Siyaset

Poroşenko: Ukrayna 2023’te AB ve NATO’ya üyelik için hazır olacak

Poroşenko, AB ve NATO’ya tam teşekküllü üyeliğin, Ukrayna’nın devlet bağımsızlığını, ulusal güvenliğini, özgürlüğünü ve refahını garanti ettiğini söyledi.

Ukrayna’nın başkenti Kiev’de gerçekleşen “Açık Diyalog” Ukrayna Halk Forumu’na katılan Cumhrubaşkanı Petro Poroşenko, Avrupa Birliği (AB) ve NATO’ya tam üyeliğin bağımsızlığı, Ukrayna’nın milli güvenliğini, vatandaşların özgürlük ve refahını garanti edeceğine emin olduğunu söyledi.

Ukrayna’nın 2023 yılına kadar AB ve NATO üyeliği için gerekli kriterleri hayata geçireceklerini ifade Poroşenko, bu hafta Ukrayna Parlamentosu’nda yapılan oylamada 334 milletvekilinin “evet” oyu ile NATO ve AB üyeliğinin anayasal zorunluluk olduğunu hatırlattı.

Kremlin’in beşinci kol faaliyetlerinin hizmetkarlarının oylama sırasında “hayır” düğmesine bastığına dikkat çeken Poroşenko, Ukrayna’nın NATO ile AB’nin şimdi her zamankinden daha birbirlerine yakın olduğunu vurguladı.

31 Mart’ta yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ikinci dönem için adaylığını açıklayan Poroşenko hedefini, Ukrayna’yı özgür ve müreffeh bir ülke haline getirmek olarak açıkladı.

Muhabir: Yunus Erdoğdu – Kiev | yunuserdogdu@hotmail.com

Twitter: @erdogduy

Facebook: facebook.com/erdogduy

İnstagram: https://www.instagram.com/founderofukraynahaber/

Fotoğraflar: Mykola Lazarenko, Mikhail Palinchak

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu