Ukrayna Savaşı Sayılarla
Ukrayna Savaşı Sayılarla
Ukrayna'daki savaşın birinci yılında Rusya'nın kayıpları.
GündemVideo

Rebecca Harms, Uluslararası Meridyen Okulu idarecileriyle buluştu

Harms, eğitimcilere verdiği desteğini sürdüreceğini söyledi.

Ukrayna’nın Lviv ve Ivano-Frankivsk şehirlerinde gerçekleşen 8. AB-Ukrayna Parlamenter Ortaklık Komitesi toplantısına katılmak için gelen, Avrupa Parlamentosu milletvekili, Alman siyasetçi Rebecca Harms, başkent Kiev’deki temasları öncesinde Uluslararası Meridyen Okulu idarecileri ve Ukrayna-Türkiye Kültür Merkezi Syaivo’nun temsilcileriyle biraraya geldi.

Rebecca Harms ,Lviv, Ivano-Frankivsk ve Kiev olmak üzere 17-21 Eylül’de Ukrayna’nın üç ayrı şehrinde gerçekleşen 8’inci AB-Ukrayna Parlamenterler Birliği Komitesi toplantısına katıldı. Avrupa Parlamentosu ile Ukrayna hayatları arasında devam eden görüşmelerin Kiev’deki aşaması öncesinde ise, Uluslararası Meridyen Okulu Kurucusu Irina Pruşkovskaya, Müdürü Olena Тarasenko ve Ukrayna-Türkiye Kültür Merkezi Syaivo Yönetim Kurulu Başkanı Danışmanı Gökhan Demir ile bir araya gelerek kendilerine verdikleri desteği yineledi.

Eğitimcilerle buluşmasında son gelişmeler hakkında bilgi alan Harms, “Daha önce de okulu ziyaret ettim, faaliyetlerinizi yerinde gördüm. Bu Kiev ziyaretim vesilesiyle sizleri arayarak son gelişmelerden haberdar olmak istedim. Avrupa Parlamentosu olarak sizin durumunuz gündemimizde.  Bununla ilgili olarak da Ukrayna hükümetine mektup yazdık. Elimizden geldiği kadar desteğimizi sürdüreceğiz ve sizin meselelerinizin takipçi olacağız.” dedi.

Rebecca Harms, daha önce de Uluslar arası Meridyen Okulunu ziyaret etmiş, öğrenci ve öğretmenleri ile bir araya gelmişti. Harms, okulun başarılarından duyduğu memnuniyeti dile getirmiş, okul ile yakından ilgileneceğini ve irtibatta kalacaklarını söylemişti.

UKRAYNA İLE AB ORTAKLIK VE UZLAŞMA ARAYIŞI İÇERİSİNDE

Öte yandan, 8. AB-Ukrayna Parlamenter Ortaklık Komitesi’nin 17-18 Eylül’deki (Lviv, Ivano-Frankivsk) toplantısının, sonuç bildirgesi ve tavsiyeleri yayınlandı. AB ve Ukrayna; Ukrayna’nın doğusundaki ve Rusya’nın işgal etiği Kırım’daki güvenlik durumu, siyasi durum, yolsuzlukla mücadele, insan hakları, adalet ve özgürlük gibi gündemdeki konular üzerinde anlaştı.

Ukrayna ilişkilerin daha da derinleşmesine yönelik beklentiler kapsamında AB özellikle Ukrayna makamlarında diğer ülkelerden gelen iade talepleri konusunda; yargı prosedürlerini takip ederken şeffaf, Avrupa ilkeleri ve standartlarına uygun, gerçekleştirilen bütün eylemlerin hukukun üstünlüğü, insan hakları ve temel özgürlükler ilkelerine uyulmasını istedi.

Bilindiği üzere, MİT operasyonu ile iki Türk vatandaşının Ukrayna’dan kaçırılarak Türkiye’ye getirilmesi Ukrayna kamuoyunda geniş yankı bulmuştu. Yerel ve ulusal basının, “bu hukuksuzluğa nasıl müsaade edildiğini?” sorgulamıştı. İlk başta konuyla ilgili bilgileri olmadığını söyleyen Ukrayna makamları Yusuf İnan için iade kararı verdiklerini kabul etti. Ancak çelişkili açıklamalar peş peşe gelmeye devam etti. Türkiye’nin, “Ukrayna makamları yardım etti” açıklaması akabinde ise Ukrayna Başsavcılığı, Türk vatandaşı gazeteci ve blogger Yusuf İnan’ı, Ankara’nın isteği üzerine Türkiye’ye “ikili gizli anlaşma” ile iade ettiklerini kabul etmek zorunda kaldı.

Muhabir: Yunus Erdoğdu – Kiev | [email protected]

Twitter: @erdogduy

Facebook: facebook.com/erdogduy

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Ukrayna Savaşı Sayılarla
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

BU HABERLER YAZILIRKEN NE MİLYARDER SERMAYE SAHİPLERİNDEN, NE DE ÇIKAR ÇEVRELERİNDEN DESTEK ALMIYORUZ… LÜTFEN REKLAM ENGELLEYİCİYİ DEVRE DIŞI BIRAKARAK SİTEMİZDEKİ GERÇEK HABERCİLİĞE DESTEK OLUNUZ... BU REKLAMLARA TIKLAYARAK GAZETECİLERİN BAĞIMSIZ OLMASINA YARDIMCI OLUNUZ... BAŞKA GELİRİMİZ YOK. DESTEĞİNİZ İÇİN, TEŞEKKÜR EDERİZ. PAYPAL: [email protected]