Dünya

Nazarbayev’den, Putin ile Zelenskıy’i buluşturmayı önerdi

Nazarbayev'den Rusya ve Ukrayna'ya arabuluculuk önerisi

Kazakistan’ın eski Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Ukrayna krizinin çözümüne ilişkin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy’e arabuluculuk önerisinde bulunduğunu söyledi.

Kazakistan’ın eski Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Kazakistan’ın başkenti Nur Sultan’da düzenlenen “Astana Kulübü” beşinci toplantısının ikinci ve son gününde düzenlenen “Büyük Avrasya’nın oluşturulması: Ortaklığın yeni modeli” temalı ana oturumda konuştu.

Ukrayna krizinin çözülmesine ilişkin Nazarbayev, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy’nin baş başa görüşmesi gerektiğini söyledi.

Nazarbayev:

“Tüm konuları tartışmak için böyle bir görüşmenin mümkün olup olmadığına yönelik taraflarla konuştum. Şimdi iyi bir zaman olduğunu düşünüyorum. Baş başa görüşme için Zelenskıy’nin onayını aldım. Bunu Rusya Devlet Başkanı’na ilettim. Eğer tarafsız bir alana ihtiyaç duyulursa Kazakistan’ı önerdim.” dedi.

Ekim ayında Japonya’da Zelenskıy ile bir araya gelen Nazarbayev, bir gün önce de, Putin ile bir telefon görüşmesi yaptı.

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu