Haberler

Ukraynalılar 1 Mayıs İşçi Bayramı’nda kabir ziyareti yaptı (Özel Foto Galeri)

Ukrayna’nın başkenti Kiev’de, Ukrayna Komünist Partisi üyeleri, meydanda 1 Mayıs İşçi Bayramı’nı kutlarken, Ukraynalı inananlar da Anma Günü nedeniyle kabir ziyareti yaptı.

Ukraynalıların kimi 1 Mayıs dolayısı ile meydanlardaki mitinglerde vakit geçirirken, büyük bir kısmı ise eylemler yerine mezarlıklarda geçmişlerini ziyaret ederek ruhlarını şad etti. Mezarlıkların kalabalığının miting meydanlarından da fazla olması dikkat çekti. Mezarlık girişlerinde uzun araç kuyrukları oluştu.

Geçmişlerinin kabirleri başında anan Ukraynalı aileleri kaybettikleri yakınlarının kabrinin ziyaret etmeden önce çiçekçilere akın etti. Çiçekler ile birlikte vefat eden yakınlarının sevdikleri yiyecekleri de beraberlerine alan Ukraynalılar, mezarları başında çilingir sofrası kurarak kaybettiklerini andı.

Mezarlık önlerinde granit ve mermer mezar taşları satılırken, mezarlık çevresindeki dilenciler de bayram mesaisi yaptı.

Birçok ailenin bir araya gelmesine vesile olan Anma Günü her yıl Paskalya Yortusu akabinde gerçekleşiyor.

Kabir ziyaret yapanlar yakınlarının mezarlıkların bakımları yaparak çevresini temizledi, çiçekler dikti ve mezarlarına su döktü. Mezarlıklar başındaki masalarda sofralar kuran Ukraynalılar dünya meselelerini konuştu.

Kabir ziyareti yapan Maksim Vovçenko, Cihan Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada; “Bu bizim bir dini ritüelimiz, bütün akrabalar bir araya geliyor ve vefat eden yakınlarımız kabri başında yâd ediyoruz. İnancımız gereği onlarda ailecek başlarında olduğumuz görüyor hissediyor ve seviniyor. Bu şekilde aile bağlarımız daha da güçleniyor.” dedi.

Anma günü nedeniyle mezarlık çiçek bahçesine döndü.

VİDEO klibi hazırlanıyor…

Yunus Erdoğdu – Kiev – Cihan

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu