Medya

Nobel Barış Ödülü, ifade özgürlüğüne Filipinli ve Rus gazetecilere

Nobel ifade özgürlüğüne gitti.

Bu yıl ki Nobel Barış Ödülü sahipleri belli oldu. Nobel Barış Ödülü Komitesi Başkanı Berit Reiss-Andersen, ifade özgürlüğü, barış ve demokrasiye katkılarından dolayı Filipinli gazateci Maria Ressa ile Rus gazeteci Dmitriy Muratov’un ödüle layık görüldüğünü duyurdu.
 
Ödüle ilişkin Norveç televizyonu TV2’ye konuşan Maria Ressa, ”Bu ödül benim için, vazifeye devam anlamına geliyor. Karanlıklarda çok şey oluyor. Bu bizim şu anki en büyük problemimiz.” dedi. Ressa, gerçeklerin saldırı altında olduğunu belirtti.
 
Ödüle layık görülmesi kendisinde biraz şok  tesir icra ettiğini belirten Filipinli gazeteci, aynı zamanda oldukça duygu yüklü olduğunu kaydetti. 
Rus gazeteci Dmitriy Muratov hakkında konuşan Nobel Barış Ödülü Komitesi Başkanı Berit Reiss-Andersen, Muratov’un Rusya’da yıllarca ifade özgürlüğü için mücadele ettiğini aktardı. Muratov’un, ülke medyasında bir figür haline geldiğini hatırlattı. 
RUSYA’DAN TEBRİK!
Putin’in sözcüsü Dmitriy Peskov, Dmitriy Muratov’u tebrik etti.  Peskov, Muratov’un her zaman ideallerine sadık ve o doğrultuda çalıştığını vurguladı. 
Dmitriy Muratov, 1 Nisan 1993’te kurulan  ve bağımsız bir gazete olan Novaya Gazeta’nın genel yayın yönetmenliğini yapıyor. Gazete bir çok defa muhaliflerince taciz, tehdit, şiddete maruz kaldı. 
Daha önce hüküm giyen Maria Ressa (58) ise, Filipin-Amerikan haber sitesi  Rappler’de araştırmacı gazeteci olarak çalışıyor. İfade özgürlüğü için çalışmalarıyla tanınan Ressa, Filipin Devlet Başkanı Rodrigo Duterte’e yönelik yaptığı eleştirileri ile tanınıyor. 
Norveç İşçi Partisi (Ap) Genel Başkanı ve yeni Başbakan Jonas Gahr Støre, ödülün oldukça dokunaklı ve kazananları aşırı cesaretli olduğunu dile getirdi. 
 
Nobel Barış Ödülü Komitesi Başkanı Berit Reiss-Andersen, ödülü kazanan gazetecilerin, demokrasi ve basın özgürlüğüne karşı artan  muhalifliğin tırmanışa geçtiği bir dünyada, ifade özgürlüğü idealini savunan tüm gazetecilerin temsilcileri olduğunun altını çizdi. Ayrıca başkan, Ressa’yı, “ifade özgürlüğünün korkusuz bir savunucusu” olarak nitelendirdi. 
 

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu