Haberler

Ukrayna Milli Gazeteciler Birliği: “Yeni Türkiye” eski Ukrayna’nın yolunda

İpek Medya Grubu’na yapılan operasyonu kınayan Ukrayna Milli Gazeteciler Birliği (NSJU) Başkan Yardımcısı Sergiy Tomilenko, Ukraynalı gazetecilerin basın özgürlüğü konusunda her zaman Türk meslektaşlarının yanında olacağını söyledi.

Türk basınını yakından takip ettiklerini belirten Sergiy Tomilenko, Cihan Haber Ajansı’na (Cihan) yaptığı açıklamada; “İktidarın talimatlarıyla değil, ‘doğruluk’ prensibini savunan ve profesyonel bir şekilde çalışmak isteyen Türkiye’deki meslektaşlarımızı destekliyoruz.” dedi.

Sergiy Tomilenko; “Ukrayna’da medyayı kendi çıkarları doğrultusunda kullanmaya çalışan ve istediklerini yazmayan gazetecilere baskı yapan eski iktidar ile hâlihazırdaki Türkiye’deki iktidar arasında bir paralellik görüyoruz. Bundan endişeleniyoruz, daha önce de Türk meslektaşlarımıza destek olmak için mektup yazdık. Biz, uluslararası ve Avrupa gazete örgütleri ile işbirliği içindeyiz. Orada da sık sık Türkiye’de basına müdahale gündem geliyor. Biz tabii ki Türkiye’deki gazetecilerin çalışma haklarına, ifade özgürlüğüne saygı duyulmasını istiyoruz.” şeklinde konuştu.

İktidarın muhataplarıyla kültürlü bir şekilde karşılıklı iletişime geçmesi ve ortaya kanıt koyması gerektiğine vurgu yapan Tomilenko, iktidarın kaba kuvvet ya da polis baskısına başvurmasının yanlış olduğunu dile getirdi.

Elinde “Bugün susmaz” dövizi ile konuşan Tomilenko, Türk meslektaşlarının hapishanelerde olmasına, tutuklanmalarına karşı olduklarını belirtti.

YUNUS ERDOĞDU | KİEV – CİHAN

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu