Haberler

Rusya, Ukrayna sınırlarında tedbirleri arttırdı

Rusya, Ukrayna tarafından silahlı milislerin geçişini önlemek için çatışmaların yaşandığı üç sınır kapısında güvenlik tedbirlerini arttırdı.

Ukrayna Ulusal Güvenlik ve Savunma Kurulu Bilgi Merkezi Sözcüsü Andrey Lısenko, daha önce silahlı milislerin sorunsuz şekilde geçtiği; Gukovo, Donetsk ve Novoşahtinsk sınır kapılarında artık Rusya’nın yoğun güvenlik tedbirleri aldığını zaman zaman sınır kapıların tamamen giriş-çıkışlara kapatıldığını bildirdi.

Andrey Lısenko, “Rusya’nın Rostov Bölgesi’nde bulunan sınır kapıların yoğun güvenlik tedbirleri alındı ve ağır zırhlı araçlarla güçlendirildi. Hatta Rusya tarafı, sınır kapılarına Ukrayna’dan silahlı milislerin kaçak geçişlerinin de önlenmesi talimatı verdi.” dedi.

Öte yandan Ukrayna İçişleri Bakanı Arsen Avakov’un ise operasyonların nihai hedefinin söz konusu bölgede; Ukrayna ile Rusya arasında sınırının tamamen kapatılması olduğunu söyledi.

Bunun yanı sıra bazı silahlı milislerin operasyon bölgesinden silahlarını teslim ederek, Rusya’ya geçme yönünde talepleri olduğu belirtildi.

YUNUS ERDOĞDU | KİEV – CİHAN

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu