Ukrayna Savaşı Sayılarla
Ukrayna Savaşı Sayılarla
Ukrayna'daki savaşın birinci yılında Rusya'nın kayıpları.
Kitap

Frankfurt Kitap Fuarı: Ukrayna’daki yayın sektörü ile dayanışma çağrısı

Dünyanın en büyük kitap fuarı unvanını taşıyan "Uluslararası Frankfurt Kitap Fuarı", bugün sona erdi.

Almanya’nın Frankfurt şehrinde, yayın ve elektronik yayıncılık alanında faaliyet gösteren kuruluşların katılımıyla 1949’dan bu yana gerçekleştirilen fuara Türkiye’den de katılım oldu.

Edebiyatın yanı sıra siyasetin de gündemde olduğu Frankfurt Kitap Fuarı’nın açılışında konuşan Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier, Ukrayna’daki yayın sektörü ile dayanışma çağrısında bulundu.

74’üncü Frankfurt Kitap Fuarı, Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier ve İspanya Kralı Felipe’nin katıldığı açılış töreni ile başladı. 23 Ekim’e kadar sürecek olan fuarın bu yıl konuk ülkesi İspanya oldu.

Kraliçe Leitizia ile törene katılan Kral Felipe, İspanya’nın fuara konuk ülke olarak katılmasından şeref duyduğunu belirterek, bu “Avrupalı ve kültürel vitrinde” İspanya’nın edebiyatını, dilini ve “parlak yaratıcılığını” sergileyeceğini ifade etti.

31 yıl önce de İspanya’nın Frankfurt Kitap Fuarı’nda konuk ülke olduğunu hatırlatan Kral, “Bugünkü İspanya ile eski İspanya’nın” aynı olmadığını ifade ederek, ülkenin 1986  yılında Avrupa Birliği üyesi olması ile derin değişimlerin yaşandığına dikkat çekti. Kral, ancak İspanya’nın kitaplara verdiği değerin hiç değişmediğini vurguladı.

BÜTÜN STANTLARDA UKRAYNA BİR ŞEKİLDE YER BULDU

Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier de açılış konuşmasında siyasi mesajlar vererek, Ukrayna’daki kitap ve yayıncılık sektörü ile dayanışma gösterilmesini istedi. Steinmeier, “Ukrayna’daki bütün kitap ve yayınevlerinin üzerindeki savaşın ağır sonuçları, kütüphanelerin, yayınevlerinin yıkılması, bizi sadece öfkelendirmemeli, bu hepimizi daha fazla yardım ve destek teşvik etmeli” dedi.

Fuara katılan birçok stantta bir şekilde Ukrayna gündemi vardı. Bazıları kitaplarla bazı yayınevleri ise afişlerle Ukrayna’ya olan desteklerini gösterdi.

Almanca konuşulan dünyanın en büyük edebiyat ödülü olarak kabul edilen Alman Yayıncılar Birliği’nin “Barış Ödülünün” bu yılki sahibi Ukraynalı yazar ve müzisyen Serhiy Jadan. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy’nin de yarın fuarda gerçekleştirilecek olan Avrupa Yayıncılar Birliği’nin (FEP) toplantısına sanal olarak katılıp, bir video mesajı gönderdi.

Zelenskiy’nin eşi Olena Zeleskiy’de, Ukrayna standını ziyaret etti. Burada bir apnele konuk oldu. Ukrayna ülke standı en aktif stantlardan birisi olarak öne çıktı.

Ukrayna savaşı nedeniyle Rusya’nın resmen davet edilmediği fuarda bu Rus yayıncıları yoktu.

FRANKFURT ALEVİ KÜLTÜR MERKEZİ “ALEVİ VERLAG” STANDI BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ

Frankfurt merkezli “Alevi Verlag”ın kendi standları da Türkiye Ulusal Standı’na bitişik olduğu için, fuarın bölümünde oldukça geniş bir “Türkiye adası” oluştu.

Alevi Verlag’ın yer aldı stadı fuar boyunca, gazeteciler, yazarlar ve okurları ziyaret etti.

Alev Verlag kitap standında Ehl-i Beyt ve Kevser Yayınları çeşitli yayınevleri tarafından basılmış çeşitli dillerde Aleviliğin temelleri üzerine yazılmış eserler yer aldı.

Fuarın son gününde Almanya’da Frankfurt Alevi Kültür Merkezi & Cemevi’nde gerçekleşen halk buluşmasında CHP eski milletvekili Fikri Sağlar’ın yanısıra HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu ile TİP Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili Erkan Baş katıldı.

RUSYA’YA ASKERİ ÜS VERİLDİ

Burada bir konuşma yapan Fikri Sağlar, gençliğinde “Akkuyu Nükleer Santrali“nin yapılmasına karşı afiş yapıştırırken yakalandığını ve bu nedenle götürüldüğü karakolda polisten epey jop yediğini anlatan Sağlar sözlerini özetle şöyle sürdürdü:

“Daha sonra bakan oldum ve bunun iptali için karar çıkarttırdım. Dönemin Başbakanı Ecevit, nükleer santral kurmaktan vazgeçildiğini açıklamıştı. Ancak bunlar kurmaya başladılar. İnşaat hızla ilerliyor. Santral 125 milyon metre karelik bir alana kuruluyor ve burası Türkiye sınırları içinde bir ‘Rusya toprağı‘. Mersin Valisi bile içeriye giremiyor. Orada 25 bin Rus var. Recep Tayyip Erdoğan, santral inşaatına limandan başladı. Limanı da Cengiz İnşaat’a verdi. Bunun için bir gizli anlaşma, alt bir metin var. Orada, ‘Rus donanması ve askeri personeli teknik ve lojistik ihtiyaçları karşılamak üzere Akkuyu Limanı’ndan yararlanabilir‘ deniliyor. Bu Rusya’ya askeri üs vermek anlamına geliyor. Ne yaptığını bilmeyen, bir iktidar söz konusu. Şimdi de Sinop’u veriyorlar. Recep Tayyip Erdoğan, Putin’in verdiği parayla seçime gidecek. Bugün en büyük görevimiz ‘Tam bağımsız Türkiye’yi yaratmak.”

UkraynaHaber.com

 

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Ukrayna Savaşı Sayılarla
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

BU HABERLER YAZILIRKEN NE MİLYARDER SERMAYE SAHİPLERİNDEN, NE DE ÇIKAR ÇEVRELERİNDEN DESTEK ALMIYORUZ… LÜTFEN REKLAM ENGELLEYİCİYİ DEVRE DIŞI BIRAKARAK SİTEMİZDEKİ GERÇEK HABERCİLİĞE DESTEK OLUNUZ... BU REKLAMLARA TIKLAYARAK GAZETECİLERİN BAĞIMSIZ OLMASINA YARDIMCI OLUNUZ... BAŞKA GELİRİMİZ YOK. DESTEĞİNİZ İÇİN, TEŞEKKÜR EDERİZ. PAYPAL: [email protected]