Foto GaleriGündemVideo

Poroşenko, Ekümenik İstanbul Patrikliği’nin Tomos kararı üzerine ulusa seslendi

Ukrayna kilisesinin bağımsızlığını (otosefal) kazanması sorununu çözüme kavuşturma amacıyla İstanbul'da toplanan konsil (sinod) Tomos* kararını açıkladı.

Ekümenik İstanbul Patrikliği aylık konsil (sinod-meclis) toplantısı sonunda Ukrayna’nın kilisesi için Tomos (başpiskoposun verdiği yerel kilise düzenleme kararıdır: Tomos) vermesi üzerine Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, ulusa seslendi.

Ukrayna halkı tarafından büyük bir sevinçle karşılan Tomos haberi sonrası ulusa seslenen Cumhurbaşkanı Poroşenko, Sevgili Ukraynalılar , Bugün, Kutsal Ekümenik Patrikhanenin Kutsî Yazısında, Ukraynalı Ortodoks Kilisesi’nin otosefal kurulmasıyla ilgili tarihi kararlar alındı. Tomos ile Ukrayna Kilisesine Bağımsızlık Verme metninin yanı sıra birleştirici bir Ortodoks Konseyi toplanması kararı da onaylandı.” dedi.

Otosefal kilisenin kurulacağı tarihi bilahare Ekümenik Patrik Bartholomeos tarafından tarihin açıklanacağını belirten Poroşenko, Tomos’un ruhani bağımsızlığın bir göstergesi olduğunu belirtti.

Poroşenko, Tomos kararı ile birlikte Ukrayna Kilisesi, Ekümenik Ortodoksluğun oluşturulduğu on beş bağımsız Ortodoks kilisesinden biri olacağını söyledi.

Poroşenko, “Devlet zaten yapabileceği ve yapması gereken her şeyi yaptı. Müzakerelerimiz birkaç yıl sürdü. Kararın alınması her şeyden önce Ekümenik Patrikliğe bağlıydı. Biz Ukraynalılar, sevgisinden ve Ukrayna’ya olan ilgisinden ötürü Kutsî Ekümenik Patrik Bartholomeos’un lâhutîliğine müteşekkiriz.” dedi.

www.UkraynaHaber.com

Bağımsızlık işlemini tamamlamak için sadece bir adım kaldığını ifade eden Poroşenko, “Ortodoks hiyerarşilerimiz birleştirici bir kiliseyi bir araya getirmeli ve kiliseleri bir arada tutmalıdır. Seçilen başpiskopos, Tomos’u Ekümenik Patrik Bartholomeos’un elinden alma şerefine nail olacak.” diye konuştu.

Moskova’ya, Rus devlet ve kiliselerine, üniformalı istihbaratçıları ve kilisecilerine de önemli ikazlarda bulunan, Poroşenko konuşmasını, “Unutmayın Rab bizimle birlikteydi, çünkü bağımsızlığımız için haklı bir mücadele veriyoruz ve Tomos bu yolda tarihi bir olaydır. Allah’a şükür ve Ukrayna yaşasın! “ şeklinde bitirdi.

İstanbul’da 27 Kasım tarihinde başlayan Sinod toplantısının neticesinde Ekümenik Patriklik Ukrayna’ya Tomos verilmesine karar verdi.

Muhabir: Yunus Erdoğdu – Kiev

| yunuserdogdu@hotmail.com

Twitter: @erdogduy

Facebook: facebook.com/erdogduy

İnstagram: https://www.instagram.com/founderofukraynahaber/

Fotoğraflar: Mykhailo Markiv

Ekümenik İstanbul Patrikliği, Ukrayna’daki metropolitlikleri tanıma kararı aldı

Ukrayna ve Kiev Metropoliti Makariy’den, Cumhurbaşkanı Poroşenko’ya teşekkür ziyareti

[VİDEO] Ruslar, Ekümenik Patrik Bartholomeos’u zehirleyecek miydi?

Ekümenik Patrik Bartholomeos: Tehditlerden korkmuyoruz, Ukrayna bağımsız olacak

Daha Fazla Göster

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu