Haberler

Pasaportlar yine değişiyor

Türkiye, AB standardında çipli pasaport için 2004’te düğmeye bastı. Yeni pasaportların basımını üstlenen Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü, 2005’te ‘çipli pasaport kapağı’ ihalesi açtı. İhaleyi, Malezyalı IRIS Technology Berhad Firması kazandı. Darphane, 5 milyon çipli kapak için IRIS’e 15 milyon 475 bin avro ödedi.

Uzun çalışmanın ardından dağıtım tarihi üç kez ertelenen yeni pasaportlar, nihayet 1 Haziran’da verilmeye başlandı. Ancak IRIS’ten alınan çipli kapakların istenilen nitelikleri tam taşımadığı ortaya çıktı. Çipli karton kapakları ‘dayanıksız’ bulan Emniyet, pasaportların kapaklarını yenilemek için çalışma başlattı. Yeni kapakların, kartondan çok daha dayanıklı olan ‘polikarbon’dan yapılması benimsendi.

BAŞKA DEĞİŞİKLİK YOK

Emniyet’in bu çalışması, biyometrik pasaportların koordinasyonunu üstlenen Dışişleri, İçişleri ve Ulaştırma bakanlıklarınca da uygun görülürse değişiklik yapılacak. Polikarbon kapaklı yeni pasaportlar, gelecek haziran ayından itibaren dağıtılılacak. Darphane’nin IRIS’ten aldığı çipli karton kapaklarla bastığı 5 milyon adet pasaport defterinin, gelecek haziran ayına kadar bitmesi planlanıyor. (Akşam)

DIŞİŞLERİNDEN PASAPORT AÇIKLAMASI

Dışişleri Bakanlığı, e-Pasaportların format ve temel tasarımında herhangi bir değişiklik öngörülmediğini, kullanımda olan pasaportların değiştirilmesi gibi bir planlamanın yapılmadığını bildirdi.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, bugünkü internet basınında yer alan bazı haberlerde “pasaportların 2011 yılında bir kez daha yenileneceği” yönünde ifadelere yer verildiğinin görüldüğü belirtilerek, “e-Pasaport” olarak bilinen makinede okunabilir ve biyometrik özellikli pasaportların, bilindiği gibi, 1 Haziran 2010 tarihinden itibaren vatandaşlara verilmeye başlandığı belirtildi. Açıklamada, e-Pasaportların yüksek teknoloji ürünleri olup vatandaşların seyahatlerini azami güven ve kolaylıkla yapmalarını sağladığı kaydedildi.

“E-Pasaportların ilerleyen teknolojiye ayak uydurarak daha da güvenli hale getirilmesi, İçişleri, Dışişleri Bakanlıkları ve diğer devlet kurumlarının katılımıyla yürütülmekte olan projenin bir parçasıdır” denilen açıklamada, bu çerçevede e-Pasaportların kişiselleştirilmesinin endüstriyel ölçekte cihazlarla tam otomatik olarak gerçekleştirilmesinin planlandığı belirtildi.

Açıklamada, “Bununla birlikte, e-Pasaportların format ve temel tasarımında herhangi bir değişiklik öngörülmemekte, kullanımda olan pasaportların değiştirilmesi gibi bir planlama da kesinlikle yapılmamaktadır” denildi.

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu