Foto GaleriGündemVideo

VİDEO VE FOTO GALERİ | Türkiye’nin Kıyiv Büyükelçiliği önünde, savaş karşıtı eylem: Bir kişi yaralandı

Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’de bir gurup gösterici, Türkiye’nin Kıyiv Büyükelçiliği önünde protesto gösterisi yaptı. Eylemcilere kolluk kuvvetleri ve Kıyiv Büyükelçiliği mensubu olduğu iddia edilen bir kişi saldırdı.

Türkiye’nin Kıyiv  Büyükelçiliği önünde, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Fırat’ın doğusunda başlattığı, ‘Barış Pınarı Harekâtı’ protesto edildi.

Türkiye’nin, Suriye’de, devam eden operasyonunu, “Kürtlerin soykırımı” olarak niteleyen guruba Ukrayna Ulusal Muhafızları’nın yanı sıra Kıyiv Büyükelçiliği mensubu olduğu iddia edilen bir kişi müdahale etti.

Ellerinde Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret içeren, dövizlerin yanı sıra; “Rojava’ya özgürlük”, “Rojava işgalini durdurun!”,  “Rojava’nın kanı senin ellerinde”, “ Savaşa Hayır!”,  dövizler taşıyan gurubu, “Elçilik görevlisi” olduğu öne sürülen bir kişi taciz etti.

Eylemciler; “Biji Kürdistan”, “Katil Erdoğan”, “Defol Erdoğan”, sloganları atarken kimliği belirsiz şahıs, bu sefer de döviz tutan 32 yaşında bir kadının yüzünü yumruklayarak elindeki hakaret içerikli dövizi aldı ve kaçarak elçiliğe girdi.

Olay yerine gelen gelen ambulans ve doktorlar yüzüne yumruk atılan 32 yaşındaki Ukraynalı kadına tıbbi yardımda bulundu.

Hâlihazırda, eylemcilere saldıran şahsın kimliği, elçiliğin temsilcisi olup olmadığına ve şu bulunduğu yere dair kesin bir bilgi yok.

Eylemciler ise barışçıl bir eylem olduğunu belirterek kolluk kuvvetlerine aldırmadan eylemlerini sürdürdü.

Daha sonra basın açıklamasında; “Türkiye’nin, Suriye işgalini durdurmasını talep ediyoruz. Türkiye’nin terörle savaştığı iddia edilen bu savaşa son vermesini istiyoruz. Kürtlerin yıkımının durdurulmasını talep ediyoruz .” denildi.

UKRAYNA POLİSİ DE ÇOK YÖNLÜ SORUŞTURMA BAŞLATTI
Türk diplomatik misyonu önünde yaşanan hadiseye ilişkin açıklama yapan, Kıyiv Emniyet Müdürlüğü İletişim Departmanı Sorumlusu Oksana Tişçenko, devriye ekiplerinin bir grup vatandaşın barışçıl bir eylemde bulunmak için diplomatik misyona gittiğini tespit ettiğini, eylemde kimliği belirsiz bir şahsın döviz taşıyan eylemcinin yüzünün yaralandığını belirtti.

Yüzlerinde yumruk izi bulunan gösterici fotoğraflarını ve eylemin videolarını Ukrayna’da soysal medyada paylaştı. Eyleme katılan Sofiya Lapina ise eylem videosunu Facebook’ta yayınladı.

Eylem bir anda ülke gündemine oturdu. Devlet haber ajansı Ukrinform’ın yanı çok sayıda ajans ve yayın organı son dakika haberi olarak geçti .

ODESA’DAKİ EYLEMDE 3 KİŞİ TUTUKLANDI
Önceki gün Türkiye’nin Odesa Başkonsolosluğu önünde de, Barış Pınarı Operasyonu protesto edildi. Ukrayna’nın, Karadeniz kıyısındaki liman şehri Odesa’da polis, üç eylemciyi gözaltına aldı.

Solcu örgüt “Nihilist” tarafından yapılan açıklamada eylemcilerin; “Rojava’yı kurtarın!” ve “Saldırıyı durdurun ” yazılı dövizler taşıdığı bildirildi.

Kendilerini, liberal ve sosyalist olarak tanımlayan eylemciler, Türkiye’nin askeri operasyonunu durdurma çağrısı bulunan, dövizleri çıkardıkları anda gözaltına alındı.

Eylemlerinin “barışçıl” olduğunu ifade eden iki şahıs daha sonra polis tarafından serbest bırakıldı. Yaşı küçük bir aktivist ise ebeveynlerine teslim edildi.

Ukrayna yasalarına göre, barışçıl gösteri ve eylemler için önceden mülki idareden izin almaya gerek yok.

Türkiye’nin güvenli bölge oluşturmak amacıyla, başlattığı ‘Barış Pınarı Harekâtı’nı, Ukrayna basını, “Türkiye’nin Vietnam’ı” şeklinde yorumlamıştı.

UKRAYNA DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI, YAZILI AÇIKLAMA YAPTI
Öte yandan Ukrayna Dışişleri Bakanlığı’ndan, 10 Ekim’de yapılan yazılı açıklamada, Ukrayna’nın, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin, Suriye’nin kuzeydoğusunda başlattığı askeri operasyonu dikkatle takip ettiği bildirildi.

Suriye’deki çatışmaların yıllardır sürdüğü ve Suriye halklarının çektikleri acılara son verilemesi gerektiğine vurgu yapılan açıklamada, Beşar Esed rejimini destekleyen ve Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nin ilgili kararlarını engelleyen ülkelerin duruşlarına dikkat çekildi.

Açıklamada, “BM Güvenlik Konseyi’nin ve Türkiye’nin de dâhil olduğu ilgili taraflardan oluşan üyelerinin, güvenlik ve insani konularla ilgili sorunların uluslararası hukuk çerçevesinde çözümüne yönelik karar almalarını bekliyoruz” denildi.

ZELENSKIY, SURİYE OPERASYONU HAKKINDA YORUM YAPMADI
Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy’nin dün bütün gün boyu devam eden ve dünyanın en uzun basın açıklaması rekorunu kıran toplantıda bütün soruları cevapladı. Kesintisiz 14 saatlik röportaj ile bir dünya rekoru kıran ve kendisine yöneltilen 500 soruyu cevaplayan Zelenskıy, sadece DHA Kıyiv muhabiri Sonat Kerem’in, “Barış Pınarı Harekâtı’na” ilişkin sorusunu cevapsız bırakması dikkat çekti.

Muhabir: Yunus Erdoğdu – [email protected]

Twitter: @erdogduy

Facebook: facebook.com/erdogduy

İnstagram: instagram.com/ukraynahabercom/

Foto: Natalya Luno
Video: Sofiya Lapina

 

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu