Turizm

TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, Ukrayna Büyükelçisi Sıbiga’nın gönlünü aldı

TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya'dan turizm diplomasisi… Katyuşa krizi tatlıya bağlandı

MHP’li belediyenin Sovyet marşı çalmasına tepki gösteren Ukrayna Büyükelçisinin gönlünü, TÜRSAB Başkanı aldı.

MHP’li Alanya Belediyesi tarafından çaldırılan Sovyet marşına tepki gösteren Ukrayna Büyükelçisi’nin gönlünü TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya aldı.


Büyükelçi Andrii Sybiha’yı telefonla arayan Firuz Bağlıkaya, sonrasında sosyal medya hesabından yayınladığı mesajda, “Ukrayna Büyükelçisi değerli dostum, Sayın Andrii Sybiha ile yapmış olduğumuz dostane görüşmede kendisine de ifade ettiğim gibi; Ukraynalı dostlarımızı ülkemizde ağırlamak her zaman bizler için büyük onur ve mutluluktur” dedi.

ANDRİY SIBİGA: UKRAYNALI TURİST TÜRKİYE’DE HER ZAMAN İSTENİYOR

Büyükelçi Andrii Sybiha ise Firuz Bağlıkaya ile görüşmesinin ardından sosyal medya hesabında dostluk mesajları içeren şu gönderiyi paylaştı: “Ukraynalıların en sevdiği tatil yerlerinden biri olan misafirperver ve dostane Türkiye, karantina sonrası, şartlar uygun olur olmaz Ukraynalı turistleri bu sene de bekliyor. Ukraynalı turist Türkiye’de her zaman isteniyor. TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya ile telefon görüşmesinin sonuçları.”


NE OLMUŞTU?
Türkiye’nin sözde milliyetçileri Moskof zulmünü unutup Türk ve Müslüman katliamı yapan Kızıl Ordu kostümü ve Rus bayrağıyla şov yaptı.

Antalya’da Alanya ilçe Belediyesi’nin Nazi Almanyası’nın, Sovyet Rusya güçlerine karşı 2. Dünya Savaşı’nda yenilgisinin kutlandığı 9 Mayıs Zafer Günü’nde, gerçekleştirdiği etkinlik Ukrayna Büyükelçisi’nin tepkisine neden oldu.

MHP’li Alanya Belediyesi, çok bilinen bir Sovyet Rus şarkısını belediye aracı üzerinden megafonla tüm ilçeye duyurdu. Söz konusu olaya Türkiye’nin Ankara Büyükelçisi Andriy Sıbiga tepki gösterdi.

Belediye’ye ait araçtan dünyaca ünlü Sovyet şarkılarından biri olan “Katyuşa” çalındı. Şarkı, üzerinde Belediye Başkanı Adem Murat Yücel’in de olduğu aracın üzerinden megafonla tüm ilçeye çalınırken, Andriy Sıbiga duruma tepki gösterdi.

Sıbiga sosyal medyadan şarkının çalındığı videoyu paylaşarak, “Alanya’daki Türk dostlarımızın yanıltıldığını düşünmek istiyorum. Alanya Belediyesinin provokatif eylemi desteklemesi milyonlarca Ukraynalıların duygularına saygısızlık göstergesidir. Gerçekten güzel Alanya’da Ukranyalı turist artık istenmiyor mu?” diye yazdı.

Sovyetlerin, İkinci Dünya savaşında Kırım Tatar soykırımı ve sürgününü yaşayan Kırım Tatarları da Büyükelçi Sıbiga’ya destek çıktı.

Rusya, müttefiki Ukrayna’ya saldırarak, Kırım’ı işgal etti. Halen ülkenin doğusunda ise terör faaliyetlerine destek vermeye ve teröristleri himaye etmeye devam ediyor.

Kısa süre önce İdlib’de 36 kahraman Türk askerini şehit eden Ruslar, aynı zamanda hala Kırım yarımadası başta olmak üzere Türk topraklarında işgalci konumunda bulunuyor. Rusya ile ilişkilerde içinde bulunulan durumun göz ardı edilmesinin yanı sıra ilçeyi gezerek şarkılar söyleyen Rusların Türk katili Stalin’in dönemine ait askerî üniformalar giymesi de dikkat çekti. Zira Stalin, bugün kutlamalara konu olan o yıllarda milyonlarca Türk’ün ölüm ve sürgün fermanlarını imzalayarak tarihe birer utanç vesikası olarak geçen katliamlara neden olmuştu. Dolayısıyla bu skandal tablonun oluşmasına izin veren yetkililere sosyal medya platformlarında birçok kullanıcı tepki gösterdi.

SOVYET MARŞININ HİKAYESİ
1938 yılında Matvey Blanter tarafından bestelenen ve Mikhail Isakovsky’in sözlerini yazdığı Katyuşa Marşı, Katyuşa adlı bir kadını anlatır. 2. Dünya Savaşı’yla birlikte Nazilerin saldırısına göğüs geren cephedeki askerler arasında son derece popüler bir şarkıya dönüşen Katyuşa, Kızıl Ordu tarafından kullanılan BM-8, BM-13 ve BM-31 roket sistemlerinin gayriresmî adı olmuştur.

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu