Haberler

Rusya: Poroşenko ateşkesi sonlandırarak vahim hata yaptı

Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev, Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko’nun ülkenin doğu bölgesinde 1 Temmuz’dan itibaren ateşkesi sonlandırmasının vahim bir hata olduğunu söyledi.

Ukrayna güvenlik güçlerinin doğu bölgelerine yönelik operasyonlarını ve onlarca insanın yaşamını yitirmesini Facebook’tan değerlendiren Medvedev, “Ateşkesi sonlandırarak Cumhurbaşkanı Poroşenko vahim hata yaptı. Yeni kayıplar yaşanacak. Şimdi tüm bunlardan kişisel olarak sorumlu…” eleştirisini getirdi.

Ukrayna’nın doğu bölgesinde savaş uçakları ile gerçekleştirilen operasyonlarda çok kişinin hayatını kaybettiği belirtiliyor. Rus basınına yansıyan görüntülerde yıkılan evler, sokaklarda cesetler ve evlerinden kaçarak Rusya sınırına doğru kaçan vatandaşlar görülüyor.

Tekrar müzakere masasına dönmenin zor olduğunu, bunun savaşın kuralı olduğunu hatırlatan Medvedev, Ukrayna’nın AB ile imzaladığı işbirliği anlaşmasını da eleştirdi.

Doğu Ukrayna’da yaşanan olaylar nedeni ile 10 binlerce insanın Rusya’ya kaçmak zorunda kaldığını ifade eden Medvedev, “İnsanlar savaştan kaçıyor. ABD ise insanların dedelerinin yanına tatile gittiğinin propagandasını yapıyor…” dedi. Medvedev’e göre bu şartlarda Ukrayna ile ilişkileri geliştirmek ve belirli konularda uzlaşı sağlamak mümkün değil.

SONBAHARDA DOĞALGAZ KRİZİ PATLAR

Ukrayna’nın doğalgaz borcunu ödememesi nedeni ile sevkıyatın kesildiğini belirten Medvedev, “Ukrayna borcunu ödemedi. Bu çok büyük bir rakam. Onlar yeraltı depolarına doldurdu. Sonbaharla birlikte doğalgaz krizi patlak verir.” uyarısında bulundu.

Rusya’dan doğalgaz alımını durduran Ukrayna, depolardan kullanımı sürdürüyor. Ancak kriz aşılmazsa 3-4 ay içinde depolardaki doğalgazın biteceği kaydediliyor. Bu durumda Türkiye’nin Batı Hattı’ndan alımı dahil Avrupa arzında sorunlar yaşanabilir.

FARUK AKKAN | MOSKOVA – CİHAN

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu