Siyaset

[SEÇİM 2019] Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Seçimi anket sonuçları ikinci turda kim kalıyor?

Siyasi gözlemciler ilk turda hiçbir adayın yüzde 50’den fazla oy alamayacağı ve halkın 31 Mart’tan iki hafta sonra, ikinci tur için tekrar sandık başına gideceğini öne sürüyor.

Sivil toplum kuruluşu (STK) “LEADING LEGAL INITIATIVES” tarafından Ukrayna genelinde (Rusya’nın işgal ettiği Kırım ve ülkenin doğusundaki geçici olarak denetim dışındaki Luhansk ve Donetsk hariç) yapılan ankette 31 Mart 2019’da yapılacak seçimlerde favori adaylar belirlendi.

STK tarafından yapılan açıklamada, 6 bin 835 anketör tarafından 164 bin 590 kişiyle; yüz yüze görüşme, telefon ve mobil uygulamalar aracılığıyla çevrimçi olarak gerçekleştirilen anketin hata payının yüzde 1,5 olduğu bildirildi.

“LEADING LEGAL INITIATIVES” yaptığı anket sonuçlarına göre seçimlerin favori adayları ve alacakları oy oranları şöyle: Komedyen aday Volodımır Zelenskiy yüzde 34.04, halihazırdaki Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko yüzde  14.22, eski Başbakan Yuliya Timoşenko yüzde 12.90 ve muhalefet bloku lideri Yuriy Boyko yüzde 11.10 oranlarında oya sahip.

Cumhurbaşkanlığı seçimleri yarışının resmen başladığı yılbaşından bu tarafa seçmen desteğiyle ilgili veriler incelendiğinde, ikinci tura kalması beklenen Volodımır Zelenskiy‘nin oy oranında devamlı artış olduğunu gözlemleniyor.

İkinci tura kalması beklenen diğer adaylar arasında ise Poroşenko, Timoşenko ve özellikle Donetsk ve Luhansk bölgelerindeki seçmenin favorisi Boyko’nun adı geçiyor.

Öte yanda ankete katılanların yüzde 13,24’ünün henüz aday tercihi konusunda karar vermediğini belirtti. Ayrıca, ankete katılanların yüzde 7,35’i ise, hangi adaya oy kullanacağını söylemedi.

39 adayın yarıştığı seçimlerde sıralamaya göre bazı adayların isimleri şöyle: Volodımır Zelenskiy, Petro Poroşenko, Yuliya Timoşenko, Yuriy Boyko, Oleg Lyaşka, Anatoliy Gritsenko, Oleksandr Vilkul, Igor Smeşko, Oleksandr Şevçenko, Ruslan Koşulınckıy, Sergiy Taruta, Olga Bogomolets, Roman Bezsmertnıy, Inna Bogoslovska, Gennadiy Balaşov, Gennadiy Balaşov.

Daha önce yapılan bir ankette ise Zelenskıy’nin yüzde 25,1, Poroşenko’nun yüzde 16,6 ve Timoşenko’nun ise yüzde 16,2 oranında oy alacağı tahmin edilmişti.

Ocak ayında Poroşenko, 31 Mart’ta yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinden ikinci kez aday olduğunu açıklamıştı.

UKRAYNA SEÇİM TAKVİMİ:

25 Mart: Seçmen listeleri asılacak

28 Mart: Seçim anketlerinin sonuçlarını yayınacağı ve dağıtabileceği son gün.

29 Mart: Seçim yasakları başlıyor.

31 Mart: Sabah saat 8:00 ila akşam 20:00 arasında oy verme işlemleri yapılacak.

1 Nisan: Ön seçim sonuçları açıklanacak.

10 Nisan: Resmi sonuçların ilan edileceği son tarih. Herhangi bir adayın oyların yüzde 50’sinden fazlasını almaması durumunda, ikinci tur 21 Nisan’da gerçekleşecek.

Muhabir: Yunus Erdoğdu – Kiev

Etiketler
Daha Fazla Göster

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı