Gündem

Poroşenko, Japonya, Pakistan ve Türkiye elçilerinin güven mektuplarını aldı

Ukrayna Cumhurbaşkanı, birçok yabancı devletin elçilerinin güven mektuplarını kabul etti.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, Japonya elçisi Takaşi Kurayi, Pakistan İslam Cumhuriyeti Zahid Mübaşir Şeyh ve, Türkiye Cumhuriyeti elçisi Yağmur Ahmet Güldere’nin güven mektuplarını kabul etti.

Poroşenko, Japonya elçisini kabulünde Ukrayna’nın egemenliğini ve toprak bütünlüğünü destekleme konusunda Japonya’nın sağlam ve tutarlı siyaseti için Japon tarafına şükranlarını dile getirdi.

Muhataplar, siyasi diyalogu en üst düzeyde geliştirme, aynı zamanda güvenlik ve savunma alanlarında işbirliğinin güçlendirilmesi, ticaretin etkinleştirilmesi ve ekonomik ve yatırım işbirliği konularını görüştü.

Ukrayna’da önde gelen Japon firmalarının dinamik ve verimli çalışmasına dikkat çekildi.

Takaşi Kurayi, Japon tarafının Şubat ayının başlarında ülkenin doğusundaki Donbas’a insani yardım programları için ek mali kaynakların tahsis ettiğini Poroşenko’ya bildirdi.

Öte yandan Ukrayna vatandaşları için vize rejiminin daha da serbestleştirilmesi üzerinde duruldu.

PAKİSTAN ELÇİSİ ZAHİD MÜBAŞİR ŞEYH
Poroşenko, Pakistan elçisi Mübaşir Şeyh’i kabulünde uluslararası örgütler çerçevesinde siyasi diyalog ve işbirliğinin gelişmesine dikkat çekti.

Ukrayna-Pakistan ilişkilerinin ekonomik gelişmesi ve Ukrayna-Pakistan Hükümetlerarası Ortak Ekonomik İşbirliği Komisyonunun faaliyetlerinin başlatılmasının önemi konuşuldu.

TÜRKİYE BÜYÜKELÇİSİ ELÇİSİ Y. AHMET GÜLDERE
Elçi Y. Ahmet Güldere ile görüşme sırasında ise Ukrayna ile Türkiye arasındaki stratejik ortaklığın daha da geliştirilmesi konusu ele alındı.

www.UkraynaHaber.com

Poroşenko, Türkiye’nin, Rusya’nın Kırım Özerk Cumhuriyeti topraklarını işgal etmesinin ve ayrıca Kırım Tatar halkının haklarının savunulması hususunda desteklerinden dolayı teşekkür etti.

Poroşenko’nun elçi kabulünde özellikle Ukrayna ve Türkiye arasındaki Serbest Ticaret Anlaşmasının imzalanmasına yönelik çalışmanın tamamlanmasının üzerinde duruldu.

Muhabir: Yunus Erdoğdu – Kiev

Türkiye’nin, yeni Kiev Büyükelçisi Yağmur Ahmet Güldere kimdir?

İşcan, Meriç, Samsar, Tezel’den sonra Güldere de “STA imzalanacak” dedi!

AKP’li Erdoğan’ın elçisi Ahmet Yağmur Güldere güven mektubunun kopyasını verdi

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu