SiyasetTürkiye

Saraydan talimat gitti. YSK, İYİ Parti seçime giremez kararı alacak!

İYİ Parti için YSK Başkanı Sadi Güven ben de bilmiyorum demişti..

Baskın seçime günler kala İYİ Parti’nin, seçimlere girip giremeyeceği belirsizliğini korumaya devam ediyor.

Başkent Ankara kulislerinden aldığımız haberlere göre saraydan, Yüksek Seçim Kurulu (YSK)’na İYİ Parti’nin seçimlere girmemesi yönünde bir talimat gitti.

Bu arada, YSK Başkanı Sadi Güven, sosyal medyada dolaşan “İyi Parti seçime giremez” yazısını yalanladı. Güven, YSK tarafından Adalet Bakanlığı’na bu konuda herhangi bir yazı yazılmadığını söyledi.

Sadi Güven’in açıklamalarından satır başları şöyle:

“Anayasa gereğince Cumhurbaşkanlığı seçimleri ile birlikte iki seçimi bir arada yapacağız. Seçim için her türlü hazırlığımız tamam. Bugün itibariyle seçim takvimi hazırlıkları başladı. İki gün içinde takvimi yapacağız. Meclis’ten çıkması halinde yapılacak seçimlerin hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.

İYİ Parti seçime katılacak mı?

İYİ Parti seçimlere girebiliyor mu, giremez mi bunu ben de bilmiyorum. Hangi partilerin seçime katılacağı Siyasi Partiler Kanunu’nun 36. maddesinde bellidir. Bu şartları hangi partilerin yerine getirdiği konusunda Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan kayıtları isteyeceğiz.

Gerekli incelemeleri yapıp hangi partilerin seçime katılacağını belirleyeceğiz. Cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimlerinin aynı gün içinde yapılacağı için biz de takvimi buna göre hazırlayacağız.”

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu