Haberlerİş Dünyası

[FOTO GALERİ] Ukrayna’daki Türk işadamları yetimlerin yüzünü güldürdü

Türk Ukrayna İşadamları Derneği (TUİD)’nin inisiyatifiyle ülkedeki işadamları liman ve ticaret şehri Odesa’nın en büyük ikinci yetimhanesini yeniledi.

Yenilenen yetimhanenin açılışına; Türkiye Cumhuriyeti Kiev Büyükelçisi Mehmet Samsar, Odesa Belediye Başkanı Aleksey Kostusev, Türkiye Odesa Başkonsolosu Hüseyin Ergani ve TUİD Başkanı Cem Murat Aytaç ve çok sayıda Türk ve Ukraynalı işadamı katıldı.

Yetimhanede kalan çocuklar açılış töreninde birbirinden güzel gösterilerle işadamlarıyla sevinçlerini paylaştı.

Türk işadamları tarafından Soneçko Yetimhanesi’ne yapılan yardımın maliyeti 150 bin doları aştı.

Yaklaşık 5 ay devam eden yardım projesi çerçevesinde yetimhaneye 6 yeni karantina odası, mutfak ve ortak kullanım alanı kazandırıldı.

Türkiye Cumhuriyeti Kiev Büyükelçisi Mehmet Samsar burada yaptığı konuşmada Ukrayna’daki Türk işadamlarının farklılığına dikkat çekerek; başka ülkelerde iş yapan işadamlarının çoğunlukla o ülkelerdeki sosyal problemlere duyarsız kaldıklarını ve geçici olarak iş yaptıklarını düşündüklerini bu ülkelerde sosyal sorumluluk projelerine nadiren imza attıklarını belirtti.

Mehmet Samsar bu tarz yardım projelerini gerçekleştirdiği için TUİD’e teşekkür ederek, yardım projelerinin devamını arzuladıklarını ifade etti.

SAĞLIKLI VE HASTA ÇOCUKLAR BİRLİKTE KALIYORDU
Yetimhane Müdürü Olga Pantelyeva açılış öncesi yaptığı konuşmada 20 yıldır bu kurumda görev yaptığını ve bugüne kadar böyle bir yardım almadıklarını belirterek, Türk işadamlarına gerçekleştirdikleri bu projeden dolayı teşekkür etti.

Pantelyeva, “Burada 100’ün üzerinde yaşları 5’ten küçük bir bölümü down sendromlu, bir bölümü otistik, bir bölümü ise HIV pozitif çocuğumuz barınıyor. Bugüne kadar fiziksel imkânsızlıklardan dolayı çocukların büyük bölümü bir arada kalmak zorunda kalıyordu. Ancak yapılan yeni odalar, ortak kullanım alanları ve özellikle karantina odasıyla yetimhanemiz yeni imkanlara kavuştu, bundan böyle yetimlere daha hijyenik koşullarda hizmet verebileceğiz” dedi.

ODESA BELEDİYE BAŞKANI TEŞEKKÜR ETTİ
Karadeniz bağladığı iki komşu arasındaki dayanışmaya dikkat çeken, Odesa Belediye Başkanı Aleksey Kostuev ise Odesa’da yabancı işadamları tarafından son yıllarda bu çapta bir hayır etkinliğinin gerçekleştirilmediğini ifade etti.

Kostuev; “Bu kadar büyük bir hayrın Türk işadamları tarafından gerçekleştirilmiş olması ise çok önemli. İş dünyasının sosyal sorumluluk projelerine önem gösteriyor olması takdir edilmelidir, Türk dostlarımıza burada teşekkür ediyorum” diye konuştu.

TUİD YARDIMLARA DEVAM EDECEK
TUİD Yönetim Kurulu Başkanı Cem Murat Aytaç ise projeye 50’nin üzerinde üye şirket ve işadamının katkıda bulunduğunu, yetimhanenin mobilyalarının, beyaz ve elektronik eşyalarının, mutfaklarının tamamen yenilendiğini, yetimhaneye 6 yeni oda ve bir karantina odası kazandırıldığını belirtti.

Aytaç; “Biz Ukrayna’da yaşayan Türkler olarak hayır projelerine gelecekte de devam edeceğiz. Bu yıl Jitomir ve Harkiv’de daha küçük çaplı yetimhanelere dernek olarak destek olduk. Önümüzdeki aylarda Kiev’in ilçesi Brovari’de bir projeyi tamamlayacağız, 2013 yılında ise başkent Kiev’de büyük bir hayır projesi gerçekleştirmeyi planlıyoruz” dedi.

YUNUS ERDOĞDU | KİEV – CİHAN

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu