Ukrayna Savaşı Sayılarla
Ukrayna Savaşı Sayılarla
Ukrayna'daki savaşın birinci yılında Rusya'nın kayıpları.
EğitimVideo

[CANLI] Yurt dışında kurulan, Ukrayna Özgür Üniversitesi’nin 100. yıl dönümü

Ukrayna Özgür Üniversitesi'nin kuruluşunun 100. yıldönümü münasebetiyle yuvarlak masa toplantısı düzenleniyor.

Ukrayna dışında eğitim dili Ukraynaca olan tek Ukrayna Özgür Üniversitesi (UVU) yüzüncü yılını kutluyor. İlk dönem Ukrayna diasporasının kurduğu üniversitenin tarihi 17 Ocak 1921’de Viyana’da başladı, ardından Prag ve Münih’te devam etti

Ukraynalı aktivistler neden Batı Avrupa’da bir Ukrayna üniversitesi kurmaya karar verdi? UVU misyonu tarihsel olaylara bağlı olarak nasıl değişti? Üniversite, Avrupa’daki Ukrayna merkezi olarak kaldı mı?

Bütün bunlar UVU, Ukrinform ve Uluslararası Kültür Merkezi Syaivo tarafından düzenlenen yuvarlak masasında konuşuluyor.

Yuvarlak masa toplantısının moderatörlüğünü; Taras Şevçenko Kıyiv Ulusal Üniversitesi, Ukrayna Tarihi Bölümü Başkanı, aynı zamanda Uluslararası Kültür Merkezi Syaivo Yönetim Kurulu Başkanı Volodımır Serhiyçuk yapıyor.

Yuvarlak masa toplantısına Ukrayna’nın önde gelen entelektüellerinin yanı sıra; Ukrayna Özgür Üniversitesi Rektörü (Münih) Maria Prışlyak, Ukrayna Özgür Üniversitesi (New York) Vakfı Başkanı Askold Lozınskıy gibi üst düzey katılıyor.

Akademisyenler, hukukçular, çevrimiçi katıldığı toplantıda, Ukrayna diasporası tarafından 17 Ocak 1921’de Viyana’da Ukrayna’dan gelen genç siyasi göçmenlere üniversite eğitimi vermek için kurulan bir yüksek öğretim kurumunun tarihçesi ve geleceği konuşuluyor.

KISA BİLGİ

Ukrayna Gazeteciler ve Yazarlar Birliği’nin himayesinde kurulan, UVU, asırlık tarihi boyunca Ukrayna’nın, “Avrupa Büyükelçisi” olarak anıldı.

Bu girişim Ukrayna Halk Cumhuriyeti (UPR) Başkanı Profesör Mıkhaylo Hruşevskıy ve UVU’nun ilk rektörü olan edebiyat tarihi profesörü Oleksandr Kolessa tarafından desteklendi.

Muhabir: Konstantin Konevets

Her gün Ukrayna ve dünya gündemine dair haber ve analizler ücretsiz olarak cep telefonunuza gelsin ister misiniz?

Siz de ‘Zamanım yok, hazır önüme gelsin’ diyenlerdenseniz, günün öne çıkan gelişmeleri ve gündeme dair analizlerini WhatsApp uygulaması aracılığıyla telefonunuza toplu halde gönderiyoruz. Bunun için yapmanız gereken çok basit iki işlem var.

WhatsApp Bültene nasıl üye olabilirsiniz?

  1. Numaramızı hiç kaydetmeden buraya tıklayıp direk “bülten” yazabilirsiniz.

2. UkraynaHaber.com’a ait +380636656525 numarasını telefon rehberinize kaydedin.

Mobil cihazınızdan WhatsApp uygulamasını açın ve bu numaraya “Bülten” yazarak bir mesaj atın.

Hepsi bu kadar…

Telefon numaranız kesinlikle başka kişilerle paylaşılmayacaktır ve sadece WhatsApp bülteni için kullanılacaktır.

Bülten üyeliğinizi nasıl sonlandırabilirsiniz?

WhatsApp’ınıza mesaj gelen numaramıza sadece “İPTAL” yazılı bir mesaj atarak üyeliğinizi istediğiniz zaman sonlandırabilirsiniz.

Gelen bültenimizi telefonunuzdaki diğer numaralara göndererek haber ve analizleri YouTube.com/UkraynaHaber‘teki videoların daha çok kişiye ulaşmasına katkıda bulunabilirsiniz.


YouTube KANALIMIZA ABONE OLMAYI UNUTMAYIN


TELEGRAM KULLANIYORSANIZ HABERLERDEN CANLI YAYINLARDAN ANINDAN HABERDAR OLMAK İSTİYORSANIZ TEK TIKLA KANALIMIZA ABONE OLABİLİRSİNİZ…


Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Ukrayna Savaşı Sayılarla
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

BU HABERLER YAZILIRKEN NE MİLYARDER SERMAYE SAHİPLERİNDEN, NE DE ÇIKAR ÇEVRELERİNDEN DESTEK ALMIYORUZ… LÜTFEN REKLAM ENGELLEYİCİYİ DEVRE DIŞI BIRAKARAK SİTEMİZDEKİ GERÇEK HABERCİLİĞE DESTEK OLUNUZ... BU REKLAMLARA TIKLAYARAK GAZETECİLERİN BAĞIMSIZ OLMASINA YARDIMCI OLUNUZ... BAŞKA GELİRİMİZ YOK. DESTEĞİNİZ İÇİN, TEŞEKKÜR EDERİZ. PAYPAL: [email protected]