Ukrayna Savaşı Sayılarla
Ukrayna Savaşı Sayılarla
Ukrayna'daki savaşın birinci yılında Rusya'nın kayıpları.
KültürVideo

Eurovision Çocuk Yarışması resmi sitesinde Balabanov’un hikâyesi yayınladı

Eurovision Çocuk Şarkı Yarışması’nda, Ukrayna’yı temsil etme hakkı kazanan Uluslararası Meridyen Okulları öğrencisi ve aynı zamanda Uluslararası Dil ve Kültür Festivali’nin (IFLC) daimi katılımcısı Oleksandr Balabanov yarışmanın favorileri arasında.

Eurovision Çocuk Şarkı Yarışması’nda, Ukrayna’yı temsil etme hakkı kazanan Uluslararası Meridyen Okulları öğrencisi ve aynı zamanda Uluslararası Dil ve Kültür Festivali’nin (IFLC) daimi katılımcısı Oleksandr Balabanov hayat hikayesinin anlatıldığı klip organizasyonun resmi sitesinde yayınladı.

Balabanov’un klibinde Ukrayna’yı temsil ettiği şarkısını ve hayat hikayesini anlattı.

Ailesinin 6 yıl önce Kıyiv’e, ayrılıkçıkların kontrolündeki Donetsk’ten taşındığını aktaran Balabanov, müzik okuluna gittiğini ve Michael Jackson hayranı olduğunu ifade etti.

Hayat hikâyesinin anlattığı videoda festival (Uluslararası Dil ve Kültür Festivali – IFLC) aracılığyla; Brezilya, Avustralya, Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’ya yaptığı seyahatlerden bahsetti.

Meridyen öğrencisi Balabanov’un, Eurovision’da Ukrayna’yı temsil edeceği şarkının klibi yayınladı

“Vidkrivay – Open” (Açın) şarkısının klip çekimlerindeki okul sahneleri ise Balabanov’un okuduğu Meridyen okulunda çekildi.  Balabanov’un klip çekimlerinde, 9-C sınıfındaki arkadaşları, Uluslararası Dil ve Kültür Festivali’nin (IFLC) katılımcıları ve öğretmeni rol aldı. Şarkısının son versiyonunun yayınlanmasının yanında okulda fotoğraf çekimleri yapıldı.

13 Ekim’de yayınlanan klibe ilişkin Balabanov: “Bu benim ilk profesyonel müzik videom. Önceki tüm videolarımı kendi başımıza çektik. O kadar çok izlenimim var ki! Ekip harikaydı, her şey profesyonel ve olumluydu! Kendime yandan bakmak alışılmadık bir durum. Şarkımın klibinin kahramanı olan Augustyna’ya minnettarım. Videonun yapımına katılan herkese minnettarım. Çok samimi bir klip çıktı!” dedi.

BALABANOV: IFLC ARACILIĞIYLA BÜYÜK TECRÜBE KAZANDIM
Eurovision’dan önce birçok yarışma ve festivale katıldığını belirten Balabanov, her sene gerçekleştirilen geleneksel IFLC etkinliklerinde büyük tecrübe kazandığını belirtti.

IFLC festivali kapsamında; Brezilya, Avustralya, ABD ve Kanada’ya yaptığı seyahatleri aktaran Balabanov, IFLC sayesinde farklı ülkelerden çocuklarla iletişim kurduğunu, aynı sahnede birlikte şarkı söylediğini, asıl amacın dünyanın kültürlerini birbirine yaklaştırmak ve birlikte yaşamak olduğunu söylüyor.

Balabanov yayında şunları söyledi: “IFLC’de çok sıcak samimi bir atmosfer var. Orada farklı ülkelerden gelen çocuklar hem kendi kültürlerini tanıtıyor hem de başka kültürleri tanıyor. Programlar için gittiğim ülkelerde dünyanın farklı bölgelerinden gelen birçok arkadaşım oldu. Onlarla sosyal medya aracılığıyla dostluğumuz devam ediyor.”

“ÇEVRE KİRLİLİĞİ VE İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ BENİ ENDİŞELENDİRİYOR”
Sunucu Galına Babiy’in, “Erken yaşta kültür-sanat ile tanışan birisiniz, ilklim değişliği ve çevre kirliliği ile ilgili ne düşünüyorsunuz? Sonuçta bu, geleceğimizin önemli sorunları arasında görünüyor? Bu konuda sizin gibi öğrencilerin düşünceleri önemli. Ne demek istersiniz?” şeklindeki sorusunu ise;

Balabanov: “Dünyadaki çevre kirliliği ve iklim değişikliği gibi problemler beni endişelendiriyor. Bizden sonra nasıl bir dünya bırakacağız? Bu çok önemli ve herkesin bunu dikkate alması ve buna göre çalışmalar yapması gerekiyor.” şeklinde cevapladı.

Çöpleri ayrıştırmak , çevreyi temiz tutmak gibi örnekler veren Balabanov, günümüzün önemli problemlerinden ekolojik dengenin korunmasına dikkat çekti.

14 yaşındaki Balabanov, çok iyi derecede İngilizce biliyor ve okulda Türkçe eğitimi alıyor.

Eurovision Çocuk Şarkı Yarışması ( The Junior Eurovision Song Contest 2020), bu yıl 29 Kasım’da Polonya’nın başkenti Varşova’da online olarak gerçekleşecek. 2003’ten bu yana yapılan bu yarışmaya 9-15 yaş arasındaki çocuklar katılabiliyor, yine aynı yaş grubundaki çocuklar oy verebiliyor.

Balabanov daha önce Eurovision Gençler Yarışması’nın ulusal seçmelerine üç kez katıldı. İki kez finale kaldı ve son denemesinde ise ülkesini temsil etme hakkını kazandı.

Muhabir: Yunus Erdoğdu | Kıyiv – [email protected]

Twitter: @erdogduy

Facebook: facebook.com/erdogduy

İnstagram: instagram.com/ukraynahabercom/

Telegram kanalı aboneliği:
https://t.me/ukraynahaber

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Ukrayna Savaşı Sayılarla
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

BU HABERLER YAZILIRKEN NE MİLYARDER SERMAYE SAHİPLERİNDEN, NE DE ÇIKAR ÇEVRELERİNDEN DESTEK ALMIYORUZ… LÜTFEN REKLAM ENGELLEYİCİYİ DEVRE DIŞI BIRAKARAK SİTEMİZDEKİ GERÇEK HABERCİLİĞE DESTEK OLUNUZ... BU REKLAMLARA TIKLAYARAK GAZETECİLERİN BAĞIMSIZ OLMASINA YARDIMCI OLUNUZ... BAŞKA GELİRİMİZ YOK. DESTEĞİNİZ İÇİN, TEŞEKKÜR EDERİZ. PAYPAL: [email protected]