Siyaset

VİDEO | Poroşenko’dan, Zelenskiy’nin, meydan okumasına cevap gecikmedi: “Stadyumsa stad, bekliyorum!”

Ukrayna'da cumhurbaşkanlığı seçimleri arifesinde Zelenskiy'nin, statta Poroşenko'ya meydan okumasına cevap gece geldi. Seçim yasalarını hatırlatan Poroşenko, "bekliyorum" dedi.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, ikinci turdaki rakibi Vladimir Zelenskiy’nin dün akşam meydan okumasına cevap verdi: “Stadyumsa, stada bekliyorum!” diyerek Ukrayna Seçim Yasası’nda liderlerin tartışma kanununu okumasını tavsiye etti.

Poroşenko, sosyal medya platformu Twitter’da yaptığı paylaşımda; “Tartışmanın kuralları, Cumhurbaşkanı seçimi yasasında belirtilir, lütfen okuyun. Onlarca milyonlarca insan için tüm TV kanallarında yayınlanan ancak Kamu Televizyonu temelinde gerçekleşebilir. Ama ille stadyumsa, stadyum. Seni bekliyorum Volodimir Aleksandroviç (editör, Aleksandroğlu demek, Zelenskiy’nin baba adı).” dedi.

Ukrayna yasalarına göre seçim kampanyası süresince adaylar kendi imkanlarıyla tartışma programlarına katılabiliyor. Ancak devlet büteçesinden yapılacak tartışma ise “Ukrayna Cumhurbaşkanı Seçimi” yasalarına göre belirlenmiş durumda. Yasalara göre ikinci tura kalan adaylar arasındaki tartışma oylamadan önceki son Cuma günü (19 Nisan 2019) yapılmalı ve en fazla üç saate kadar sürmeli, bir saatten az olmamalı. Bütçenin durumuna göre yapılır. Ukrayna Ulusal Televizyon Şirketi Birinci Ulusal Kanalı (Kamu Televizyonu) tarafından yayınlanır ve diğer TV kanallarına daha sonra ücretsiz yeniden yayınlama koşuluyla verilebilir. Tartışmaya katılım isteğe bağlıdır. Adaylardan biri çekilirse, diğeri bu görüşme süresini kendi performansı için kullanabilir. Tartışmanın yeri doğrudan yasada düzenlenmemiştir, ancak “Ukrayna Cumhurbaşkanı görevi için adaylar arasında seçim öncesi TV tartışmaları yapılması prosedürüne dair hükümler” uyarınca, tartışmaların devlet kanalının merkez stüdyosunda yapıldığını belirtiliyor.

ZELENSKİY MEYDAN OKUDU
Ukrayna cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ikinci tura kalan adaylardan Vladimir Zelenskiy, dün akşam seçimlerdeki rakibi halihazırdaki Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko’ya, başkent Kiev’deki Olimpik Stattan meydan okuyarak seçim öncesi tartışma programına çıkmaya çağırmıştı.

Facebook sayfasında yayınlana video ile Zelenskiy’nin ekibi de geri sayım başlatmıştı.

Zelenskiy, Facebook’ta yayınladığı videoda; “Petro Poroşenko’ya sesleniyorum. Beni bir tartışmaya çağırıyorsunuz. Çekileceğimi, kaçacağımı, donacağımı, saklanacağımı mı zannediyorsunuz?” – Hayır. 2014’te değiliz. Meydan okumayı kabul ediyorum. Tüm adaylar tartışmayı canlı yayınlama hakkına sahiptir.Tüm gazeteciler de katılma hakkına sahiptir. Her adayın bir tıbbi muayeneden geçmesi ve insanlara ne alkolik ne de uyuşturucu bağımlısı olmadığını kanıtlaması gerekir. Ülkenin sağlıklı bir başkana ihtiyacı var … “ diye konuştu.

İlk turda halkın üçte birinin oyunu alan Zelenskiy, tartışmanın Poroşenko ile palyaço, Rusya’nın adamı, vatkalı bir ceket, budala, kukla değil cumhurbaşkanı Vladimir Zelenskiy arasında geçeceğini söyledi.

Zelenskiy sözlerini: “Size 24 saat veriyorum – düşünüyorum” şeklinde bitirmişti.

Muhabir: Yunus Erdoğdu – Kiev | yunuserdogdu@hotmail.com

Twitter: @erdogduy

Facebook: facebook.com/erdogduy

İnstagram: https://www.instagram.com/founderofukraynahaber/

Etiketler
Daha Fazla Göster

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu