Dünya

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Comart Tokayev, attığı “20 bin terörist saldırdı” Twit’ini sildi

Kazakistan’da hayat normale dönüyor

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Comart Tokayev, attığı “20 bin terörist saldırdı”  Twit’ini sildi

Kazakistan’da hayat normale dönüyor

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Comart Tokayev, “Almatı’ya 20 bin terörist saldırdı” Twit’ini sildi.

Halkına Rusça hitap eden ve İngilizce paylaşımlar yapan Tokayev, “Polis memurlarını ve genç askerleri dövüyor ve öldürüyorlar, idari binaları ateşe veriyorlar, özel binaları ve dükkanları yağmalıyorlar, laik vatandaşları öldürüyorlar, genç kadınlara tecavüz ediyorlardı.Gangsterler ve teröristler, özel merkez tarafından çok iyi eğitilmiş, organize edilmiş ve komuta edilmiştir. Bazıları Kazakça olmayan diller konuşuyordu. Almatı’da toplam 20 bin olmak üzere en az altı terörist saldırı dalgası meydana geldi.” yazmıştı.

 

“Teröristlerle sonuna kadar mücadele edilmesi gerekiyor. Teslim olmayan militanlar yok edilecek. İleride, yaşadığımız trajediden ders çıkarma yönünde çalışmalar sürecek.” ifadesini kullandı.

Kazakistan’ın Türkiye Büyükelçisi Abzal Saparbekuly, Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Comart Tokayev attığı Twiti Türkçe tercümesini paylaşmıştı.

Halkın “biz teörist değiliz” tepkisi üzerine mesajını silmek zorunda kaldı.

Halk yoksulluk ve gelen zamlar üzerine sokağa dökülmüştü.

Kazakistan’da hükümetin istifası akabinde Cumhurbaşkanı Kasım Comart Tokayev, sokağa çıkanları “terörist” ilan ederek, “teröristlere” karşı uyarı yapmadan ateş açma emri verdiğini söyledi.

Eylemci Saule (58)adlı Kazak kadın Cumhurbaşkanı Tokayev’in açıklamalarına tepki gösterdi: “Bizler haydut ya da terörist değil, sadece gösterilere katılan insanlarız. Kazakistan’da büyüyen tek şey yolsuzluk, ülke Nazarbayev ailesinin özel şirketine döndü.” dedi.

Tokayev olayları bastırmak için ülkesine Rus askerini davet etmişti.

ANALİZ | Kazakistan’daki olayların arkasında kim var?

Kazakistan’da birden bire gelişen hadiseler, bir kez daha gösterdi ki, demokrasilerde gelişmeler zamana yayılır ancak otoriter rejimlerde hadiseler tüp gibi aniden patlar.

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu