Ukrayna Savaşı Sayılarla
Ukrayna Savaşı Sayılarla
Ukrayna'daki savaşın birinci yılında Rusya'nın kayıpları.
Haberler

Savçenko yeniden açlık grevine başladı

Rusya’da tutuklu bulunduğu sırada kahramanlaşan Ukraynalı pilot ve milletvekili Nadejda Savçenko, yeni bir açlık grevine başlayacağı açıklamasında bulundu. Savçenko, bu eylemine gerekçe olarak Ukraynalı yetkililerin Rusya’da ve ayrılıkçı bölgelerdeki otoritelerin elinde bulunan Ukraynalı savaş mahkumlarının serbest bırakılması için yeteri çabayı göstermemesini ileri sürdü:

“Ukraynalı otoritelerin basiretsizliği karşısında benim salıverilmemi hızlandıran mekanizmalardan birisi de açlık greviydi. Bugünden itibaren Ukraynalıların esaretten kurtarılması adına gücü elinde bulunduranların hareketsizliği karşısında bir kez daha açlık grevi ilan ediyorum. Olumlu bir sonuç alınana kadar eylemimi sürdüreceğim.”

Ukrayna’nın doğusunda devam eden çatışmalara gönüllü olarak katılan Savçenko Rusya yanlısı ayrılıkçılar tarafından Moskova’ya kaçırılmıştı. Kadın pilot, iki Rus asker karşılığında takas edilerek ülkesine dönmüştü.

Savçenko, 2014’te iki Rus gazeteciyi öldürmekten 22 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

EURONEWS

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Ukrayna Savaşı Sayılarla
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

BU HABERLER YAZILIRKEN NE MİLYARDER SERMAYE SAHİPLERİNDEN, NE DE ÇIKAR ÇEVRELERİNDEN DESTEK ALMIYORUZ… LÜTFEN REKLAM ENGELLEYİCİYİ DEVRE DIŞI BIRAKARAK SİTEMİZDEKİ GERÇEK HABERCİLİĞE DESTEK OLUNUZ... BU REKLAMLARA TIKLAYARAK GAZETECİLERİN BAĞIMSIZ OLMASINA YARDIMCI OLUNUZ... BAŞKA GELİRİMİZ YOK. DESTEĞİNİZ İÇİN, TEŞEKKÜR EDERİZ. PAYPAL: [email protected]