Gündem

Ukrayna’ya seyahat edecek Türkiye vatandaşlarının dikkat etmesi gereken hususlar

Türkiye de artık kırmızı ülkeler listesinde...

Ukrayna makamlarınca Covid-19’un son dönemde patlama yaşandığı Türkiye, “yeşil” ülkeler kategorisinden “kırmızı” kategoriye alındı.

18 Aralık itibariyle Türkiye artık kırmızı listede yer alıyor. Buna göre, Ukrayna’ya seyahat edecek Türkiye vatandaşları aşağıdaki hususlara dikkat etmeleri gerekmekte.

Kırmızı kategoride yer alan ülkelerden Ukrayna’ya giriş yapanlar esas itibarıyla, 14 günlük karantina (izolasyon) uygulamasına tabi olup, akıllı telefonlarına “Vdoma” uygulamasını yüklemeleri gerekmektedir. Karantina zorunluluğu Ukrayna makamlarınca uygun görülecek bir yerde veya evde yerine getirilebilir.

Öte yandan, (Covid-19 hastasıyla temaslı olmamak kaydıyla) aşağıdaki kişiler karantina zorunluluğundan muaf olacaklardır.
– 12 yaşın altındaki çocuklar,
– Yükseköğretim kurumlarında öğrenim görmek için Ukrayna’ya gelenler,
– Son 14 gün içerisinde kırmızı kategorideki ülkelerde bulunmayan “yeşil” bir ülkeden gelen kırmızı kategori (Türkiye gibi) ülkelerin vatandaşları,
– Ukrayna’dan transit geçtiğini ve 2 günden fazla Ukrayna’da kalmayacağını belgeleyenler,
– Ukrayna’da akredite olan diplomatik/konsolos/uluslararası örgüt temsilcileri ve aile fertleri,
– Gemi, TIR, otobüs, tren mürettebatı,
– Kültür kurumlarından davetli sanatçılar ve birer refakatçileri,
– Hemopoetik kök hücre nakli gerçekleştiren kişiler;
– Ukrayna sınırından geçmeden (pasaport kontrolünden önce) son 48 saat içinde Covid-19 PCR testi negatif olanlar.

Ayrıca, Covid-19 antikorunun bulunduğuna dair testin olması, kırmızı bölgeden gelen kişinin karantinadan muaf tutulması anlamına gelmiyor.

Kırmızı ülkelerden Ukrayna’ya giriş yapan Türkiye vatandaşlarının 14 günlük karantinayı erken sona erdirmek için PCR testi yaptırmak istemeleri durumunda aşağıdaki şekilde hareket etmeleri gerekecektir.

1. Vdoma uygulaması indirilerek telefon numarası ve karantinaya tabi tutulacağı adres kaydedilecektir.
2. Sınır geçişinden sonra karantinanın yapılacağı yere ulaşmak için 24 saat süre verilecektir.
3. Sözk onusu 24 saat içerisinde Kamu Sağlık Merkezinin listesine dahil laboratuvarda PCR testi yaptırma imkanı olacaktır. Listeye dahil olmayan laboratuvarların karantina iptali için sisteme erişimi bulunmamaktadır.
4. Test verildiği taktirde Vdoma uygulamasına bağlı telefon numarası laboratuvar çalışanlarına bildirilecek ve şahsi bilgilerin kullanılması için form imzalanacaktır.
5. Test verdikten sonra kişi, karantina yerine (örneğin evine) gidecek ve uygulamada karantina yerine ulaştığını gösterecektir.
6. Test sonucunun 48 saat içerisinde çıkması beklenmektedir.
7. Test sonucu negatifse bu Vdoma uygulamasına da yansıtılacak ve böylece karantina sonlandırılacaktır.
8. Kamu Sağlık Merkezi’nin listesine dahil bulunmayan laboratuvarlarda verilen testler geçerli sayılmayacaktır. (Listeye https://visitukraine.today/ adresinden ulaşılmaktadır.)
9. Ukrayna’da kalış süresi boyunca Vdoma uygulaması silinmemelidir.
10. Vdoma uygulamasına karantinanın sonlandırıldığına dair bildirim gelmeden karantina yeri terk edilmemelidir.

Ayrıca, Türkiye dahil, Ukrayna’ya seyahat edecek tüm yabancı ülke vatandaşlarının Covid-19 tedavisini, karantina masraflarını ve ülkede kalış süresini kapsayan sağlık sigortası yaptırmaları gerekmektedir.

UKRAYNA’YA GİRİŞLERDE GEÇERLİ GENEL HUSUSLAR
1) Türkiye Cumhuriyeti ile Ukrayna arasında imzalanan Vize Muafiyeti Anlaşması kapsamında Türk vatandaşları, geçerli pasaport veya yeni nesil çipli T.C. Kimlik Kartlarıyla vizesiz olarak Ukrayna’ya seyahat edebilmekte.
2) Bu çerçevede seyahat eden vatandaşlarımızın Ukrayna’da kalış sürelerinin, son 180 gün içerisinde toplam 90 günü geçmemesi gerekmekte (Ukrayna Devlet Göç Servisi’nin ilgili sitesi: https://dmsu.gov.ua/…/duration-of-stay-calculation.html).
3) Ukrayna mevzuatı uyarınca, Ukrayna’ya girişlerde pasaport kontrolü esnasında geçerli pasaport veya çipli T.C. Kimlik Kartına ilaveten aşağıda kayıtlı bilgi ve belgeler de istenmekte:
– Gidiş-dönüş uçak bileti
– Seyahat için yeterli miktarda döviz bulundurulması / belgelenmesi (Hesaplama: Kalış süresine ilave 5 gün daha eklenir. Her gün için kişi başı günlük 50 ABD Doları bulundurulmalıdır. Örnek: Kişi Ukrayna’da 3 gün kalacak ise (3+5) x 50 Dolar = 400 Dolar tutarındaki paranın ibraz edilmesi gerekmektedir. Kredi kartı ibrazı kabul edilmemektedir.)
– Ukrayna’ya geliş amacını belgeleyen evrak (İş, konferans, fuar, vb. amaçlı ziyaretler için davetiye; otelde kalınması halinde, otel ücretinin önceden ödendiğine dair otel rezervasyonu; arkadaş veya akrabanın yanında kalınması durumunda Ukrayna Devlet Göç Servisince onaylanan davetiyenin aslı; turistik amaçlı ziyaretler için ücreti önceden ödenmiş otel rezervasyonu veya onaylı davetiye)
– Sınır güvenlik görevlilerine beyan edilen ziyaret amacı, istifade edilen vize rejimine uygun olmalıdır.
4) Giriş evraklarının eksiksiz olması ülkeye giriş garantisi sağlamamaktadır. Ukrayna makamlarınca giriş kapılarında yapılan kontroller esnasında girişe izin verilmemesi ihtimali mevcuttur.

Girişine izin verilmeyen kişiler, Ukrayna’ya gelirken kullandıkları havayolu şirketinin ilk müsait uçağıyla seyahat ettikleri ülkeye geri gönderilmektedir.

Ukrayna’yı ziyaret edecek Türkiye vatandaşlarının, her ülke için olduğu gibi otel, eğlence mekanı vb. seçimlerinde sağduyulu davranmaları, güven telkin etmeyen işyeri ve şahıslardan uzak durmaları tavsiye ediliyor.

Ukrayna’da Türk’e fuhuş dayağı

Ukrayna Sağlık Bakanlığı, 18 Aralık 2020 itibariyle “kırmızı” ve “yeşil” bölgelerdeki ülkelerin listesini güncelledi, yayınlanan, “Kırmızı” ve “yeşil” ülkelerin tam listesi:

SON DAKİKA | Ukrayna, Türkiye’yi kırmızı ülkeler listesine aldı, gelenler karantinada kalacak

 

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu