Ukrayna Savaşı Sayılarla
Ukrayna Savaşı Sayılarla
Ukrayna'daki savaşın birinci yılında Rusya'nın kayıpları.
Gündem

ABD ve NATO’nun Ukrayna savaşıyla ilgili gizli belgeleri sosyal medyaya sızdı

TÜRKİYE YOK Belgelerde en çok dikkat çeken ayrıntı, NATO'nun Rusya'ya karşı planlarında, Türkiye'nin yer almaması. Gerek Ukrayna askerlerinin eğitimi, gerekse Rusya'ya karşı teşkil edilen NATO birliklerinde Türkiye yer almadı. Türkiye ayrıca NATO'nun Ukrayna'ya lojistik sevkiyat merkezlerinden birisi olarak da gösterilmedi.

Beyaz Saray yetkilileri, Rus birliklerine karşı planlanan bir askeri harekat öncesinde Ukrayna ordusunu güçlendirmeyi amaçlayan ABD ve NATO‘nun gizli savaş belgelerinin sosyal medya kanallarına sızdığını açıkladı.

Pentagon, belgelerin Twitter ve Rusya‘da yaygın olarak kullanılan Telegram‘a sızdırılmasıyla ilgili soruşturma başlatıldığını açıkladı.

Askeri analistler, orjinal belgelerin bazı kısımlarının değiştirilmiş gibi göründüğünü, ölen Ukraynalı asker sayısının daha yüksek, Rusya‘nın verdiği kayıpların ise daha düşük gösterildiğini belirtiyor.

basını orijinal belgelerde yer alan silah sevkiyatları, birlik ve tabur güçleri ile çizelgelerin fotoğraflarının sızmasının Amerikan istihbaratı için önemli bir ihlal olduğunu yazdı.

New York Times, Biden hükümeti yetkililerinin söz konusu paylaşımların silinmesi için çaba sarfettiğini ancak başarılı olmadığını aktardı.

Pentagon yetkilisi Sabrina Singh “Sosyal medya paylaşımlarıyla ilgili haberlerin farkındayız ve bakanlık konuyu inceliyor” dedi.

Belgelerde Ukrayna’nın saldırıyı nasıl, ne zaman ve nerede başlatmayı planladığı gibi spesifik savaş planları yer almıyor. Ukrayna’nın Rusya’ya yönelik saldırıya geçmesi bekleniyordu. Bunun mayıs ayında başlaması öngörülüyor.

1 Mart tarihli belgeler Ukrayna birliklerinin askeri harekat için nelere ihtiyaç duyabileceğine dair ABD ve Kıyiv hükümetinin görüşlerini sunuyor.

Belgeler her ne kadar spesifik bilgiler içermese de Rusya’ya çok sayıda önemli ipucu sunuyor.  Örneğin mühimmat depoları, altyapı ve birlik konsantrasyonları gibi hedeflere uzaktan saldırılar düzenleyebilen, Amerikan tedarikli yüksek hareket kabiliyetli topçu roket sistemleri HIMARS’ın özelliklerinden bahsediliyor. Pentagon, Ukrayna birliklerinin HIMARS mühimmatlarını ne kadar hızlı kullandığını kamuoyuna açıklamadı ancak bu bilgiler belgelerde yer alıyor.

Belgelerde ayrıca savaşta öldürülen Rus asker sayısının 16 bin ila 17 bin 500 olduğu, Ukrayna’nın ise 71 bin 500 askerinin öldüğü belirtiliyor.

Pentagon, 200 bine yakın Rus askerinin ölü ya da yaralı olduğunu, Ukrayna’nın ölü ve yaralı sayısının ise 100 binden fazla olduğunu tahmin ediyor.

Bununla birlikte analistler belgelerin bazı bölümlerinin gerçek göründüğünü ve Rusya’ya silah ve asker sevkiyatı takvimi, Ukrayna’nın ne kadar asker yığacağı gibi önemli askeri detaylar içerdiğini söylüyor.

TÜRKİYE YOK

Belgelerde en çok dikkat çeken ayrıntı, NATO’nun Rusya’ya karşı planlarında, Türkiye’nin yer almaması.

Gerek Ukrayna askerlerinin eğitimi, gerekse Rusya’ya karşı teşkil edilen NATO birliklerinde Türkiye yer almadı. Türkiye ayrıca NATO’nun Ukrayna’ya lojistik sevkiyat merkezlerinden birisi olarak da gösterilmedi.

Bu sızdırılan belgeler, Ukrayna’dan Orta Doğu’ya ve Çin’e kadar Amerikan ulusal güvenliğinin sırlarını ayrıntılı olarak açıklıyor.

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Ukrayna Savaşı Sayılarla
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

BU HABERLER YAZILIRKEN NE MİLYARDER SERMAYE SAHİPLERİNDEN, NE DE ÇIKAR ÇEVRELERİNDEN DESTEK ALMIYORUZ… LÜTFEN REKLAM ENGELLEYİCİYİ DEVRE DIŞI BIRAKARAK SİTEMİZDEKİ GERÇEK HABERCİLİĞE DESTEK OLUNUZ... BU REKLAMLARA TIKLAYARAK GAZETECİLERİN BAĞIMSIZ OLMASINA YARDIMCI OLUNUZ... BAŞKA GELİRİMİZ YOK. DESTEĞİNİZ İÇİN, TEŞEKKÜR EDERİZ. PAYPAL: [email protected]