Dünya

Türkiye, Putin’in sözde Donetsk ve Luhansk Cumhuriyetleri’ni tanıma kararını reddedi

Rusya Federasyonu’nun sözde Donetsk ve Luhansk Cumhuriyetleri’ni tanıma kararı reddedi.

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin, ORDLO’yu tanıyan kararnameleri imzalamasına Türkiye’den tepki gecikmedi.

Türk Dışişleri Bakanlığındna yapılan açıklamada:

“Rusya Federasyonu’nun, sözde Donetsk ve Luhansk Cumhuriyetleri’ni tanıma kararı Minsk Anlaşmaları’na aykırı olduğu gibi, Ukrayna’nın siyasi birliğinin, egemenliğinin ve toprak bütünlüğünün açık ihlali anlamına gelmektedir.

Rusya’nın sözkonusu kararını kabul edilmez buluyoruz ve reddediyoruz.

Bu vesileyle Ukrayna’nın siyasi birliğinin ve toprak bütünlüğünün korunmasına bağlılığımızı vurguluyor, tüm ilgili taraflara sağduyu ve uluslararası hukuka riayet çağrısı yapıyoruz” denildi.

Putin, ORDLO’nun tanınmasına karar verdi

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin, ORDLO’yu tanıyan kararnameleri imzaladı.

21 Şubat’ta Kremlin’de gerçeklen törende sözde oluşumların liderleri Puşılin ve Pasiçnık imza töreninde hazır bulundu.

Putin: “Gecikmiş bir karar almanın gerekli olduğunu düşünüyorum: Donetsk Halk Cumhuriyeti ve Luhansk Halk Cumhuriyeti’nin bağımsızlığını ve egemenliğini derhal tanımasını konusunda Rusya Federal Meclisi’nden bu kararı desteklemesini istiyorum. Kıyiv’de iktidarı ele geçirenlerin, düşmanlıkları derhal durdurmasını talep ediyoruz. Aksi takdirde, kan dökülmesinin olası devamı için tüm sorumluluk tamamen Ukrayna’daki iktidar rejiminin vicdanında olacaktır” dedi.

Rus televizyonu önce Putin’in ulusa seslenişi verdi akabinde Kremlin’de bir “imza töreni” yapıldı.

Saldırgan devlet başkanı konuşmasında, geleneksel “tek halk” ve “Ukrayna’nın Lenin tarafından inşa edildiği” konuya çok geçmişlerden girdi.

Putin geleneksel olarak yine “kanlı 2014 darbesi”, “yaygın radikalizm”, “Batı tarafından askeri malzeme gönderme gibi” konuları anlattı durdu.

Rus lider, Rusya’nın “kendi güvenliğini düşündüğünü” iddiasını yineledi ve NATO’yu düşmanca politikalarla suçladı.

Putin, Kıyiv yönetimini bir kez daha Donbas’ta gerilimi tırmandırmakla suçladı ve Ukrayna tarafının “orada sivilleri öldürdüğünü” ve bir “blitzkrieg (yıldırım harbi)” hazırladığını söyledi.

21 Şubat’ta, işgal altındaki Donbas bölgesindeki Rus yanlısı yasadışı grupların liderleri aynı anda  aynı metinlerle Putin’den onları Rus hükümeti düzeyinde resmi olarak tanımasını istedi.

Aynı gün Rusya Güvenlik Konseyi üyeleri Duma’ya ORDO ve ORLO’nun tanınması çağrısında bulunurken, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Pazartesi günü bir karar vereceğini söyledi.

ORDLO ne demek?

ORDLO kelimesi geçici olarak işgal altında olan Ukrayna topraklarını ifade etmek için kullanılan bir kısaltma ifadesidir.

ORDLO’nun açılımı: Ukraynaca “Окремі райони Донецької та Луганської областей” okunuşu “Okremi rayonı Donets’koyi ta Luhans’koyi oblastey”.

Türkçesi: “Donetsk ve Luhansk Bölgelerinin Bazı İlçeleri”

İngilizcesi: “certain areas of Donetsk and Luhansk regions” (CADLR) of Ukraine.

İlk defa ayrılıkçılarla yapılan Minsk Protokolünde kullanılan bu ifadeyi de iz haberlerimizde “ORDLO” olarak kullanıyoruz.

Muhabir: Yunus Erdoğdu | Kıyiv – [email protected]

Twitter: @erdogduy

Olay yerinden Canlı Yayınlar için : Twitter: @ukraynahaber

Facebook: facebook.com/erdogduy

İnstagram: instagram.com/ukraynahabercom/

Son Dakika için Telegram Haber Kanalımız:
https://t.me/ukraynahaber
Haber İhbar Hattı WhatsApp:

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu