görüyoruz. Kılavuz-karga, tencere-kapak… Üzüm üzüme baka baka kararıyor. Güya çevreyi korumak adı altında yazı yazanların bizzat kendileri gönül çevresini kirletmektedir. Bu hakaretler dünyanın hiçbir yerinde ifade, düşünce, basın özgürlüğüyle izah edilemez. Basın Konseyi gibi ahlak ilkelerini öne çıkaran ve basın ahlak ilkelerine önem verdiğini iddia eden bir konseyin başında bu tür bir temsilcinin (Oktay Ekşi) olması Türkiye için bir yüz karasıdır. Basın Konseyi’nin bu noktada zerre kadar basın ilkesine saygısı varsa ‘biz böyle birisiyle yürüyemeyiz’ deyip kendisini oradan tard etmeleri lazım.

Hakaret sergisini yargıya taşıdı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP’nin, ‘AKP Eziyetleri’ isimli sergisini yargıya taşıdı. Erdoğan’ın avukatları, Ankara Adliyesi’ne dava açtı. Başbakan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na ayrıca 100 bin TL’lik manevi tazminat davası daha açtı. Dava dilekçesinde, Kılıçdaroğlu’nun, 26 Ekim 2010 tarihinde, TBMM’de partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, Başbakan Erdoğan’a, “iki yüzlü, omurgasız, kıvıran, adam olmayan, onursuz, saygısız, ahlaksız, utanmaz” şeklinde hakaretlerde bulunduğu belirtildi.

ERDAL ŞEN ANKARA ZAMAN

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu