Haberler

[VİDEO – İNFOGRAFİK] Avrupa ve ABD bankalarından, 2,5 milyar dolar çalan Ukraynalı hackerlar gözaltına alındı

Siber polis, dünyanın en tehlikeli bilgisayar virüsü "EMOTET" i yayan grubu ifşa etti.

Ukrayna’da, Avrupa ve ABD bankalarını 2,5 milyar dolara soyan hackerlar (bilgisayar korsanları) gözaltına alındı.

EMOTET adı verilen yirüs yazılımlarının yardımıyla bilgisayar korsanları, Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD)’ndeki özel ve devlet kurumlarının sunucularının çalışmalarına müdahale etti. Ukraynalı hackerlerin faaliyetleri yabancı bankalara yaklaşık 2,5 milyar dolar zarar verdi.

Ukrayna Emniyet Teşkilatı’ndan yapılan açıklamaya göre hackerler 12 yıla kadar hapis cezası alabilir.

Ukrayna Siber Polis Departmanı operasyonu; Almanya, ABD, İngiltere ve Hollanda’daki kolluk kuvvetlerinden meslektaşlarıyla birlikte yürüttü.

Uluslararası hacker grubunun “EMOTET” virüsünü kullandığı belirtildi.

EMOTET altyapısı, dünyanın her yerinde bulunan sunucuları içeriyor “Virüs” spam postalar ve Word belgeleri, Excel vb. yoluyla yayılıyor.

E-postalar hesap güvenliği hakkında bir uyarı, bir partiye davetiye ve hatta COVID-19’un yayılmasına karşı bir uyarı gibi görünüyordu.

Bilgisayara sızan virüs daha fazla dağıtım için “enfekte” ekipmanı kullandığı ve ayrıca cihaza ek virüsler yüklediği belirtilmekte.

Sonuç olarak, kötü amaçlı yazılım parolalar, oturum açma bilgileri, tarayıcı geçmişi, ödeme ve banka bilgileri ve benzerleri dahil olmak üzere kullanıcıların kişisel verilerini çaldılar.

Saldırganlar daha sonra kendi kontrollerindeki hesaplara paraları transfer etti.

Müfettişler, virüsün yayılması için altyapının düzgün çalışmasını sağlayan ve sorunsuz çalışmasını sağlayan iki Ukrayna vatandaşını tespit etti.

Siber polis, yabancı devletlerin kolluk kuvvetleriyle eş zamanlı olarak; Ukrayna, Hollanda, Almanya, Fransa, Litvanya, Kanada, ABD ve İngiltere’de aramalar gerçekleştirdi bilgisayar korsanlarının kullandığı teçhizata, cihazlara el koydu.

Polis ayrıca banka kartlarına, paraya, şifreli “disklere” kayıtlara, şifrelenmiş sunucu girişlerine ve anahtarlarına el koydu.

Dünyanın farklı ülkelerinde 90’dan fazla sunucuda bulunan YİD ağı “EMOTET” in faaliyeti şu anda tamamen engellenmiş durumda.

Ukrayna’da ceza yargılamaları başladı. Savcılık dolandırıcılık dosyası açarak; bilgisayarların, otomatik sistemlerin, bilgisayar ağlarının veya telekomünikasyon ağlarının çalışmasına izinsiz müdahale, zararlı yazılım veya donanımın kullanılması, dağıtılması veya satılması amacıyla oluşturma soruşturması başlattı.

Bilgisayar korsanları mülklerine el konulmasıyla 12 yıla kadar hapis cezası alması bekleniyor.

Polis ayrıca, siber saldırılar gerçekleştirmek için EMOTET ağının YİD altyapısını kullanan ve onları tutuklamak için önlemler alan uluslararası hacker grubunun diğer üyelerini de tespit etti.

2020’de Ukrayna İstihbarat Teşkilatı’nın siber uzmanları; devlet kurumlarının web kaynaklarına ve kritik altyapı tesislerine yapılan 600 saldırıyı etkisiz hale getirdi, 20 hacker grubunu durdurdu ve onlarca botnet’i ortadan kaldırdı.

Muhabir: Yunus Erdoğdu | Kıyiv – [email protected]

Twitter: @erdogduy

Olay yerinden Canlı Yayınlar için : Twitter: @ukraynahaber

Facebook: facebook.com/erdogduy

İnstagram: instagram.com/ukraynahabercom/

Son Dakika için Telegram Haber Kanalımız:
https://t.me/ukraynahaber
Haber İhbar Hattı WhatsApp:

Her gün Ukrayna ve dünya gündemine dair haber ve analizler ücretsiz olarak cep telefonunuza gelsin ister misiniz?

Siz de ‘Zamanım yok, hazır önüme gelsin’ diyenlerdenseniz, günün öne çıkan gelişmeleri ve gündeme dair analizlerini WhatsApp uygulaması aracılığıyla telefonunuza toplu halde gönderiyoruz. Bunun için yapmanız gereken çok basit iki işlem var.

WhatsApp Bültene nasıl üye olabilirsiniz?

  1. Numaramızı hiç kaydetmeden buraya tıklayıp direk “bülten” yazabilirsiniz.

2. UkraynaHaber.com’a ait +380636656525 numarasını telefon rehberinize kaydedin.

Mobil cihazınızdan WhatsApp uygulamasını açın ve bu numaraya “Bülten” yazarak bir mesaj atın.

Hepsi bu kadar…

Telefon numaranız kesinlikle başka kişilerle paylaşılmayacaktır ve sadece WhatsApp bülteni için kullanılacaktır.

Bülten üyeliğinizi nasıl sonlandırabilirsiniz?

WhatsApp’ınıza mesaj gelen numaramıza sadece “İPTAL” yazılı bir mesaj atarak üyeliğinizi istediğiniz zaman sonlandırabilirsiniz.

Gelen bültenimizi telefonunuzdaki diğer numaralara göndererek haber ve analizleri YouTube.com/UkraynaHaber‘teki videoların daha çok kişiye ulaşmasına katkıda bulunabilirsiniz.


YouTube KANALIMIZA ABONE OLMAYI UNUTMAYIN


TELEGRAM KULLANIYORSANIZ HABERLERDEN CANLI YAYINLARDAN ANINDAN HABERDAR OLMAK İSTİYORSANIZ TEK TIKLA KANALIMIZA ABONE OLABİLİRSİNİZ…


Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu