Haberler

Kırımoğlu: Özrü Rusya’nın dilemesi gerekirdi

Kırım Tatarları’nın liderlerinden Kırım Tatar Milli Meclisi Eski Başkanı ve Ukrayna Parlamentosu Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’e gönderdiği mektubu üzüntüyle karşıladığını söyledi.

Doğan Haber Ajansı, muhabiri Deniz Berktay’a konuşan Kırımoğlu, Türkiye’nin Rusya’nın 2014 yılında Ukrayna’nın Kırım Yarımadası’nı ilhakını tanımadığını, buna karşılık, Rusya’ya uygulanan yaptırımlara da katılmadığını ifade etti.

Rusya’nın Kırım’ın yerli halkı olan Kırım Tatarları’na baskısına karşı Türkiye’nin Kırım Tatarları’na yeterli desteği vermediğini söyleyen Kırımoğlu, Türkiye’nin bu konudaki tutumunun, geçen yılın Kasım ayında Türkiye’yle Rusya arasında patlak veren uçak krizi sonrasında da önemli bir değişiklik göstermediğini dile getirdi.

Uçak krizi sonrasında Rusya’nın Türkiye’ye ambargo uygulamaya başlamasına rağmen Türkiye’nin Rusya’ya uygulanan ambargolara katılmamayı sürdürdüğünü belirten Kırımoğlu, “bu, nasıl bir politika, anlamak mümkün değil. Uçak krizi sonrasında özür dilemesi gereken, Türkiye değil, Rusya’ydı. Rusya Suriye’de Türkmen nüfusu imha ederken Türkiye’nin böyle bir girişimde bulunmasını doğru bulmuyorum. Ben, haberi öğrendiğimde, inanamadım. Eğer Rusya Türkiye için dost ve kardeş ülke ise, o zaman biz Kırım Tatarları ne oluyoruz?, diye konuştu.

| SÖZCÜ

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu