Ukrayna Savaşı Sayılarla
Ukrayna Savaşı Sayılarla
Ukrayna'daki savaşın birinci yılında Rusya'nın kayıpları.
KültürVideo

Meridyen Okulu öğrencisi Balabanov başarı hikayesini Ukrayna Devlet Radyosu’na anlattı.

Uluslararası Meridyen Okulunun temsilcisi Christina Dubina “Çalışkan, yetenekli ve rekabetçi çocuklar uluslararası okulumuzda eğitim görüyor” diyor.

Eurovision Genç Şarkı Yarışması’nda, Ukrayna’yı temsil etme hakkı kazanan Uluslararası Meridyen Okulları öğrencisi ve aynı zamanda Uluslararası Dil ve Kültür Festivali’nin (IFLC) daimi katılımcısı Oleksandr Balabanov başarı hikayesini Ukrayna Devlet Radyosu’na anlattı.

Yaklaşık 20 dakikalık programda Meridyen okulundaki atmosferden bahseden Balabanov anlamlı sosyal mesajlar verdi. Daha önce ülkesini temsil ettiği, IFLC etkinliklerindeki anılarını ve gittiği ülkeleri de dinleyicilere aktaran Balabanov, Eurovision Gençler yarışmasında seslendireceği “Vidkrivay – Open” (Açın) şarkısının ortaya çıkış hikâyesini de anlattı.

Sunuculuğunu Galina Babiy’in yaptığı radyo yayınında, Adam Grubunun kurucusu ses yapımcısı Mihail Klimenko ile birlikte Balabanov tarafından yazılan, sözleri İngilizce ve Ukraynaca olan şarkı da dinletildi.

Balabanov, “Şarkım kendinizi dünyaya açmakla ilgili. Kanepeden kalkın ve kendiniz ve diğerleri için bir şeyler yapın. O zaman her şey daha iyi olacak. Bu benim kişisel konumum, ancak okulum da buna katkıda bulunuyor” dedi.

Müziğin kendisi için en önemli olduğunu aynı zamanda derslerine çalışmayı da ihmal etmediğini ifade eden Balabanov, sınıf arkadaşlarının kendisine büyük destek verdiğini ifade etti.

Meridyen okulunun sadece uluslararası müzik yarışmalarına değil aynı zamanda bilim olimpiyatlarında da büyük bir tecrübeye sahip olduğunu öğrencilerin birçok uluslararası olimpiyatlarda ödül aldığını vurguladı.

Meridyen Okulu temsilcisi Christina Dubina “Çalışkan, yetenekli ve rekabetçi çocuklar uluslararası okulumuzda eğitim görüyor. Bu yıl Oleksandr’ın yanı sıra 6’ıncı sınıf öğrencisi Daniela Şapoçnikova da Eurovision Şarkı Yarışması’ndan finale kaldı.” diye konuştu.

Kristina Dubina ve Oleksandr Balabanov

“IFLC ARACILIĞIYLA BÜYÜK TECRÜBE KAZANDIM”
Eurovision’dan önce birçok yarışma ve festivale katıldığını belirten Balabanov, her sene gerçekleşen Uluslararası Dil ve Kültür Festivali (IFLC) hakkında teferruatlı bilgi verdi.

IFLC festivali aracılığyla; Brezilya, Avustralya, Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’ya yaptığı seyahatlerde büyük tecrübe kazandığını aktaran Balabanov, IFLC sayesinde farklı ülkelerden çocuklar iletişim kurduğunu, aynı sahnede birlikte şarkı söylediğini, asıl amacın dünyanın kültürlerini birbirine yaklaştırmak ve birlikte yaşamak olduğunu söylüyor.

Balabanov yayında şunları söyledi: “IFLC’de atmosfer çok sıcak samimi. Orada farklı ülkelerden gelen çocuklar hem kendi kültürlerini tanıtıyor hem de başka kültürleri tanıyor. Programlar için gittiğim ülkelerde dünyanın farklı bölgelerinden gelen birçok arkadaşım oldu. Onlarla sosyal medya aracılığıyla dostluğumuz devam ediyor.”

Sunucu Galına Babiy

“ÇEVRE KİRLİLİĞİ VE İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ BENİ ENDİŞELENDİRİYOR”

Sunucu Galına Babiy’in, “Erken yaşta kültür-sanat ile tanışan birisiniz, ilklim değişliği ve çevre kirliliği ile ilgili ne düşünüyorsunuz? Sonuçta bu, geleceğimizin önemli sorunları arasında görünüyor? Bu konuda sizin gibi öğrencilerin düşünceleri önemli. Ne demek istersiniz?” şeklindeki sorusunu ise;

Balabanov: “Dünyadaki çevre kirliliği ve iklim değişikliği gibi problemler beni endişelendiriyor. Bizden sonra nasıl bir dünya bırakacağız? Bu çok önemli ve herkesin bunu dikkate alması ve buna göre çalışmalar yapması gerekiyor.” şeklinde cevapladı.

Çöpleri ayrıştırmak , çevreyi temiz tutmak gibi örnekler veren Balabanov, günümüzün önemli problemlerinden ekolojik dengenin korunmasına dikkat çekti.

14 yaşındaki Balabanov, çok iyi derecede İngilizce biliyor ve okulda Türkçe eğitimi alıyor.

Eurovision Genç Şarkı Yarışması’nda (The Junior Eurovision Song Contest 2020), bu yıl 29 Kasım’da Polonya’nın başkenti Varşova’da online olarak gerçekleşecek. 2003’ten bu yana yapılan bu yarışmaya 9-15 yaş arasındaki çocuklar katılabiliyor, yine aynı yaş grubundaki çocuklar oy verebiliyor.

Balabanov daha önceEurovision Genç Şarkı Yarışması’nda ulusal seçmelerine üç kez katıldı. İki kez finale kaldı ve son denemesinde ise ülkesini temsil etme hakkını kazandı.

“Vidkrivay – Open” (Açın) şarkısının klip çekimlerindeki okul sahneleri ise Balabano’vun okuduğu Meridyen okulunda çekildi.  Çekimlerde sınıf arkadaşları ve öğretmeni rol aldı.

Muhabir: Yunus Erdoğdu – Kıyiv

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Ukrayna Savaşı Sayılarla
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

BU HABERLER YAZILIRKEN NE MİLYARDER SERMAYE SAHİPLERİNDEN, NE DE ÇIKAR ÇEVRELERİNDEN DESTEK ALMIYORUZ… LÜTFEN REKLAM ENGELLEYİCİYİ DEVRE DIŞI BIRAKARAK SİTEMİZDEKİ GERÇEK HABERCİLİĞE DESTEK OLUNUZ... BU REKLAMLARA TIKLAYARAK GAZETECİLERİN BAĞIMSIZ OLMASINA YARDIMCI OLUNUZ... BAŞKA GELİRİMİZ YOK. DESTEĞİNİZ İÇİN, TEŞEKKÜR EDERİZ. PAYPAL: [email protected]