DünyaHaberler

Türkler, ABD Genelkurmay Başkanı Dunford’u görünce yumuşadı

ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Joseph F. Dunford Jr., Türkiye temasları çerçevesinde Türk siyasetçiler ile görüştü. Amerika basınında yer alan haberlere göre Orgeneral Dunford’u karşısında gören Türkiye’deki AKP’li liderler, haftalardır yandaş medyasının “darbe girişimi arkasında ABD var” söylemini bir anda unutmuş.

Türkiye ziyaretini değerlendiren ülkenin köklü gazetelerinden New York Times, “Darbe girişimi arkasında ABD’nin olduğu yönündeki iddiaların aksine Türkiye’nin söylemlerinde yumuşama vardı. Konuyla ilgili tek bir soru dahi sorulmadı” diye yazdı.

Oysa ki Türk basını, Dunford ile TBMM Başkanı İsmail Kahraman görüşmesinde darbe girişiminin konuşulduğu yazmıştı. Oysa, Kahraman sadece, ABD’de bulunan Fethullah Gülen Hocaefendi’nin Türkiye’ye iadesi konusunun da gündeme getirebilmiş.

Erdoğan’ın ısrarla darbe girişimi suçunu Hocaefendi’ye atamasına rağmen ABD Genelkurmay Başkanı’nın bu konunun ülkesinin ‘adalet ve hukuk sistemi içerisinde değerlendirileceği’ mesajını vererek hukuka dikkat çekti.

“HOLYWOOD FİLMİ”
Hocaefendi, CNN’e yaptığı açıklamada Genelkurmay Dunford gibi hukuka bağlılığının altını çizmişti.

CNN’e konuşan Hocaefendi: “Yaşananlar askeri darbeden daha çok bir Holywood filmine benziyor. Kurgulanmış bir tiyatroya benziyor. Tüm her şey, yapmayı planladıkları işi realize etmek için zemin oluşturduklarından anlaşılıyor. Hayatım boyunca demokrasiye, özgürlüğe, cumhuriyete karşı darbeye sığınanları hep lanetlemiş, karşı çıkmışımdır.” demişti.

ukraynahaber

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu