Ukrayna Savaşı Sayılarla
Ukrayna Savaşı Sayılarla
Ukrayna'daki savaşın birinci yılında Rusya'nın kayıpları.
GündemTarihVideo

VİDEO | Ukrayna’da, Krut kahramanları anılıyor

Ukrayna’nın bağımsızlığı için 29 Ocak 1918’te Sovyetlere karşı direniş gösterirken öldürülen 300 harp akademisi öğrencisi anılıyor.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Krut Kahramanları onuruna düzenlenen törene katıldı.

Devlet başkanı, başkent Kıyiv’deki Askold Anıtmezarındaki, Krut Kahramanları’nın anma haçına çiçek koydu.

Hayatını kaybeden harp akademisi öğrencileri anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Ardından Ukrayna Milli Marşı çalındı. Şeref alayı silahlarla selam verdi ve anma haçının önünden geçit yaptı.

“TEHDİT DEVAM EDİYOR”

Zelenskıy burada yaptığı açıklamada, “Şimdi Ukrayna’nın karşı karşıya olduğu tehdit ile yüz yıl önceki aynı. Devletin savunucuları, Krut yakınlarındaki savaşta, Marinka yakınlarındaki orduyla esasen aynı görevi yerine getirdi. Koşullar farklı olsa da – şimdi gerçekten daha güçlüyüz. Rüyalarımız biraz farklı, çünkü önceki nesillerin 1918’de hayal dahi edemediği pek çok şeye sahibiz.” dedi.

Cumhurbaşkanı Zelenskıy, Donbas’ta ve Krut’ta devletlerini savunurken hayatını kaybedenleri unutmamasını istedi.

Zelenskıy, akabinde Askold Anıtmezarlığındaki Aziz Nikolaos Kilisesi’nde bir dua ayinine de katıldı.

Törenlerde Ukrayna Parlamentosu Başkanı Dmıtro Razumkov, Başbakan Denıs Şmıhal ve Cumhurbaşkanlığı Ofisi Başkanı Andriy Yermak da katıldı.

Прем’єр-міністр вшанував пам’ять Героїв Крут

Bugün Ukrayna genelinde birçok şehrinde, vatanları için hayatını kaybeden harp akademisi öğrencileri, içim yas tutuluyor.

Bağımsız bir Ukrayna için, 29 Ocak 1918 günü Sovyet Rusya’sına karşı baş kaldıran 300 harp akademisi ve lise öğrencisinin trajik şekilde hayatını kaybetmesi, Ukrayna’nın bağımsızlık tarihine Krut Hadisesi olarak geçmişti.

Trajik çarpışma Krut tren istasyonu yakınında gerçekleşti. Ukrayna kuvvetleri bin kişiden oluşuyordu. 6 bin kişilik Bolşevik kuvvetlere karşı direndi. Çoğunluğu harp akademisi öğrencisi yaklaşık 100 genç hayatını kaybederken Rus ordusuna yaklaşık bin 500 zayiat verdirdi. Ağır kayıplara rağmen Boşevikler ülkeyi ele geçirdi.

Savaş sırasında Bolşevikler geri çekilen yedisi yaralı 27 öğrenciyi esir aldı. İşkence yaptıktan sonra idam ettiler. Ölülerin cesetleri yerel bir rahip tarafından köy mezarlığına gömüldü. Daha sonra cenazeler Askold Anıtmezarlığa nakledildi.

Muhabir: Yunus Erdoğdu | Kıyiv – [email protected]

Twitter: @erdogduy

Olay yerinden Canlı Yayınlar için : Twitter: @ukraynahaber

Facebook: facebook.com/erdogduy

İnstagram: instagram.com/ukraynahabercom/

Son Dakika için Telegram Haber Kanalımız:
https://t.me/ukraynahaber
Haber İhbar Hattı WhatsApp:

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Ukrayna Savaşı Sayılarla
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

BU HABERLER YAZILIRKEN NE MİLYARDER SERMAYE SAHİPLERİNDEN, NE DE ÇIKAR ÇEVRELERİNDEN DESTEK ALMIYORUZ… LÜTFEN REKLAM ENGELLEYİCİYİ DEVRE DIŞI BIRAKARAK SİTEMİZDEKİ GERÇEK HABERCİLİĞE DESTEK OLUNUZ... BU REKLAMLARA TIKLAYARAK GAZETECİLERİN BAĞIMSIZ OLMASINA YARDIMCI OLUNUZ... BAŞKA GELİRİMİZ YOK. DESTEĞİNİZ İÇİN, TEŞEKKÜR EDERİZ. PAYPAL: [email protected]