Ukrayna Savaşı Sayılarla
Ukrayna Savaşı Sayılarla
Ukrayna'daki savaşın birinci yılında Rusya'nın kayıpları.
DünyaVideo

Perinçek: Türkiye, Rusya’nın imparatorluk siyasetini desteklemesi lazım

Türkiye, Rusya’nın imparatorluk siyasetini destekliyor.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a verdiği destekle bilinen Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Türkiye’nin Rusya’nın imparatorluk siyaseteni desteklemesi gerektiğini söyledi.

Belgesel, dizi ve programlar yapan 140 Journos, Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’in hayatını ve siyasi geçmişini konu alan bir belgesel hazırladı.

Türkiye’nin gölge iktidarı olarak bilinen Perinçek belgeselde, iktidara desteğinin sorulduğu bölümde şöyle konuştu:

“Yeniden Asya Girişimi” bizim partimizin programı, 25-30 yıldır bunu savunuyoruz. Şimdi biz burada Tayyip Erdoğan bunu savunuyor diye, karşı tarafa geçecek değiliz. Biz kuyrukçu değiliz,  Türkiye’yi yöneteceğiz. Destek kelimesini kabul etmiyoruz. Biz onlarla (Adalet ve Kalkınma Partisi – AKP Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli’yle) aynı cephedeyiz. Hangi cephedeyiz? Amerika’nın baskı ve tehditlerine karşı Türkiye’yi savunmak, PKK’yı temizlemek, FETÖ’yü temizlemek.”

Erdoğan’ın kendi programlarına destek verdiğini aktaran Perinçek şu ifadeleri kullandı,

“Destek vermiyoruz, kendi programımızı destekliyoruz yani nedir? Atlantik’ten kopuyor Türkiye Asya’ya yerleşiyor. Bitti. Bu adam (Erdoğan) savaşıyor. Şu anda Tayyip Erdoğan, Amerika’yla kelle koltukta savaşıyor. 75 yıllık Türkiye sürecine baktığımız zaman şu anki Türk devleti, bu 75 yıl içinde en iyi konumda. Stratejik olarak da Asya’ya yönelişi koyuyor, Çin’e yöneliyor. En kritik konularda Rusya ile Çin ile karşı karşıya gelmemeye dikkat ediyor.”

“RUSYA, AKDENİZ’E GELSİN BAŞKA ÇAREMİZ YOK”

Rusya İmparatorluğu’nun sıcak sulara inme stratejinin en büyük destekçiklerinden Perinçek,

“Bizim Türkiye, olarak Rusya’nın imparatorluk siyasetini desteklememiz lazım. Rusya mütevazı, kabuğuna çekilen bir Rusya olmasın. Amerika’ya direnen, Akdeniz’e gelen bir Rusya olsun. Rusya diyorsa ki ben Akdeniz’e gelmiyorum, yav gel arkadaş gel, bu senin menfaatine, başka çaremiz yok. Amerika’nın eline geçmesin, Akdeniz. Biraz kapatsana kamerayı…” dedi.

Perinçek, belgeselde HDP’nin tutuklu Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın tutukluluğuyla ilgili olarak da “Ya Doğu Perinçek hapiste olur Türkiye’de ya da Selahattin Demirtaş. Onlar üstte kalırsa biz hapse düşeriz, biz üstte kalırsak onlar hapse düşer” ifadelerini kullandı.

“YARGI ALTIN ÇAĞINI YAŞIYOR”

Yargının altın çağında olduğunu savunan Doğu Perinçek,

“2014’e kadar fetö ile koalisyon yapıyor, Amerika’nın, Turgut Özal’ın ekonomi programını uyguluyor, BOP eşbaşkanıyım diyor, Rusya’ya düşman, İran’a düşman, Çin’e düşman, PKK ile Kürt açılımı yapıyor. Tamamen Amerika’nın programı içinde. Teröre karşı mücadele açısında yargı altın çağında. Deniz Gezmişler idam edilmiyor, Mümtaz Soysaller hapse atılmıyor, Doğu Perinçekler hapse atılmıyor, İlker Başbuğlar hapse atılmıyor. Kim hapse atılıyor? Fetöcüler, PKK…” diye konuştu.

