Ukrayna Savaşı Sayılarla
Ukrayna Savaşı Sayılarla
Ukrayna'daki savaşın birinci yılında Rusya'nın kayıpları.
SinemaVideo

[VİDEO] Çin’den dünya standardında bilimkurgu: Gezgin Dünya

Çin bilim kurgu yapımı “Gezgin Dünya 2” çekimleri devam ediyor...

“Liulang Diqiu” (The Wandering Earth, Gezgin Dünya) 1980 doğumlu genç yönetmen Guo Fan’in (Frant Gwo) Şubat 2019’da gösterime giren bilimkurgu filmi. Askeri operasyon filmleriyle dikkat çeken ünlü Çinli oyuncu Wu Jing filmde astronot rolünde kendini gösteriyor.

Film, “Üç Vücut Problemi” adlı bilimkurgu romanıyla tanınan Çinli yazar Liu Cixin’in ‘Liulang Diqiu’ adlı romanından beyaz perdeye uyarlandı. Filmde, güneş sisteminin yok olma tehlikesiyle karşı karşıya bulunduğu bir dönemde, ‘Gezgin Dünya’ adlı bir program devreye sokuluyor.

Bu film 5 Şubat’ta yani Bahar Bayramı’nın ilk gününde Çin’de gösterime girdi. Bahar Bayramı sırasında sinema piyasasındaki şiddetli rekabete rağmen, “Gezgin Dünya”, gösterime girdikten sonraki ilk 10 günde 3 milyar yuan gişe geliri elde etti. İki saat süren film, izleyiciler tarafından övgüyle değerlendirildi.

Maoyan Araştırma Enstitüsü’nün analistlerine göre, filmin gişe gelirinin 5 milyar 330 milyon yuana ulaşması bekleniyor.

“Gezgin Dünya” Çinli izleyicilere güçlü bir ulusal gurur duygusu da veriyor. Film, hem Çin sinemasının da artık böylesi bilimkurgu filmleri çekebildiğini gösteriyor hem de Çin’in kültürel kimliğini yansıtıyor.

Filmin çekim, prodüksiyon ve kostümlerine büyük özen gösterildi. Uzay giysileri için binden fazla yedek parça hazırlandı. Yeraltı kentleri ve uzay istasyonu itinayla yaratıldı.

Filmde Çinli bir grubun dünyayı kurtarma girişimine tanıklık etsek de, esasen insanlık bir ‘ortak kader topluluğu’ olarak gösteriliyor. Bu nedenle bazı Hollywood bilimkurgularından farklılık gösteriyor. Görünen o ki Çin bilimkurguları ileride farkını en çok bu tarzla gösterecek. Film, tüm insanlığın ‘aynı gemide’ bulunduğuna dikkat çekiyor, zorluklar karşısında dünya halklarının dayanışmasına vurgu yapıyor.

Yönetmen daha önce Tong Zhuo De Ni (2014) ve Lee’s Adventure (2011) gibi filmlere imza attı.18

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Ukrayna Savaşı Sayılarla
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

BU HABERLER YAZILIRKEN NE MİLYARDER SERMAYE SAHİPLERİNDEN, NE DE ÇIKAR ÇEVRELERİNDEN DESTEK ALMIYORUZ… LÜTFEN REKLAM ENGELLEYİCİYİ DEVRE DIŞI BIRAKARAK SİTEMİZDEKİ GERÇEK HABERCİLİĞE DESTEK OLUNUZ... BU REKLAMLARA TIKLAYARAK GAZETECİLERİN BAĞIMSIZ OLMASINA YARDIMCI OLUNUZ... BAŞKA GELİRİMİZ YOK. DESTEĞİNİZ İÇİN, TEŞEKKÜR EDERİZ. PAYPAL: [email protected]