Ukrayna Savaşı Sayılarla
Ukrayna Savaşı Sayılarla
Ukrayna'daki savaşın birinci yılında Rusya'nın kayıpları.
Haberler

Yazar Hukukçu Hüseyin Demir “Adli Sicil Affı Çıkarılmalı”

Araştırmacı Yazar Hukukçu Hüseyin Demir, ’Adli Sicil Affı ve Adli Sicil Kanunu'nda değişiklik, Hukuk reformunun ilk önceliği olmalıdır ’dedi. 

Türkiye’de, Merkezî Adlî Sicil Bilgi Bankasında yaklaşık 7 milyon kişiye ait 18.9 milyon canlı kayıt olduğuna  dikkat çeken Araştırmacı Yazar Hukukçu Hüseyin Demir, ‘Yapılan araştırmalarda, adli sicil kanunun mevcut halinin neden olduğu olumsuzluklardan dolayı,  eski hükümlülerin en temel ihtiyaçların başında gelen yiyecek, giyecek, gelir ile barınma gibi kaynaklara ulaşamadıklarını, sosyal destek yetersizliğinden dolayı hayal kırıklığı, umutsuzluk ve ruhsal çökkünlük yaşadıklarını bu nedenle yeniden suçlu davranışa yöneldiklerini  ve cezaevinden tahliye olan hükümlülerin üçte ikisi yeniden suç işleyerek tekrar tutuklandığı ortaya koyduğunu belirterek önemli açıklama ve önerilerde bulundu’

Adli Sicil Affı ile 7 milyon kişiye temiz bir sayfa açılmalı 

Araştırmacı Yazar Hukukçu Hüseyin Demir, Hükümlülerin cezaevinden çıktıktan sonra, toplumsal yaşama uyum süreci, birçok sorunu da beraberinde getirmekte ve asıl ceza tahliye sonrasında varlığını hissettirmektedir. Türkiye’de çeşitli nedenlerden dolayı 7 milyonun üzerinde adli sicili bulunan kişi var ve bu kişiler cezaevinden çıktıktan sonra ilk işleri, geçimlerini sağlamak için iş arayışı olmaktadır. Adli sicili temiz, kalifiye, mesleği bulunan insanların iş bulamadığı bu ortamda, tüm iş başvurusunda istenilen adli sicil belgesi, yeni bir iş bulma umuduyla iş arayışında olan adli sicili bulunan kişilerin, iş bulmalarının önündeki en büyük engel olmaktadır. Sabıkalı diye iş verilmeyen eski hükümlüler cezasını çektikten sonra genellikle ceza mahkumiyetlerinin büyük bir kısmı 15 yıl veya 30 yıl süresince arşiv kaydında kalmasının yarattığı umutsuzluk ve en temel ihtiyaçların başında gelen yiyecek, giyecek, gelir ve barınma gibi ihtiyaçları karşılayamaz duruma düşenler tekrar suça bulaşabilmektedir. Yapılan bilimsel araştırmalar, resmi veriler ve istatistikler, dikkate alınarak, sayıları 7 milyonun üzerinde olan adli sicili bulunan kişilere yeni bir hayat ve gelecek imkanı verme adına Adli Sicil Affı, Hukuk reformunun ilk önceliği olmalıdır ’dedi.

Adli Sicil Kanunu Güncellenmeli 

Adli Sicil Kanunu’nda, değişiklik yapılması gerektiğini vurgulayan Araştırmacı Yazar Hukukçu Hüseyin Demir, Mevcut adli sicil kanunu eski hükümlü istihdamı, topluma adaptasyonu, sosyal yaşama entegrasyonu zorlaştırdığı ve suç ortamına yönlendirmeyi engellemek yerine suça meyli artırdığı yapılan bilimsel araştırmalarda ortaya konmaktadır. Adli sicil kaydı silinme süreleri Türkiye’de genellikle ceza mahkumiyetlerinin büyük bir kısmı 15 yıl veya 30 yıl süresince arşiv kaydında kalmasının yarardan çok zarar vermesi ve yasaklanmış haklar noktasında yaşanan olumsuzluklar dikkate alınarak adli sicil kaydı  silinme sürelerinin minimuma indirilmesi, iş başvurularında ve diğer kullanım durumlarında   işin mahiyetine  göre  düzenlenmiş adli sicil kaydı belgesinin verilmesi gibi hayati öneme sahip değişiklikler,  yeni hukuk reformunda dikkate alınarak değiştirilmesi geçmişte yaptıklarından pişman olan ve temiz bir hayat sürdürmek isteyen kişilerin toplum ile adaptasyonuna büyük katkı olacağı gibi suç oranlarının düşmesine katkı sunacaktır ’dedi .

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Ukrayna Savaşı Sayılarla
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

BU HABERLER YAZILIRKEN NE MİLYARDER SERMAYE SAHİPLERİNDEN, NE DE ÇIKAR ÇEVRELERİNDEN DESTEK ALMIYORUZ… LÜTFEN REKLAM ENGELLEYİCİYİ DEVRE DIŞI BIRAKARAK SİTEMİZDEKİ GERÇEK HABERCİLİĞE DESTEK OLUNUZ... BU REKLAMLARA TIKLAYARAK GAZETECİLERİN BAĞIMSIZ OLMASINA YARDIMCI OLUNUZ... BAŞKA GELİRİMİZ YOK. DESTEĞİNİZ İÇİN, TEŞEKKÜR EDERİZ. PAYPAL: [email protected]