DENİZ GEZMİŞ’İN ‘KULAĞINI ÇEKMİŞ’

Perinçek, 70’li yıllarla beraber silahlı mücadelenin tartışılmaya başlandığını, Mihri Belli’nin ise bunun yanlış olduğunu bildiği halde Deniz Gezmiş ve Mahir Çayan gibi isimleri ‘idare ettiğini’ savundu. Perinçek, “Genç çocuklar dolduruşa geldi. Denizler, Mahirler falan dolduruşa geldi. ‘Silahlı mücadeleyi hemen başlatacağız’ falan. Hem teorik birikimim var, biraz da yaşça Deniz’den, Mahir’den falan büyüğüm. Hepsinin kulağını çektim yani…” ifadelerini kullandı.

“GEMİNİN KAPTANI ERDOĞAN, ROTAYI BİZ ÇİZİYORUZ”

Perinçek, röpotajı şu sözlerle bitiriyor:

“Sonuç itibariyle Tayyip Erdoğan’ı desteklemiyoruz, Tayyip Erdoğan bizi destekliyor. Dolayısıyla Vatan Partisiyle Ak Parti aynı gemide. Aynı cephede, Türkiye ittifakı içinde, Türkiye cephesinde, orada MHP de var. Aynı zamanda o gemide bir kaptanlık sorunu da olabilir. Yani kim bu gemiyi en iyi yönetir? Kim bu gemiyi kayalara çarpmadan hedefimize doğru götürür? Şu anda o geminin kaptanı Ak Parti. Tabi.. Vatan Partisi de o geminin rotasını çizen konumda şu an.”

PERİNÇEK’İN OĞLU EYLÜL AYINDA DIŞİŞLERİ BAKANLIĞINA ATANDI

Doğu Perinçek’in tarih bölümü mezunu oğlu Sadık Can Perinçek, Dışişleri Bakanlığı’na bürokrat olarak atandı. Sadık Can Perinçek’in tarih mezunu olmasına rağmen Dışişleri Bakanlığı’na atanması dikkat çekti.

Perinçek, “Ergenekon terör örgütünün üst düzey yöneticisi olmak ve devlete ait gizli belgeleri temin edip elinde bulundurmak” suçlarından Mart 2008’de 117 yıl hapis cezasına çarptırılarak hapse atılmıştı. Erdoğan’ın girişimiyle Perinçek, Mart 2014’te hapisten çıkartıldı. Perinçek, hapishane çıktığı gün kendilerini hapse Gülen Hareketi ile bağlı kişilerin hepsini hapse attıklarını söyledi.

50 yıldan uzun süredir siyaset sahnesinde olan Doğu Perinçek, bugün Türkiye’yi yöneten denklemin görünmez bir aktörü.

Kırım’ın, Rusya tarafından işgal edilmediğini iddia eden Perinçek, Kırım’ın Rusya toprağı olarak kabul edilmesi gerektiğini savunuyor.

Perinçek, daha önce Türkiye’nin NATO’dan çıkacağı iddiaları da var. Çıkabilir mi Türkiye NATO’dan? Sorusunu, “Bir devir bitti. Türkiye’de Atlantik dönemi bitti. Türkiye’ye Avrasya’ya yerleşiyor. Biz şimdi Amerika ile savaş yaşıyoruz. 1945 – 2014 arasındaki devir bitti.” şeklinde cevaplamıştı.

Haber Merkezi- UkraynaHaber.com (YER)

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Ukrayna Savaşı Sayılarla
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

BU HABERLER YAZILIRKEN NE MİLYARDER SERMAYE SAHİPLERİNDEN, NE DE ÇIKAR ÇEVRELERİNDEN DESTEK ALMIYORUZ… LÜTFEN REKLAM ENGELLEYİCİYİ DEVRE DIŞI BIRAKARAK SİTEMİZDEKİ GERÇEK HABERCİLİĞE DESTEK OLUNUZ... BU REKLAMLARA TIKLAYARAK GAZETECİLERİN BAĞIMSIZ OLMASINA YARDIMCI OLUNUZ... BAŞKA GELİRİMİZ YOK. DESTEĞİNİZ İÇİN, TEŞEKKÜR EDERİZ. PAYPAL: [email protected]