Haberler

Ekonomik kriz, Fethiye’deki yabancı düğünlerini de vurdu

Muğla’nın Fethiye ilçesinde evlenen yabancı sayısında yüzde 10 oranında düşüş yaşandı. Geçen yıl 460 yabancı evlenmek için tercihini Fethiye’den yana kullanırken bu yıl bu rakam 414 olarak gerçekleşti.

Fethiye Nüfus Müdürlüğü, 2011 yılında gerçekleşen işlemleri açıkladı. Açıklanan rakamlara göre ilçede geçtiğimiz yıl 2 bin 785 doğum olayı gerçekleşirken, 901 kişi de hayatını kaybetti. 3 tane yabancı çocuğun dünyaya geldiği, 318 yabancının ise vefat ettiği Fethiye’de 2011 yılında yabancı evlilik oranlarında düşüş yaşandı. 2011 yılında özellikle Avrupa ülkelerinde etkili olan ekonomik krizin bu düşüşte etkili olduğu belirtildi.

Fethiye Nüfus Müdürü Yener Sargıncı yaptığı açıklamada Fethiye’de geçtiğimiz yıl 414 yabancı uyruklu vatandaşın dünya evine girdiğini duyurdu. Bu rakamın 2010 yılında 460 olduğuna işaret eden Sargıncı, evlenen yabancıların çoğunluğunu İngilizlerin oluşturduğunu kaydetti.

Evlenenlerin 333 çiftin her ikisinin de yabancı, bu çiftlerden 323’ünün ise İngiliz olduğunu belirten Sargıncı, evlenen diğer çiftlerin ülkelerinin ise Ukrayna-İngiliz, Rusya-İngiliz, Nijerya-İngiliz, Türkmenistan-İngiliz, Lübnan-Suriye, İrlanda-Avustralya, Ukrayna-Rusya, İngiliz-İtalya, İran-İngiliz olarak gerçekleştiğini açıkladı.

Fethiye Nüfus Müdürü Yener Sargıncı’dan alınan bilgiye göre 7 Türk kızı yabancı damatlarla evlenirken, 74 yabancı ise Fethiye’ye gelin geldi. Türk damatların eş seçiminde Alman, İngiliz, Rusya, Romanya, Avusturya, Avustralya, Azerbaycan, Letonia, Tayland, Güney Kore, Hollanda, Kırgızistan, Polonya, Kazakistan, Belerus ve Kosovalı gelinlere ilgi gösterdiği yine kayıtlarda yer aldı.

Öte yandan ilçede 2011 yılında bin 512 evlilik işlemi gerçekleştirilirken 408 çift ise mahkeme kararı ile boşandı. Fethiye Nüfus Müdürlüğü tarafından 11 bin 325 erkek nüfus cüzdanı, 9 bin 900 adet kadın nüfus cüzdanı ve bin 454 adette uluslar arası aile cüzdanı düzenlendi.

Cihan

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu