Yemek

Oruçlulara sağlıklı tavsiyeler…

Migren, hipertansiyon, diyabet, kolestrol, kalp, kanser ve epilepsi gibi kronik

Ramazan’ın bu yıl yaz aylarına ve senenin en uzun günlerine denk gelmesiyle birlikte oruç tutan kişiler için aç kalma süresi de bir hayli uzun.

Ramazanda oruç tutanlar için, Hisar Intercontinental Hospital Beslenme ve Diyet Bölümü Uzmanı Elif Karacanoğlu Ramazan’da alınabilecek önlemler hakkında bilgi verdi.

İFTARDAN SONRA EN AZ 10 BARDAK SU İÇİN!

Yaz aylarının verdiği sıcaklıkla birlikle sürekli ter hali vücudunuzun su kaybı yaşamasına neden olabilir. Bu yüzden özellikle iftar ve sonrasında asitli içecekler tercih etmek yerine 10 ile 12 bardak arası su içmeye özen gösterin.

İFTARDA YEMEK YEMEYE BİRDEN YÜKLENMEYİN!
Ramazanda tüm gün ve uzun süren aç kalma halinin iftarda son bulmasıyla birlikte birçok kişi birden yemeye yüklenebiliyor. Bu durumun özellikle mideye verebileceği zararı engelleyebilmek için, iftar zamanı öncelikle oruç çorba ile açılmalı ve ana yemek için en az 15-20 dakika beklenilmelidir. (Editörün notu: Genellikle bu ara verilen sürede farklı İslam ülkelerinde akşam namazı ikame ediliyor.) İftardan en az 2 saat sonrası tatlı tercih edilmelidir. Tatlı olarak ise şerbetli ve ağır tatlılar yerine sütlü hafif tatlılar tercih edilmelidir.

İFTAR SONRASI MUTLAKA YÜRÜYÜŞ YAPIN!
Oruç açıldıktan sonra tüm gün aç kalan karnın doymasıyla birlikte mide de şişkinlik oluşabilmektedir. Bu şişkinliğin ve yenilen yemeğin hazmedilmesi için iftardan sonra en az bir yarım saat yürünmesi sağlık açısından faydalı olabilmektedir.

İNSÜLİN DİRENCİNİZİ AYAKTA TUTABİLMEK İÇİN..
Ramazanın yaz aylarında olması ve günlerin bir hayli uzun olmasıyla birlikte aç kalma süresi de bir hayli uzuyor. Kan şekerinizin gün içinde düşmemesi için özellikle tuzdan zengin ağır yağlı veya baharatlı yemekler yerine sahurda lif ve protein ağırlıklı hafif yemekleri tercih edin.

REFLU RAHATSIZLIĞINIZA KARŞI ÖNLEM ALIN!
Ramazanda tüm gün süren açlık hali özellikle iftarda yemeğe yüklenilmesine yol açabiliyor. Reflü rahatsızlığı olan kişiler için bol sıvı alımına özen gösterilmeli ve sahur sonrası uykuya geçildiğinde baş bölgesi yüksekte yatılmasına dikkat edilmelidir.

KRONİK RAHATSIZLIĞINIZ VARSA DOKTORUNUZA DANIŞIN!
Migren, hipertansiyon, diyabet, kolestrol, kalp, kanser ve epilepsi gibi kronik rahatsızlığı olan veya rahatsızlığı için sürekli ilaç kullanması gereken kişilerin ramazan ayında uzun süren bir açlıkla mücadele edebilmeleri ve herhangi bir sorun yaşamaması oldukça önemlidir. Bu rahatsızlıklara sahip kişilerin doktor kontrolünde ve danışarak oruç tutması, sağlıkları açısından alabilecekleri önemlerin en başında gelmektedir.

UKRAYNA HABER

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu