Haberler

Alman milletvekili: AKP’liler ve Erdoğancılar Almanya’yı terk etsin!

Hristiyan Demokrat Parti (CDU) milletvekili Jens Spahn, Almanya’da yaşayan çifte vatandaş konumundaki Türklerin nereye ait olduklarına karar vermesi gerektiğini söyledi.

Yarın Almanya’nın Köln kentinde yapılacak darbe karşıtı gösteri nedeniyle çifte vatandaşlık konusunu tartışmaya açan Spahn, “Kimin kalbi Erdoğan için atarsa, kim Erdoğan ve AKP için sokağa çıkarsa, bunu en iyisi Türkiye’de yapsın” dedi.

Tagesspiegel gazetesine konuşan Jens Spahn, Almanya’da çifte vatandaş olan Türklerin hangi ülkeye bağlı olduklarına karar vermeleri gerektiğini söyledi. Spahn, “İki ülkenin çıkarları, hedefleri ve prensipleri çatıştığında, Almanya’da yaşayan Türkler gibi kalabalık bir grup hangi ülkeye bağlı olduğuna karar vermede zorlanıyor ve ikilem durumunda Erdoğan yönünde karar veriyorsa, Almanya bu durumda hakları talep etmeli” ifadelerini kullandı.

Alman vatandaşı olmak isteyen birinden nerede durduğuna karar vermesini beklemenin doğal olduğunu kaydeden Spahn, “Kim hukuk devleti istiyorsa, basın, din ve ifade özgürlüğü gibi temel haklara değer veriyorsa, o kişi Alman vatandaşı olmayı hak ediyor” dedi.

Spahn, şu ifadeleri kullandı:

“Ancak kimin kalbi Erdoğan için atıyorsa; kim onun Türkiye’yi yeniden güçlü ve gururlu yaptığını düşünüyor, onun ve AKP için sokağa çıkıyorsa, bunu Türkiye’de yapsın, Köln’de değil. Bu kişilerden bir karar vermesini talep etmeliyiz. Bizim devletimizin başı Joachim Gauck.”

Tagesspiegel

Editörün notu: Almanya’daki çok sayıda AKP’li Almancı, Almanya değerlerine en başta demokrasiye ve laikliğe karşı tavır sergirliyor.

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu