Haberler

Ukrayna’da kamusal alandaki son Lenin heykeli yıkıldı, ancak özelleştirilen heykeller var!

Ukrayna’da son Lenin heykeli yıkıldı mı?

Ukrayna’da, 2015’ten bu yana, Komünist (Sovyet) ve Nazi rejimlerini izleri yasal olarak siliniyor. Ülkedeki; şehir, kasaba, köy, cadde ve sokaklardaki, Sovyetler Birliğinin önde gelenlerinin isimlerinin yerini, Ukrayna’nın tarihe mal olan şahsiyetleri alıyor.

Bu kapsamda Ukraynalı sivil toplum örgütü Svitanok’un Başkanı Vadim Pozdnyakov, Facebook hesabından yaptığı paylaşımda, “Ukrayna topraklarındaki son Lenin heykeli (İşgal altındaki ve fabrika ile sanatoryumlar gibi kapalı bölgeler dışında) devrildi! Heykel, Odesa Bölgesi’nin İzmayil (İsmail) İlçesindeki Stari Troyani köyünde duruyordu” diye yazdı.

Heykelin gece karanlığında gizlice yıkıldığı görüldü. Stari Troyani (Eski Truva Atı) Köyü yaklaşık 2 bin nüfuslu bir köy.

Stari Troyani Köyünün Ana Dile Göre Nüfus Dağılımı 2001 Yılı Verileri Oran %
Gagauz Türkçesi  yüzde 69,57
Rusça yüzde 19.69
Bulgarca yüzde 7,1
Ukraynaca yüzde 2.16
Moldovaca yüzde 1.3

Daha öncede birçok defa, “Ukrayna’daki son Lenin heykeli yıkıldı” haberi yapmıştık. Sovyetler döneminde, her köşeye, parka, köye, mahalleye Lenin heykeli dikildiği için halen gözden kaçanlar olabiliyor. Şimdiye kadar binin üzerinden Lenin heykeli yıkıldı. Ülkedeki Lenin heykellerinin herhangi bir kaydı bulunmuyor. Anıtsal ve sanat değeri olan heykellerin bir kısmı müzelere kaldırıldı. Bronz gibi kıymetli metal madenlerden olanlar ise eritilip hurdacılara satıldı.

Bazı yerleşim yerlerinde ise halkın heykeli korumak için kamufle ettiği belirtiliyor.

Öte yandan Sovyetler döneminde yapılmış bir fabrikaların sahalarında da, Lenin heykelleri bulunuyor.

Novokramatorsk Makine İmalat Fabrikası önündeki parktaki Leenin heykeli.

Özelleştirilen fabrikaların sahipleri ya da ortakları Lenin heykellerinin kaldırılmasına izin vermiyor.

Bunun haricinde Rusya’nın işgal ettiği Kırım yarımadasında ve Donetsk ve Luhansk bölgelerindeki Lenin heykelleri mevcudiyetini sürdürüyor.

YIKIM KIYİV’DEN BAŞLADI

Lenin heykellerinin yıkımı 9 Aralık 2013’te Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’in merkezindeki kırmızı granitten yapılan Lenin heykelinin eylemciler tarafından büyük bir izdiham ile yıkılmasıyla başladı. Milliyetçiler, ellerindeki balyozlarla heykelden hatıra parçalar aldı ve UkraynaHaber.com mikrofonuna duygularını anlattı.

Balyozla Lenin heykelini parçalayanlar arasındaki Volodımır Kravçuk, “Lenin’e vururken pozitif enerji ile doldum. Lenin bizim millete çok çektirdi. Vurdum, vurdum, küçük küçük parçalara ayırdım. O parçaları da aldım. Bu parçaları yakınlarıma arkadaşlarıma hediye edeceğim. Bunu bir festival olarak değerlendiriyorum. Dede Lenin satanizmin sembolüdür. Onu parçaladığım için mutluyum” dedi.

Eyleme destek vermek için Batı Ukrayna’dan gelen Vasil Bart, Lenin’i kendi milletine zulüm eden bir zalim olarak değerlendirdi. Bart, “Komünistlerin putu Lenin’i devirdik. Lenin atalarımızı sürgüne gönderdi, milyonlarca insanı açlıktan öldürdü. Batı Ukrayna’da benim gibi birçok insan Lenin’in siyaseti nedeniyle zulüm gördük. Ukrayna bağımsız tanrıya şükür bugünleri de gördük” diye konuştu.

Heykelden yaklaşık 40 kiloluk bir parçayı alarak lüks aracının bagajına koyan bir Ukraynalı ilginç görüntüler oluşturdu. Heykelin yakınındaki caddeden geçen araçlar da eylemcilere korna çalarak destek verdi.

ODESALILAR LENİN’İ MODEM YAPTI
Ukraynalı sanatçı Aleksander Milov, Odesa şehrindeki bir Lenin heykelini “Star Wars” (Yıldız Savaşları) filminin “karanlık lordu” olarak bilinen Darth Vader’a dönüştürdü.

Ukrayna Merkez Seçim Komisyonu’nun (MSK) 10 Eylül’de yarınki (25 Kasım) yerel seçimlere katılmasına izin verdiği ‘Blok Darth Vader’ siyasi partisi ilginç bir seçim kampanyasına imza attı. Komünizmin sembollerinden Lenin’i, George Lucas’ın bilim kurgu filmi Star Wars serisinin en ünlü karakterlerinden Darth Vader’e çevirdi.

Heykel açılışı, kimliğini Darth Vader’ın maskesi arkasında saklayan ‘Blok Darth Vader’ siyasi partisi lideri Volodimir Skripets tarafından yapıldı. Açılışta seçim aracından ise Yıldız Savaşları filminin unutulmaz müziği çalındı. Blok Darth Vader lideri heykelin açılışını yaptıktan sonra açılışa iştirak eden Yıldız Savaşları filminin diğer karakterleri ile birlikte parktan ayrıldı.

Ukrayna’nın Çop kentinde ise Sovyet lideri Vladimir Lenin’in, ‘komünizmden arındırma’ yasası çerçevesinde yerinden kaldırılan 4 metre uzunluğundaki heykeli çıkarıldığı açık arttırmada 9 bin 500 dolara satıldı. Elde edilen gelirin belediyenin bütçesine eklendiği belirtildi.

BİRBİRİNDEN İLGİNÇ DİĞER LENİN HABERLERİMİZ İÇİN TIKLAYINIZ!
Muhabir: Yunus Erdoğdu | Kıyiv – [email protected]

Twitter: @erdogduy

Olay yerinden Canlı Yayınlar için : Twitter: @ukraynahaber

Facebook: facebook.com/erdogduy

İnstagram: instagram.com/ukraynahabercom/

Son Dakika için Telegram Haber Kanalımız:
https://t.me/ukraynahaber
Haber İhbar Hattı WhatsApp:

Her gün Ukrayna ve dünya gündemine dair haber ve analizler ücretsiz olarak cep telefonunuza gelsin ister misiniz?

Siz de ‘Zamanım yok, hazır önüme gelsin’ diyenlerdenseniz, günün öne çıkan gelişmeleri ve gündeme dair analizlerini WhatsApp uygulaması aracılığıyla telefonunuza toplu halde gönderiyoruz. Bunun için yapmanız gereken çok basit iki işlem var.

WhatsApp Bültene nasıl üye olabilirsiniz?

  1. Numaramızı hiç kaydetmeden buraya tıklayıp direk “bülten” yazabilirsiniz.

2. UkraynaHaber.com’a ait +380636656525 numarasını telefon rehberinize kaydedin.

Mobil cihazınızdan WhatsApp uygulamasını açın ve bu numaraya “Bülten” yazarak bir mesaj atın.

Hepsi bu kadar…

Telefon numaranız kesinlikle başka kişilerle paylaşılmayacaktır ve sadece WhatsApp bülteni için kullanılacaktır.

Bülten üyeliğinizi nasıl sonlandırabilirsiniz?

WhatsApp’ınıza mesaj gelen numaramıza sadece “İPTAL” yazılı bir mesaj atarak üyeliğinizi istediğiniz zaman sonlandırabilirsiniz.

Gelen bültenimizi telefonunuzdaki diğer numaralara göndererek haber ve analizleri YouTube.com/UkraynaHaber‘teki videoların daha çok kişiye ulaşmasına katkıda bulunabilirsiniz.


YouTube KANALIMIZA ABONE OLMAYI UNUTMAYIN


TELEGRAM KULLANIYORSANIZ HABERLERDEN CANLI YAYINLARDAN ANINDAN HABERDAR OLMAK İSTİYORSANIZ TEK TIKLA KANALIMIZA ABONE OLABİLİRSİNİZ…


Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu