EğitimHaberler

[FOTO GALERİ VE VİDEO] Ukrayna’da Türkçe Olimpiyatları çalışmaları başladı

Uluslararası Türkçe Olimpiyatları’nın Ukrayna etabında olimpiyat tertip heyeti çalışmalarına başladı. Bu sene 13’üncüsü düzenlenecek, Uluslararası Dil ve Kültür Festivali Ukrayna Finali Bilgilendirme Toplantısı, başkenti Kiev’de, Uluslararası Meridyen Okulu’nda gerçekleşti.

Etkinliğe; Türkçe eğitim veren kurumların idarecileri, üniversitelerdeki öğretim görevlileri ve devlet okullarındaki Türkçe öğretmenleri katıldı.

Uluslararası Meridyen Okulları tarafından çekilen, “Yeni Bir Dünya Klipi” gösterilerek başlanılan toplantıda, bu seneki organizasyon hakkında slâyt eşliğinde detaylı bilgi verildi.

Türkçe Olimpiyatları Ukrayna Genel Koordinatörü İsmail Ersözoğlu, önümüzdeki Türkçe Olimpiyatları hakkında yaptığı konuşmada; Ukrayna Tertip Heyeti, Ukrayna olimpiyat kurallarıyla ve kategorileri ilgili yapılan son düzenlemeleri paylaştı.

İsmail Ersözoğlu; “Ukrayna’da Türkçe Olimpiyatlarının yapılmaya başlandığı günden bu tarafa, katılım hem kurum seviyesinde hem de öğrenci seviyesinde artarak devam etti.” dedi.

Türkçe Olimpiyatları hakkında Ukrayna’da seçmeli ders olarak Türkçe eğitim veren okulların bilgilendirilmesi gerektiğinin altını çizen Ersözoğlu katkı veren kurumlara teşekkür etti.

Bu yıl “Syaivo” Ukrayna -Türkiye Kültür Merkezi himayesinde gerçekleşecek olimpiyatların organize heyetinde; Ukrayna Eğitim ve Bilim Bakanlığı, Milli Taras Şevçenko Üniversitesiyle, Boris Grinçenko Üniversitesi, Uluslararası Meridyen Okulu ve Ukrayna “Dragamanova” Milli Pedagoji Üniversitesi bulunuyor.

Ukrayna’da 2007 yılında 4 kurumdan 21 öğrenciyle dostluk ve sevgi yolculuğuna başlayan, 2014 Uluslararası Türkçe Olimpiyatları Ukrayna Finaline 55 kurumdan 455 öğrenci katılmıştı.

Türkçenin seçmeli ders olarak okutulduğu Ukrayna’da, artık “Dil ve Kültür Festivali” adı altında gerçekleştirilen etkinliklere bin 500’ün üzerinde katılım olması bekleniyor.

YUNUS ERDOĞDU | WWW.UKRAYNAHABER.COM

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu