Dünya

‘ABD’li askerlerin yarısı, çok yakında büyük bir savaşa gireceklerinden emin’

Rusya'nın Ukrayna gambotlarına saldırması savaş mı başlıyor sorunu getirdi akıllara…

ABD ordusunda görev yapan askerlerin neredeyse yarısının, yakın gelecekte ABD’nin büyük bir savaşa gireceğine inandığı ortaya çıktı.

Military Times’ın ABD ordusundaki muvazzaf askerlerle yaptığı ankete göre ABD’li askerlerin neredeyse yakını ABD’nin yakın gelecekte ABD’nin büyük bir savaşa gireceğine inanırken askerler, en olası rakipleriyse Rusya ve Çin olarak görüyor.


Araştırmanın sonuçlarına göre ABD’li askerlerin yüzde 46’sı ABD’nin önümüzdeki yıl 2019’da bir savaşa gireceğini düşünüyor. Geçen yılki araştırmada yüzde 5’ti.

ABD’nin savaşta karşı karşıya geleceği muhtemel rakipler ise yüzde 71’le Rusya ve yüzde 69’la Çin. 2017’de bu oranlar sırasıyla yüzde 53 ve 45’ti.

Bu arada ABD’li askerler, ülkelerine yönelik en büyük tehdit olarak siber terörü görüyor. Bu yönde görüş belirtilen yüzde 89’luk kesim, ABD ordusunun siber saldırılara karşı kötü bir hazırlık yaptığını ifade etti.

Rusya’nın, Ukrayna gemilerine saldırması ve 6’sı yaralı 23 askerini esir almasının ardından, Ukrayna Parlamentosu, 26 Kasım’da ülkenin 10 bölgesinde 30 gün boyunca sıkıyönetim kararı aldı.

[VİDEO] Ukrayna’da 30 günlük bölgesel sıkıyönetim yasası onaylandı: Yasada neler var?

 

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu