Ukrayna Savaşı Sayılarla
Ukrayna Savaşı Sayılarla
Ukrayna'daki savaşın birinci yılında Rusya'nın kayıpları.
Gündem

Hulusi Akar ve Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşen Cumhurbaşkanı Zelenskıy, Erdoğan’ı Ukrayna’ya davet etti

Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ve Türkiye Milli Savunma Bakanı Akar ile görüştü

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Türkiye Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi’nde bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı Zelenskıy, Türkiye‘nin Ukrayna‘nın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne verdiği sürekli destek için üst düzey Türk yetkililere teşekkür etti.

Zelenskıy, “Ukrayna’nın egemenliğini ve toprak bütünlüğünü sürekli koruduğu ve desteklediği için Türkiye’ye, Ukrayna’nın Kırım yarımadasının yasadışı işgalini tanımadığı için minnettarım. Kırım Tatarlarına olan desteğinden dolayı minnettarım” dedi.

Cumhurbaşkanı Zelenskıy, Kıyiv ile Ankara arasındaki stratejik ortaklığın özel önemini ve karşılıklı çıkarların olduğu her alanda iki ülke arasındaki işbirliğini daha da geliştirmeye hazır olduğunu vurguladı.

UKRAYNA İLE TÜRKİYE ARASINDA QUADRİGA DÖNEMİ BAŞLADI

Volodımır Zelenskıy, taraflar arasında yeni bir ikili işbirliği mekanizmasının başlatılmasını ve iki ülkenin dışişleri ve savunma bakanlarının karşılıklı “Quadriga” (iki artı iki) formatında siyasi ve güvenlik istişareleri yapmasından memnun olduğunu söyledi.

Zelenskıy, “Bunun (Quadriga yani iki artı iki formatında görüşmelerin) tarihi bir an olduğuna inanıyoruz, ülkelerimiz daha önce formatta çalışmadı. Hem Ukrayna hem de Türkiye’yi, daha hızlı hareket edeceği, Quadriga formatının başlamasından dolayı kutluyorum.” diye konuştu.

Türk yetkililer, Ankara‘nın Kırım‘ın yasadışı ilhakı konusundaki tutumunu bir daha teyit etti. Cumhurbaşkanı Zelenskıy de, Türkiye’nin özel bir role sahip olduğu, “Kırım Platformu” çalışmalarına Türk tarafının katılmaya hazır olduğu için teşekkür etti.

Türk tarafı, resmi Ankara’nın Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliğini tüm platformlarda destekleyeceğini ve işgal altındaki Kırım’da ve Rusya’daki, Kırım Tatarlarının haklarının korunmasına aktif olarak katılmaya devam edeceğini beyan etti.

Türk heyeti ayrıca Ukrayna’yı, NATO’nun gelişmiş yeteneklerine sahip bir ortak statüsü kazandığı için kutladı.

Taraflar, yakın gelecekte devlet başkanlarının belirlediği yıllık 10 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefine ulaşmak için karşılıklı ticaret ve ekonomik işbirliğini geliştirmeye hazır olduklarına dikkat çekti.

Muhataplar, savunma ve askeri-teknik işbirliğinin geliştirilmesinin olumlu dinamiklerine dikkat çekti. Ukrayna Bakanlar Kurulu ile Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti arasında 16 Ekim 2020 tarihli Askeri Çerçeve Anlaşması’nın uygulanması bağlamında bir dizi konu ele alındı.

Görüşmelerin ardından taraflar, bir sonraki Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey Toplantısının, 2021 yılının başında yapılması hususunda uzlaştı. Bunun üzerine Zelenskıy, Türkiye Devlet Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı, başkent Kıyiv’e davet etti.

FOTO GALERİ | Ukrayna Başbakanı Şmıhal, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ve Savunma Bakanı Akar ile görüştü

Ukrayna Başbakanı Denıs Şmıhal, Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Türkiye Cumhuriyeti Savunma Bakanı Hulusi Akar ile görüştü.

Taraflar, savunma ve güvenlik alanında ikili işbirliği, uluslararası politika ve işbirliği konularını ele aldı.

18 Aralık’ta gerçekleşen heyetler arası toplantıya Ukrayna tarafından Başbakan Yardımcısı – Stratejik Sanayiler Bakanı Oleh Uruskiy, Savunma Bakanı Andriy Taran, Ekonomik Kalkınma, Ticaret ve Tarım Bakanı İhor Petraşko hazır bulundu.

Başbakan Şmıhal, Ukrayna ile Türkiye dışişleri ve savunma bakanlıkları “Quadriga” (2+2) formatında siyasi ve güvenlik istişarelerinin yapılmasını memnuniyetle karşıladı. Şmıhal bu karşılıklı görüşmelerin, “ülkeler arasındaki ortaklığın özel doğasına” işaret ettiğini söyledi.

Başbakan Şmıhal ayrıca Türkiye Cumhuriyeti’nin Ukrayna’nın güvenilir bir ortağı olduğunu ve Karadeniz bölgesinde istikrar ve güvenliğin korunmasında önemli rol oynadığını vurguladı.

Şmıhal ziyarete ilişkin yaptığı açıklamada, “Ukrayna-Türkiye işbirliğinin önceliklerinden birisinin Karadeniz bölgesindeki güvenlik durumu olmalıdır. Sonuçta, istikrar ve güvenlik, iş bağlantılarının ve genel olarak uluslararası ticaretin başarılı bir şekilde gelişmesinin anahtarıdır.” dedi.

Başbakan Şmıhal ayrıca, Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Donbas‘ın işgali konusunun Ukrayna ile Türkiye arasındaki ikili işbirliğinin odağında kalmasını umduğunu ifade etti. Kırım Platformu’nda işbirliğine hazır olduğu için Türkiye Cumhuriyeti‘ne de teşekkür etti.

“EN ÖNEMLİ KONULARDAN BİRİNİN SERBEST TİCARET ANLAŞMASI”

Görüşmede Denıs Şmıhal, Ukrayna ile Türkiye arasındaki ikili ilişkilerin gündemindeki en önemli konulardan birinin Serbest Ticaret Anlaşması (STA) müzakerelerinin tamamlanması olduğunu belirtti.

29 Kasım’da gerçekleştirdiği Türkiye ziyareti dönüşünde, Ukrayna’nın ilgili bakanlıklarına ve dairelerine, STA müzakerelerin bir an önce tamamlanması için ek tedbirler almaları için talimatlar verdiğini aktardı.

Başbakan Şmıhal, “Ülkelerimiz arasındaki ticaret cirosunu en az yıllık 10 milyar dolara çıkarmanın ekonomik işbirliğimizi genişletmek için iyi bir hedef olduğuna inanıyorum.” diye konuştu.

Başbakan Şmıhal, ayrıca Ukrayna‘nın Avrupa-Atlantik rotasının değişmezliğini vurguladı ve NATO‘nun Ukrayna’yı Gelişmiş Fırsatlar Ortaklığına dahil etme kararını desteklediği için Türkiye Cumhuriyeti‘ne teşekkür etti.

Hükümet Başkanı Şmıhal, Ukrayna‘nın egemenliği ve toprak bütünlüğüne verdiği sürekli destek için Türkiye Cumhuriyeti‘ne şükranlarını ifade etti.

Muhabir: Yunus Erdoğdu | Kıyiv – – [email protected]

Twitter: @erdogduy

Olay yerinden Canlı Yayınlar için : Twitter: @ukraynahaber

Facebook: facebook.com/erdogduy

İnstagram: instagram.com/ukraynahabercom/

Son Dakika için Telegram Haber Kanalımız:
https://t.me/ukraynahaber
Haber İhbar Hattı WhatsApp:

ANALİZ | Hablemitoğlu suikastının yıldönümünde Akar ve Çavuşoğlu’nun Ukrayna ziyareti ne anlama geliyor?

ANALİZ | Hablemitoğlu suikastının yıldönümünde Akar ve Çavuşoğlu’nun Ukrayna ziyareti ne anlama geliyor?

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Ukrayna Savaşı Sayılarla
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

BU HABERLER YAZILIRKEN NE MİLYARDER SERMAYE SAHİPLERİNDEN, NE DE ÇIKAR ÇEVRELERİNDEN DESTEK ALMIYORUZ… LÜTFEN REKLAM ENGELLEYİCİYİ DEVRE DIŞI BIRAKARAK SİTEMİZDEKİ GERÇEK HABERCİLİĞE DESTEK OLUNUZ... BU REKLAMLARA TIKLAYARAK GAZETECİLERİN BAĞIMSIZ OLMASINA YARDIMCI OLUNUZ... BAŞKA GELİRİMİZ YOK. DESTEĞİNİZ İÇİN, TEŞEKKÜR EDERİZ. PAYPAL: [email protected]